Bungalow – co to jest oraz jakie ma wady i zalety?

Bungalow

Bungalow jest jednokondygnacyjnym budynkiem, posiadającym duże przeszklenia i taras lub werandę, przedłużające powierzchnię użytkową domu o strefę zewnętrzną. Charakterystyczną cechą parterowych domów typu bungalow jest łatwość dostępu do zewnętrznej strefy budynku, zapewniająca nieograniczony kontakt z naturą. Domy parterowe bungalow najczęściej powstają na terenach podmiejskich, gdzie za oknami rozciąga się widok na niezmąconą ludzką ingerencją naturę.

Domek typu bungalow – kiedy warto go zbudować?

Jeżeli dysponujesz przestronną działką budowlaną na terenach podmiejskich, które obfitują w piękną przyrodę, warto styl domu dopasować do otoczenia. Bungalowy to domy parterowe, które zachwycają prostotą konstrukcji oraz możliwością nieograniczonego dostępu do natury. Dzięki dużym oknom, przez które można wyjść na taras lub werandę, praktycznie z każdego pomieszczenia można bez ograniczeń korzystać z piękna przyrody. Sprawdza się to o każdej porze roku. Stylowy bungalow warto wybudować na dużej, płaskiej działce, gdzie jest wystarczająca ilość przestrzeni dla parterówki. Projekty domów bungalow są bardzo zróżnicowane i mogą dotyczyć zarówno domków letniskowych, jak i całorocznych. Wiele z nich sprawdza się jako domy mieszkalne.

Dom bungalow – najważniejsze zalety

Do najistotniejszych zalet domów typu bungalow koniecznie należy zaliczyć łatwość dostępu do strefy zewnętrznej budynku oraz dużą ilość promieni słonecznych, doświetlających naturalnie wnętrza o każdej porze dnia. Dzięki wysokim oknom niezależnie od ekspozycji na strony świata we wnętrzach jest mnóstwo światła. W domkach typu bungalow, zlokalizowanych często w nieuczęszczanych okolicach nie trzeba przesłaniać okien przed wzrokiem osób postronnych. Bungalow jako konstrukcja parterowa, jednokondygnacyjna jest niedrogi w wykonaniu. Prosta bryła, brak zdobień, brak schodów warunkują oszczędności w procesie budowy i wykończenia. Dzięki nowoczesnym możliwościom, związanym z zastosowaniem nowoczesnych technologii grzewczych oraz produkcji energii można uniknąć wysokich rachunków za utrzymanie parterowego budynku. Łatwa komunikacja ze strefą zewnętrzną oraz prosty rozkład pomieszczeń sprawiają, że bungalow jest idealną konstrukcją dla osób z niepełnosprawnością ruchową, dla seniorów oraz rodzin z małymi dziećmi.

Domki bungalow – jakie są ich wady?

Wiele projektów dużych domów mieszkalnych jednokondygnacyjnych zawiera skomplikowaną konstrukcję dachu. Często związane jest to z tworzonym od razu zadaszeniem tarasu, rozciągającego się wzdłuż całej ściany budynku lub na jej części. To generuje koszty. Wadą bungalowów może być również duża powierzchnia zabudowy, która nie znajduje zastosowania dla budynków, powstających na małych i wąskich działkach budowlanych. Stawiając na tradycyjną technologię grzewczą w sezonie rachunki mogą być wyższe w porównaniu z cenami, jakie kształtują się za ogrzewanie dla budynków z poddaszem użytkowym.

Dla kogo sprawdzi się domek bungalow?

Domy typu bungalow doskonale sprawdzają się dla osób, ceniących nieograniczony kontakt z naturą. Jeżeli poszukujesz idealnego projektu domu jednorodzinnego na działkę podmiejską, otoczona zielenią, ciszą i spokojem, bungalow doskonale wtopi się w otoczenie i zagwarantuje Ci poczucie obcowania z przyrodą. Będzie doskonałym wyborem dla osób, posiadających dzieci. Brak schodów oraz możliwość łatwej kontroli zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz bungalow zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych. Domki bungalow doskonale sprawdzają się w przypadku osób starszych, dla których stworzą możliwość swobodnego poruszania się wewnątrz i w obrębie tarasu. Bungalow posiadają wysokie okna, łatwo zatem przewietrzyć pościel, wyjąć na zewnątrz suszarkę z praniem oraz zaczerpnąć powietrza przy oknie, gdy ze względu na stan zdrowia nie można opuszczać budynku. Efektowne bungalowy doskonale sprawdzają się również w wersji letniskowej dla osób, poszukujących niedrogiego, prostego i szybkiego w budowie sposobu na rekreację w obrębie swojej urokliwej działki.

Informacja prawna