Pompa ciepła – czy to rozwiązanie się opłaca?

Pompa ciepła to urządzenie, które staje się coraz popularniejszą formą ogrzewania budynków. Jak to zwykle bywa, im więcej się o czymś mówi, tym większe emocje w związku z tym co się mówi, pojawiają się w naszych głowach. Dokładnie tak samo jest z pompami ciepła. Wskutek ich rosnącej popularności wzrosła też liczba ich fanów oraz osób, które do rozwiązania podchodzą dość sceptycznie. Jak jest naprawdę? Czy ogrzewanie domu pompą ciepła jest opłacalne i to w ogóle gra warta przysłowiowej świeczki? Czytajcie dalej, postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości! Pompa ciepła: czy to się opłaca?

Polski rynek budowlany już od kilku lat szturmują urządzenia grzewcze o proekologicznych właściwościach, czyli pompy ciepła. Wiele osób myśli jednak, że są to rozwiązania dla elity, ponieważ: zużywają sporo prądu i są drogie w zakupie. Tymczasem, nic bardziej mylnego.

Ogrzewanie domu – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Rynek oferuje nam sporo rozwiązań. Możemy wybierać spośród takich opcji jak: piece na pellet, na eko-groszek, elektryczne maty grzejne, piece gazowe kondensacyjne oraz oczywiście gwiazdy artykułu, czyli pompy ciepła. Jak zatem w praktyce wygląda eksploatacja i związane z nią koszty, w przypadku każdego z wymienionych rozwiązań?

Nie pierwszy ogień weźmy piece na pellet bądź eko-groszek. Z ich zakupem oraz montażem nie wiążą się żadne koszty poboczne. Takie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie, gdzie w pobliżu nie ma gazociągu. Minusem tego rodzaju pieców jest ich obsługa. Czasochłonna i kosztowna. Na barkach właścicieli spoczywa zakup materiałów grzewczych, wkładanie ich do pieca oraz czyszczenie go i usuwanie tworzącego się z nich popiołu. Koszt średniej jakości pieca na pellet lub eko-groszek dla nieruchomości, której powierzchnia to 140 m2 wynosi pomiędzy 7 a 8,5 tysiąca złotych.

Piec gazowy kondensacyjny ze średniej półki to już koszt pomiędzy 8 a 8,5 tysiąca złotych. W tym wypadku trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dochodzą nam koszty przyłączenia domu do pobliskiego gazociągu. Zwykle jest to ok. 4 tysiące złotych. Niestety, zdarza się, że gazociąg jest daleko, a koszt doprowadzenia go do naszej działki to aż 20 000 zł. Ta kwota często zniechęca osoby nim zainteresowane. Nie można jednak zapomnieć, że piec gazowy kondensacyjny mimo swojej ceny, ma też ogromną zaletę. Nie wymaga codziennej obsługi i sprzątania. Wystarczy, że uruchomicie i zaprogramujecie piec, by codziennie móc wracać do ciepłego domu.

Ostatnim konkurentem pomp ciepła są maty grzejne, których koszt to około 5 tysięcy złotych. To wygodne rozwiązanie, umieszczane w wylewce, tak samo jak ogrzewanie podłogowe wodne. Ma jednak sporą wadę. Zużywa naprawdę dużo prądu. Jeśli więc brać je pod uwagę to tylko i wyłącznie w połączeniu z fotowoltaiką dla domu jednorodzinnego.

Pompa ciepła – ile potrzebuję na start?

Inwestycja w pompę ciepła w najprostszej wersji typu woda/powietrze to początkowy koszt w wysokości około 18 tysięcy złotych. Długofalowo jest ona jednak dużo bardziej opłacalna niż wymienione wcześniej sposoby ogrzewania. Zużycie prądu wynosi jedynie 1 kWh prądu na 4 kW energii cieplnej, co w porównaniu do mat grzejnych, gdzie proporcja wynosiła 1:1 jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.

Zalety pomp ciepła

Jeśli wciąż nie jesteście przekonani, koniecznie zapoznajcie się z zaletami tego rozwiązania.

  1. Nie potrzebujecie komina spalinowego, którego koszt to około 7 tysięcy złotych.
  2. Nie potrzebujecie przyłącza gazowego ani gazociągu, których koszt to pomiędzy 4 a 20 tysięcy złotych.
  3. Nie musicie obsługiwać pompy ciepła, usuwać popiołu i innych kondensatów.
  4. Możecie sterować pompą ciepła bez wstawania z kanapy, z poziomu swojego telefonu.
  5. Możecie liczyć na dopłaty z gminy oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
  6. Nie musicie inwestować w klimatyzacje, ponieważ pompa ciepła pozwala na odwrócenie cyklu pracy i chłodzenie domu latem.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Tak! Gwarantujemy, że pompy ciepła zadowolą nawet najbardziej wybrednych i wymagających inwestorów. To rozwiązanie długofalowe, którego okres zwrotu wynosi od 10-15 lat. Warto zaznaczyć, że stopa zwrotu będzie szybsza, gdy zdecydujemy się dodatkowo na inwestycję w fotowoltaikę. W naszym kraju od roku 2018 zainteresowanie pompami wciąż wzrasta, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, polecamy Wam zapoznać się z gotowymi realizacjami, jak np. pompy ciepła Olsztyn lub pompy ciepła Warszawa, by dowiedzieć się jak wygląda funkcjonowanie takiej pompy w rzeczywistości i o czym jeszcze należy pamiętać. Co więcej, warto też porozmawiać z bliskimi lub znajomymi, którzy zdecydowali się na tą formę ogrzewania domu.

Informacja prawna