Szlifowanie betonu – czym jest? Jak przeprowadzić je poprawnie?

Beton to jeden z podstawowych materiałów, z których wykonuje się takie elementy budynków jak podłogi, powierzchnie sufitowe czy ścienne. Aby prezentował się estetycznie, a także stanowił odpowiednią bazę do nałożenia innych elementów, powinien być możliwie idealnie gładki. Taki efekt można osiągnąć przez proces szlifowania. Jak go jednak przeprowadzić? O czym warto pamiętać?

Szlifowanie betonu to nic innego jak jego wygładzenie – sprawienie, by powierzchnia wykonana z tego budulca była równa i pozbawiona jakichkolwiek wgłębień lub odprysków. Ponadto, szlifowanie eliminuje wszelkie elementy luźne oraz tzw. mleczko betonowe. Dzięki temu otwierają się pory w betonie, a sama nawierzchnia prezentuje się o wiele bardziej estetycznie, a utrzymanie jej w czystości jest dużo łatwiejsze.

Co chyba najistotniejsze – oszlifowany beton cechuje się dużo lepszą przyczepnością. To szczególnie ważne, jeśli na tego rodzaju nawierzchni ma został nałożona warstwa innego budulca lub materiału. W ostatnim czasie, ze względu na panującą modę na styl industrialny, furorę robią jednak elementy betonowe pozbawione dodatkowych ozdobników. Można je spotkać w mieszkaniach, domach, biurach czy obiektach przemysłowych. W takich przypadku szlifowanie betonu wydaje się jedną z najważniejszych do przeprowadzenia prac, które sprawią, że tak zaaranżowane wnętrze będzie prezentować się po prostu atrakcyjniej.

Czy można szlifować beton samodzielnie?

Prace szlifierskie na betonie zwykle zleca się wykwalifikowanej ekipie budowalnej. Nie oznacza to jednak, że nie można ich wykonać samodzielnie. Wiele zależy od tego, w jakim stanie przed obróbką jest przeznaczona do szlifowania powierzchnia. Nie bez znaczenia wydaje się też jej rozmiar. Do domowego polerowania betonu niezbędne będzie nabycie dobrej jakości szlifierki lub frezarki. Do powierzchni niewielkich rozmiarów należy też nabyć tarcze do szlifowania betonu (dostępne np. tu: https://raptorstore.pl/tarcze-do-szlifowania-betonu). To specjalnego rodzaju dyski, które wykonano z takich materiałów, by z jednej strony nie doprowadziły do uszkodzenia budulca bazowego, a z drugiej, bez problemu usunęły z niego wszelkie defekty. Poszczególne modele tarcz mogą różnić się od siebie rozmiarem i jakością wykonania. Cechuje je tez inna prędkość obrotowa i obwodowa.

Szlifując beton, należy też być przygotowanym na to, że jest to praca dość hałaśliwa i powodująca powstanie pyłów. Wszelkie sprzęty czy nawierzchnie, które mogą przez to ulec zniszczeniu, powinny być uprzednio zabezpieczone.

Szlifowanie metodą diamentową

To prawdopodobnie najpopularniejszy sposób gładzenia powierzchni betonowych. Wyróżnia się bowiem dużą skutecznością oraz wydajnością. Szlifowanie betonu metodą diamentową jest niemalże gwarantem usunięcia starej i zniszczonej powłoki. Do jej wykonania potrzeba specjalnego sprzętu uzbrojonego dodatkowo w wysokiej jakości tarcze diamentowe. Taki ekwipunek pozwala na przeprowadzenie w pełni profesjonalnych prac w nawet trudno dostępnych miejscach.

Proces takiego szlifu składa się z kilku etapów. Na początku dochodzi do zatarcia powierzchni betonowej aż do odsłonięcia struktury materiału bazowego. Potem dochodzi do jego zaimpregnowania, co ma na celu zwiększyć twardość obrabianej nawierzchni. Dopiero po tym dochodzi do bezpośredniego polerowania aż do uzyskania odpowiedniego efektu.

Szlifować na mokro czy na sucho?

Są dwie szkoły i obie należy uznać za poprawne. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania prac. Polerowanie na morko wskazane jest przy powierzchniach trudniejszych do obróbki. Zawsze należy pamiętać, by początkowo rozpoczynać prace od tarcz mniej zaawansowanych, a w przypadku ich nieskuteczności, wybierać modele twardsze, przeznaczone do robót zaawansowanych.

Informacja prawna