Do czego nadaje się drewno olchowe?

Zbliżenie na olchową deskę

Olcha jest drzewem liściastym, rosnącym naturalnie na terenach podmokłych, w półcieniu Jej drewno, kora oraz liście mają szerokie zastosowanie, dlatego warto przyjrzeć się im dokładniej. Olchy często rosną w skupiskach, zwanych olszynami. Miękkie drewno olchy (olszy) nie jest proponowane jako drewno opałowe. 

Czy olcha nadaje się do kominka?

Z uwagi na czas suszenia (1,5 roku) drewno olchowe może sprawdzić się jako drewno kominkowe. Drewno olchowe jest szczególnie podatne na rozwój grzybów, dlatego nie zaleca się stosowania go jako materiału do wykonania elementów zewnętrznych, takich jak ogrodzenie, drewniany taras, konstrukcyjne elementy budynków.

Natomiast w kominku cechuje się szybkim rozpaleniem, jednak nie daje wysokich temperatur. Jego delikatny, słodki zapach sprawia, że wąchamy go chętnie, dlatego stosowane jest w procesie wędzenia. Drewno olchowe może uczulać.

Drewno olchowe do wędzenia – jak się sprawdza?

Jego owocowy zapach sprawia, że często wybierane jest do wędzenia. Żywność, wędzona na drewnie olchowym zyskuje wyjątkowy smak i zapach. Woń ta jest subtelna.

Deski olchowe – czy znajdują zastosowanie w meblarstwie?

Czy z desek olchowych można zbudować taras lub ogrodzenie? Specjaliści odradzają ze względu na podatność drewna olchowego do tworzenia się grzybni.

Mimo, iż drewno olchowe w ogrodzie nie sprawdza się w większości zastosowań konstrukcyjnych, warto zastosować je w meblarstwie. Z miękkiego drewna olchowego często wykonywane są zabawki dla najmłodszych, dodatki do domu, jest najbardziej popularnym surowcem na sklejki meblowe. Sprawdza się w przemyśle meblowym, w szkutnictwie oraz w modelarstwie. Szerokie możliwości zastosowania sprawiają, że olchowe deski są cenionym surowcem, niezbędnym do tworzenia drewnianych dodatków.

W domach doskonale sprawdzają się deski olszowe, ułożone na podłodze. Prezentują się doskonale, cechują wysokim poziomem trwałości oraz umiarkowaną odpornością na uszkodzenia. Drewniane, olchowe deski wymagają dokładnego osuszenia, solidnej impregnacji oraz regularnego olejowania. Odwdzięczą się pięknym, czerwonawym zabarwieniem, naturalnym efektem wizualnym oraz niezawodnością. Meble drewniane, takie jak szafa z drewna doskonale sprawdzają się w sypialniach oraz pokojach najmłodszych dzieci, zapewniając odpowiedni mikroklimat oraz perfekcyjny efekt wizualny, jakiego nie zapewnią meble z do samodzielnego montażu.

Do czego można użyć drewno olchowe?

Olchowe drewno posiada szerokie możliwości zastosowania i mimo swojej trwałości po odpowiednim impregnowaniu polecana jest do wykonywania konstrukcji, mebli i dodatków, dedykowanych do zastosowania we wnętrzach. Wysokiej jakości, trwałe drewno olchowe ze względu na jego miękkość chętnie używane jest przez rzeźbiarzy. Łatwość obróbki plastycznego, miękkiego drewna olchowego sprawia, że może być stosowane w produkcji akcesoriów kuchennych i elementów dekoracyjnych, takich jak modne lamele. Świetnie sprawdza się w meblarstwie. Jest to materiał niedrogi, łatwo i szybko dostępny oraz po odpowiednim zaimpregnowaniu trwały.

Warto tez wiedzieć, że kora olszy nadaje się do robienia naparów, pomocnych na wypadanie włosów oraz przy biegunce.

Informacja prawna