Kiedy dom oknami stoi

Dom z dużymi przeszkleniami

Są rzeczy, które robi się raz w życiu, dlatego powinny być zrobione wyjątkowo solidnie i na możliwie najlepszym poziomie. Tak w przypadku większości ludzi wygląda budowa domu. Ponosząc niebagatelne przecież wydatki chcemy, by rezultat satysfakcjonował nas pod każdym względem. By ów wymarzony dom był piękny i komfortowy, funkcjonalny i nowoczesny, oszczędny i nieszkodliwy dla środowiska. Wśród wielu elementów mających bezpośredni wpływ na taki właśnie końcowy efekt, jednym z najważniejszych są okna.

Buduj odpowiedzialnie

Współczesne budownictwo ma na szczęście niewiele wspólnego z dawnymi czasami i często wtedy spotykanym wznoszeniem domów w sposób może nie całkowicie partyzancki, ale pozostawiający wiele do życzenia pod względem energooszczędności i ekologiczności przedsięwzięcia. Zmianę spowodowały nie tylko bardziej rygorystyczne z roku na rok normy prawa budowlanego, lecz także ewolucja świadomości życiowej człowieka, który zaczął dostrzegać konieczność dbania o dobrostan nie tylko swój, ale i planety. Stąd pojawienie się w sektorze budowlanym szeregu produktów, których stosowanie ma przynieść skutek w postaci łagodnego połączenia ludzkiego komfortu ze zmniejszonym obciążeniem dla środowiska. Dobrze jest więc już w fazie projektowania domu wziąć pod uwagę te aspekty i dokonywać świadomych wyborów.

Okna, czyli rzecz sine qua non każdego domu

Proekologiczne trendy dostrzegli producenci okien, dopasowując do nich swoją ofertę i proponując rozwiązania, które znakomicie sprawdzą się w każdym charakterze, w każdym pomieszczeniu i w każdym domu. Ich mnogość może jednak spowodować problemy z optymalnym wyborem.

Przed podjęciem decyzji o zakupie okien warto zasięgnąć fachowej opinii doświadczonego doradcy – mówi Ewa Zarychta, ekspert marki OknoPlus. – Dobór stolarki okiennej jest bowiem uzależniony od wielu czynników, z których laik może nie zdawać sobie sprawy – zresztą tak, jak może nie znać najnowszych technologii i wynikających z nich cech użytkowych – dodaje.

Podstawowymi uwarunkowaniami wpływającymi na ostateczny wybór okien są orientacja budynku względem stron świata, ewentualna ekspozycja na silne i niekorzystne zjawiska atmosferyczne, a także przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Inne okna potrzebne będą do położonej na piętrze sypialni w nękanym wichurami domu w górach, inne – do wychodzącego na ogród salonu w centralnej Polsce. Równie istotna jest kwestia odbioru wizualnego – okna stanowią przecież niezwykle ważny element architektoniczny, który często decyduje o finalnej estetyce i oryginalności projektu.

Duże okna

Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach…

…dżentelmeni pieniądze mają. W utrzymaniu, a nawet powiększeniu owego stanu posiadania pomoże optymalny dobór okien. Nieprawidłowo zamontowana stolarka okienna może odpowiadać za 30% strat cieplnych całego domu, czyli zamiast wypoczywać w błogim spokoju domowego zacisza możemy być niepokojeni przez natarczywy dźwięk wylatujących przez nieszczelne okna banknotów. Zatem należy pomyśleć o kompleksowych rozwiązaniach, które redukując wydatki na energię przyniosą nam realne oszczędności. Współczesne okna stanowią immanentną bazę domów energooszczędnych i pasywnych. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swoje parametry. Jednym z najważniejszych jest współczynnik przenikania ciepła, którego maksymalną wartość dla domów nowych Warunki Techniczne 2021 określają na 0,9 W/m²K. Tymczasem większość okien oferowanych przez OknoPlus spełnia ten warunek z zapasem, osiągając rewelacyjnie niską, bo wynoszącą 0,7 W/m²K wartość współczynnika Uw, co pozwala zmniejszyć nakłady finansowe na ogrzewanie. Osadzone w nich najwyższej klasy pakiety szybowe – jak te wykorzystujące znakomite szkło ECLAZ – odznaczają się przepuszczalnością światła na nieosiągalnym wcześniej poziomie 77%, czyli znów mamy oszczędności, tym razem na sztucznym oświetleniu, którego rolę w znacznym stopniu przejmuje to naturalne.

Okna XXL

Rozsądna inwestycja na długie lata

Oczywistą rzeczą jest, że jeśli coś jest zbyt tanie, to zapewne kosztem jakości. Z drugiej strony nie powinniśmy kierować się wyłącznie najwyższymi parametrami dążąc do ich maksymalizacji w każdym miejscu naszego domu. To zwyczajnie niepotrzebne wydawanie niemałych przecież pieniędzy. Co więcej, nie ma najmniejszego uzasadnienia, by wyposażać cały budynek w takie same okna.

W zależności od umiejscowienia i charakteru pomieszczenia można stosować i okna plastikowe i aluminiowe. Te mniejsze będą idealnym wyborem do kuchni czy łazienki, za to monumentalnej wielkości szklenia w stabilnych profilach zrobią doskonałe wrażenie w otwartym dzięki nim na świat salonie – radzi Ewa Zarychta, ekspert OknoPlus.

***

Są rzeczy, które w życiu robi się tylko raz. Dlatego warto podejść do nich z głową, dokładnie sprawę rozważając i nie podejmując pochopnych decyzji. A w taki sposób wybrane okna z pewnością przyniosą wiele lat satysfakcji z bezproblemowego, komfortowego i przynoszącego oszczędności użytkowania.

Informacja prawna