Jak ogrzać pomieszczenie używane nieregularnie?

Czasami w opuszczonych budynkach organizuje się przestrzenie do pracy. Można w nich stworzyć warsztat, magazyn lub miejsce do realizacji zadań twórczych. W takich pomieszczeniach trzeba wówczas zadbać o właściwe ogrzewanie – dopasowane do konkretnych potrzeb oraz specyfiki przestrzeni. Jakie rozwiązania wykorzystać? O czym pamiętać, planując ogrzewanie do takich miejsc? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.

Nowe życie starych budynków – co można w nich zorganizować?

Czasami stare zabudowania zyskują nowe życie. Właściciele mogą je zagospodarować samodzielnie lub wynająć do użytkowania innym osobom. Sposób użycia przestrzeni zależy oczywiście od stanu zachowania i formy dostępnej zabudowy. Chętnie w takich miejscach tworzy się warsztaty lub garaże. Niekiedy wykorzystuje się je jako magazyny.

Zdarza się również, że takie pomieszczenia stają się przestrzenią o znacznie bardziej kreatywnym charakterze. Udostępnia się je na pracownie dla artystów-plastyków, bądź do oryginalnych sesji fotograficznych lub filmowych. Pamiętajmy, że z takiego założenia, przekształcania dawnych pomieszczeń przemysłowych do celów artystycznych, narodził się przecież jeden z najmodniejszych obecnie trendów wnętrzarskich, czyli styl industrialny.

W zależności od funkcji, każda taka przestrzeń wymaga pewnych prac adaptacyjnych, w tym niejednokrotnie zadbania o utrzymanie odpowiedniej temperatury, na przykład z pomocą urządzeń od Econovli.

Ogrzewanie do wnętrz – urządzenia stałe i grzejniki mobilne

W opuszczonych pomieszczeniach adaptowanych do nowych celów stosuje się dwa rodzaje ogrzewania. Można zdecydować się na stworzenie całej instalacji z centralnym piecem. Przydaje się to we wnętrzach użytkowanych często i regularnie, by zapewnić ciepło we wszystkich pomieszczeniach. Innym rozwiązaniem są grzejniki przenośne. Mogą to być na przykład urządzenia elektryczne, które włącza się okazjonalnie, gdy pojawia się taka potrzeba. Szybko podnoszą temperaturę i pozwalają stworzyć optymalne warunki termiczne. Jeśli w danym miejscu nie ma dostępu do prądu, można natomiast wykorzystać inne produkty mobilne, w tym choćby promienniki gazowe, zasilane z butli.

Dlaczego warto postawić na urządzenia mobilne? Dzięki nim nie trzeba ponosić kosztów związanych z reperowaniem całej instalacji lub tworzeniem systemu grzewczego od podstaw. Warto pamiętać, że w niektórych miejscach wykonanie stałej instalacji jest wręcz niemożliwe ze względów konstrukcyjnych bądź konserwatorskich. Zdarza się, że stałe ogrzewanie bywa nieopłacalne, zwłaszcza gdy przestrzeń ma być użytkowana wyłącznie od czasu do czasu.

Grzejniki przenośne są tanie i praktyczne. Da się łatwo przenosić je z miejsca na miejsce i ustawiać dokładnie tam, gdzie są w danej chwili potrzebne. Urządzenia posiadają najczęściej opcję regulacji temperatury, dzięki czemu da się zapewnić dokładnie takie warunki, jakich się potrzebuje.

Praktyczne rozwiązania grzewcze – o czym pamiętać?

Jak wybierać urządzenia grzewcze? Wszystko zależy oczywiście od sposobu użytkowania danych wnętrz. Trzeba wziąć pod uwagę koszty związane z adaptacją pomieszczeń do stworzenia instalacji i przekalkulować, czy w danym przypadku stworzenie lub renowacja starej instalacji na pewno są opłacalne.

Moc urządzeń grzewczy zależy od tego, jaką temperaturę chce się uzyskać. Jeśli ma to być wyłącznie pomieszczenie magazynowe, z którego okazjonalnie będą korzystać ludzie, temperatura może być znacznie niższa, na przykład na poziomie 14-15 stopni. Natomiast, gdy miejsce ma służyć do regularnej pracy, trzeba zadbać o to, by utrzymać w nim temperaturę ok. 18 stopni. Moc grzewcza dla wnętrz użytkowych waha się od 60 do 2000 W na każdy metr kwadratowy. Zależy to od termoizolacji, szczelności okien i drzwi oraz potrzeb użytkowników.

Ogrzewanie przestrzeni użytkowanych nieregularnie – wygoda i oszczędności

Utrzymanie właściwej temperatury we wnętrzach wpływa na komfort użytkowników, a także na samą zabudowę, zmniejszając ryzyko pojawienia się szkodliwych pleśni i grzybów oraz trwałego uszkodzenia ścian, dachu i innych elementów konstrukcyjnych. Nawet zatem, jeśli wnętrze jest wykorzystywane okazjonalnie, powinno się zadbać w nim o stosowanie odpowiednich grzejników, dopasowanych do potrzeb i specyfiki danego miejsca.

Informacja prawna