Lampa pająk – moda na loftowe klimaty

Gdy myślimy o żyrandolach, pierwszą rzeczą, która pojawia się w naszych głowach, są oczywiście okazałe, dekoracyjne konstrukcje z mosiądzu, z tysiącem kryształków i zdobień – wręcz idealne rozwiązanie do eleganckiego salonu w dawnym stylu. Wbrew pozorom, nowoczesne żyrandole bywają zupełnie inne, czego świetnym przykładem są tak zwane lampy pająki, czyli modne produkty oświetleniowe, które wydawać by się mogło, że bardziej pasują do opuszczonych fabryk niż efektownego salonu. A jednak industrialne lampy pająki podbijają świat aranżacji wnętrz. Czym się wyróżniają i gdzie najczęściej umieszcza się takie produkty? O tym napiszemy poniżej.

Lampa pająk – inne podejście do żyrandola

Czym są lampy pająki? Pod tym nietypowym określeniem ukrywają się specyficzne lampy wiszące, w których forma oprawy została ograniczona do zupełnego minimum.

W praktyce oznacza to długie przewody, podwieszane do sufitu, na końcach których umieszczono skromne oprawki na pojedyncze źródła światła, bez żadnych osłon, kloszy czy abażurów. Czasami dla uzyskania bardziej ozdobnego efektu stosuje się dekoracyjne żarówki LED, imitujące pierwsze edisonowskie źródła światła. Sporo takich rozwiązań można znaleźć na stronie: Azzardo.com.pl.

Takie produkty oświetleniowe bardziej przywodzą na myśl rozwiązania techniczne, które doświetlają wnętrza fabryczne, magazyny lub inne przestrzenie gospodarcze. Coraz częściej jednak stają się one też lampami dekoracyjnymi do modnych aranżacji domowych.

Lampy pająki – nie tylko industrialne aranżacje

Minimalistyczne lampy pająki wprost wywodzą się z XX-wiecznego stylu industrialnego. Takie produkty wiszące ciekawie współgrają z surowością ceglanych, niedoskonałych ścian, nielakierowanym drewnem i betonem oraz prostym wyposażeniem w duchu loftowym.

Ich ascetyczny design zainspirował jednak wielu miłośników oryginalnych rozwiązań i projektantów wnętrz, by wprowadzić takie techniczne lampy także do pomieszczeń zbudowanych w innym stylu.

Lampy pająki pojawiają się zatem w wielu nowoczesnych aranżacjach. Widuje się je jako rozwiązania główne lub strefowe w przestrzeniach skandynawskich lub minimalistycznych, w których przełamują sztampową geometryczną formę. Stanowią również ciekawe urozmaicenie do mieszkań urządzonych w nieformalnych i luźnych stylach boho lub urban jungle, ceniących eklektyzm i indywidualne podejście do przestrzeni.

Lampa z długimi przewodami to niezmiernie praktyczne rozwiązanie, które pozwala na zawieszenie jej na wiele mocno urozmaiconych sposobów, by wpisać ją w wiele przestrzeni.

Gdzie zawiesić lampy pająki?

Duże i okazałe lampy wiszące w typie pająka najczęściej trafiają do przestronnych wnętrz. W loftach ich zawieszenie nie nastręcza większych problemów, gdyż dysponuje się wysokim, otwartym pokojem, z wydzielonymi strefami funkcyjnymi. W pozostałych pomieszczeniach trzeba zadbać o zawieszenie pająka na odpowiedniej wysokości, by nie utrudniał przemieszczania się i korzystania z przestrzeni.

Gdzie wykorzystać lampy tego typu? Można zawiesić je w salonie nad zestawem wypoczynkowym lub łóżkiem w sypialni. Niekiedy montuje się też taki produkt oświetleniowy nad stołem do rodzinnych posiłków w jadalni bądź wyspą kuchenną. Mniejsze rozwiązania trafiają nawet do przedpokojów lub na klatki schodowe. Wielkość, liczbę źródeł światła oraz sposób ich rozwieszenia łatwo bowiem dopasowuje się do konkretnych potrzeb, by każde wnętrze było zawsze idealnie oświetlone.

Moda w surowym stylu – proste i efektowne oświetlenie nie tylko do domu

Lampy pająki wyglądają jak zwyczajne oświetlenie fabryczne lub rozwiązanie do praktycznego doświetlenia wnętrz gospodarczych. Choć są bardzo surowe, znalazły jednak swoją drogę na salony. Ot, taki nietypowy paradoks. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte, gdyż oświetlenie tego typu można spotkać nie tylko w opuszczonych budynkach industrialnych, ale też w efektownych pokojach dziennych, zaaranżowanych zgodnie z najnowszymi trendami.

Informacja prawna