Budowa domku letniskowego – jak poradzić sobie ze ściekami i szambem?

Podejmując się postawienia domku letniskowego, musisz dokładnie przemyśleć, jak będziesz pozbywać się wszelkich nieczystości. Najlepszym sposobem jest postawienie na zbiorniki szamba, które będziesz musiał sukcesywnie opróżniać. Przedstawimy Ci kilka najważniejszych wskazówek, które ułatwią Ci organizację całego procesu!

Sytuacja prawna

Posiadasz działkę w ogródkach działkowych i nie wiesz, czy dostaniesz pozwolenie na wykopaliska pod szambo? Przede wszystkim muszą zostać spełnione określone warunki, abyś mógł rozpoczynać wszelkie prace. Głównie sytuacja dotyczy usytuowania szamba i jego użytkowania, które reguluje uchwała Prezydium Krajowej Rady.

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie zarządowi ogrodu działkowego chęci podjęcia się budowy szamba na swoim terenie. Zgodnie z przepisami prawa wszystkie szamba zaliczane są do budowli, dlatego niezbędne jest uzyskanie zgody na ich postawienie. Jest to decyzja administracyjna, której nie można pomijać w całym procesie.

Jeśli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, to urzędnik ma prawo dokonać wstrzymania wszystkich Twoich działań do momentu, w którym pozbędziesz się wszystkich niedogodności i otrzymasz odpowiednią zgodę. Najważniejszą zasadą jest niestwarzanie zagrożenia dla wód gruntowych. Aspekty, na jakie musisz zwrócić uwagę:

  • Szambo nie może być wybudowane bliżej niż 15 metrów od studni, która dostarcza innym działkowiczom wodę pitną,
  • Nie może być zbudowane mnie niż 2 metry od chodnika, ulicy lub drogi,
  • Musisz zachować co najmniej 2 metry odstępu od granicy działki,
  • Dopiero, jeśli właściciel sąsiedniej działki się zgodzi – możesz budować szambo na granicy działek.

Akcesoria, które pomogą Ci w pozbywaniu się nieczystości!

Najważniejszym aspektem jest posiadanie kontroli nad kumulującą się ilością szamba. Nie powinniśmy doprowadzać do jego przepełnienia, a pomogą nam w tym specjalne urządzenia, takie jak wskaźniki poziomu. Posiadając je, zyskasz znaczną przewagę i w porę zareagujesz, gdy zbiornik będzie należało natychmiast opróżnić – opowiada dla nas ekspert z Elcluwo.pl.

W przypadku zbiorników bezodpływowych dobrze jest zainwestować w specjalne filtry, które ograniczają do absolutnego minimum uwalnianie substancji chemicznych, a przy tym niwelując wydobywający się nieprzyjemny zapach. Na rynku jest wiele rodzajów filtrów, które dobierzesz indywidualnie według swoich oczekiwań i wymagań.

A co z preparatami? Również przydają idealnie, jeśli zależy Ci na całkowitym usunięciu nieprzyjemnego zapachu z szamba. Dzięki temu w pełni oddasz się rekreacji na działce, a Twojego wypoczynku nie będą zakłócały nieprzyjemne nuty zapachowe wydobywające się z osadzonego szamba. Dodatkowo chronią grunt przed dostawaniem się do nich niebezpiecznych substancji zawartych w naszych fekaliach.

Organizuj przestrzeń na działce z głową i dbaj o to, aby zobojętniać szambo oraz kontrolować ilość, jaka zbiera się w wykopanym specjalnie zbiorniku. Wykorzystuj do tego dostępną technologię, która sama zaalarmuje Cię w przypadku jakichkolwiek problemów!

Informacja prawna