Na co zwrócić uwagę w regulaminie hurtowni stali? Kilka porad, jak upewnić się, że zakup będzie udany

porady przy zakupie stali

Stal to cenny i szeroko wykorzystywany w budownictwie materiał konstrukcyjny. W zależności od gatunku posiada wiele zróżnicowanych cech użytkowych, z których najważniejszymi są wytrzymałość, nośność oraz możliwość pracy w dynamicznych warunkach środowiskowych. Jej zakup może być skomplikowanym procesem, dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z regulaminem przed złożeniem zamówienia. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę.

Oferta współczesnych hurtowni stali

Prosperujące dzisiaj hurtownie stali daleko stoją od wielkogabarytowych sklepów narzędziowych. Przede wszystkim oferują produkty, które najczęściej można od razu zastosować do konkretnego projektu, bez konieczności przeprowadzania dodatkowej obróbki plastycznej.

Na ogół można je podzielić ze względu na ich formę, skład chemiczny, profil, wymiary oraz dodatkową obróbkę cieplno-chemiczną. W zależności od typu i przeznaczenia wyrobów stalowych, ich zastosowanie jest zróżnicowane, co jednoznacznie przekłada się na dostępność asortymentu oraz możliwość uzyskania ze składu stali rabatów cenowych.

Nawet w najtańszych hurtowniach stali można nabyć szeroki asortyment produktowy ze względu na rodzaj obróbki cieplnej, zastosowany konkretny gatunek stali, profil, długość oraz dodatkową obróbkę cieplną. Do najpopularniejszych w tej dziedzinie należą:

 • stalowe profile w formie otwartej lub zamkniętej, które często stosowane są w wewnętrznych oraz zewnętrznych konstrukcjach budowniczych,
 • blachy płaskie, fałdowane oraz siatki zbrojeniowe, powszechnie wykorzystywane przy budowie domów, mieszkań, obiektów użyteczności publicznej oraz infrastruktury drogowej,
 • rury stalowe ze szwem lub bez szwu, które są wykorzystywane w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, jak również w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym, gazowym i petrochemicznym,
 • kształtowniki, jak np. pręty pełne kwadratowe, okrągłe, płaskie oraz sześciokątne, które mają dużą wytrzymałość na zginanie oraz ściskanie, przez co mogą być stosowane w wielu gałęziach przemysłu.

Udany zakup – czyli jaki?

Chcesz mieć udany zakup w każdej hurtowni stali, niezależnie od nabywanego produktu? Gdzie kupić stal na budowę? Pomożemy Ci przebrnąć przez kilka nieścisłości. Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę!

Po pierwsze – ceny i formy płatności:

 • koniecznie sprawdź, czy ceny podane w regulaminie widnieją jako stawki brutto czy netto,
 • upewnij się, jakie formy płatności są akceptowane przez hurtownię (tutaj mamy do dyspozycji najczęściej gotówkę, przelew lub kartę płatniczą),
 • opłaty manipulacyjne, opłaty za transport lub inne dodatkowe koszty.

Po drugie – dostawa i terminy realizacji zamówień:

 • sprawdź, jakie są terminy realizacji zamówień i w jaki sposób odbywa się dostawa (dostawa oferowana przez hurtownię, odbiór osobisty, dostawa kurierem),
 • upewnij się, jakie są koszty transportu i czy istnieje możliwość negocjacji ceny.
 • zwróć uwagę na procedury reklamacyjne w przypadku opóźnień lub uszkodzeń towaru podczas transportu.

Po trzecie – minimalne zamówienie:

 • sprawdź, czy hurtownia ma ustalone minimalne zamówienie i jaka jest jego wielkość,
 • upewnij się, czy istnieje możliwość zakupu mniejszych ilości wyrobów hutniczych w przypadku spersonalizowanych potrzeb.

Dodatkowe porady przy zakupie stali

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w trakcie zakupu wyrobów stalowych, aby wszystko odbywało się zgodnie z przyjętym przez obie strony regulaminem. Przede wszystkim:

 • przed zakupem porównaj oferty kilku hurtowni stali,
 • upewnij się, że zamawiasz odpowiednią ilość i rodzaj stali do swoich potrzeb,
 • dokładnie sprawdź towar przed jego odbiorem lub przyjęciem dostawy,
 • zapytaj o możliwość negocjacji ceny, szczególnie w przypadku dużych zamówień.

Pamiętaj, że dokładne zapoznanie się z regulaminem hurtowni stali i skorzystanie z powyższych porad pozwoli uniknąć nieporozumień i dokonać udanego zakupu. Powyższe informacje stanowią jedynie ogólne wskazówki i nie mogą być fachową poradą prawną. W przypadku wątpliwości co do treści regulaminu lub innych kwestii związanych z zakupem stali w hurtowni, najlepiej skonsultować się z hurtownią: https://moris.eu/.

Artykuł zewnętrzny.

Informacja prawna