Jak wybrać dobrą firmę budowlaną?

Budowa i remont potrafią być uciążliwe. Tym bardziej, gdy sami nie mamy specjalnie pojęcia o budowlance, a dodatkowo brakuje nam czasu, by samodzielnie się wszystkim zająć, czy nawet nadzorować prace. Klucz do sukcesu stanowi dobra firma budowlana. To ona poprowadzi nas przez burzliwy okres budowy lub remontu. Warto poświęcić nieco uwagi na znalezienie odpowiedniej ekipy, której powierzymy nasze pieniądze i zaufanie. Na co należy zwracać uwagę?

Dotychczasowe realizacje

Podobnie jak w wielu innych zawodach, u firm budowlanych liczy się ich portfolio. Chodzi o wszystkie dotychczasowe realizacje. Dobrze jest jeśli jako potencjalni klienci, możemy gdzieś zobaczyć efekty ich pracy. Może to być np. dom, na który możemy zerknąć w naszym mieście. Może to być też strona internetowa ze zdjęciami z najciekawszych realizacji. Coraz częściej też firmy budowlane prowadzą swoje fanpage na Facebooku, a to jeszcze bardziej ułatwia sprawdzenie ich dotychczasowych prac. Obecność firmy budowlanej na Facebooku ma też jeszcze jedną ważną zaletę…

Firmy budowlane – opinie są ważne!

Istnieje wiele miejsc, w których możemy sprawdzić opinię o danej firmie. Popularne portale z ogłoszeniami coraz częściej zapewniają możliwość oceniania jakości usług świadczonych przez poszczególne ekipy. Fanpage to również miejsce, w którym łatwo wyrobić sobie jakieś zdanie o firmie, którą zamierzamy zatrudnić. Nie warto bagatelizować ocen i opinii dotychczasowych klientów. Jeśli są to dobre recenzje – tym bardziej! Dla nas to cenna wskazówka i większa pewność, że dana firma budowlana jest godna zaufania. Dobrym pomysłem jest też pytanie znajomych i rodziny o polecenie kogoś sprawdzonego. Poczta pantoflowa ma niezwykłą moc i jeśli kogoś poleca nam bliska osoba, to na pewno ma dobre zdanie o konkretnej ekipie.

Kontakt z firmą budowlaną

Już na etapie pierwszego kontaktu z firmą budowlaną można wiele o niej powiedzieć. Komunikacja jest bardzo ważna, ponieważ nie da się uniknąć podczas budowy zadawania mnóstwa pytań. A zadaniem ekipy budowlanej, czy też jej kierownika jest to, by cierpliwie udzielać inwestorowi wszelkich odpowiedzi. Jeżeli już na początku widzimy, że kontakt jest utrudniony, ekipa nie odpowiada na Twoje zapytania mailowe lub odwleka w nieskończoność kontakt telefoniczny, należy to uznać za znak ostrzegawczy. Oczywiście należy się też wykazać pewną dozą cierpliwości, jeśli dzwonimy do wykonawcy w czasie gdy ten ma mnóstwo zleceń. Jednakże wówczas powinien oddzwonić możliwie najszybciej i udzielić nam wszelkich informacji. W tym miejscu warto też zastanowić się nad tym, czy mamy poczucie, że nadajemy z wykonawcą na tych samych falach. Nawet jeśli okaże się, że za każdym razem odbiera telefon i zawsze odpowiada na nasze pytania, możemy mieć poczucie, że to nie jest człowiek, któremu chcemy powierzyć np. budowę naszego domu. Takie nasze prawo! Warto szukać takiego wykonawcy, z którym dobrze się dogadamy, ostatecznie będziemy mieli z nim do czynienia przez kilka do nawet kilkunastu miesięcy.

Cena

To kolejna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, choć dla wielu osób jest ona podstawowym kryterium. Nie należy jednakże zawsze kierować się wyłącznie najniższą wyceną. Oczywiście – czasem budżet nie pozwala na większe szaleństwa. Jeśli jednak możemy go nieco zwiększyć, to warto to zrobić. Przede wszystkim w ten sposób będziemy mniej się głowić jak wybrać ekipę budowlaną, ponieważ nasz wybór nie będzie aż tak ograniczony. Warto też pamiętać o starej jak świat zasadzie, że jak za coś płacimy mało, nie powinniśmy też spodziewać się piorunujących efektów. Z drugiej strony – nie warto przepłacać. Właśnie dlatego dobrze jest porównać kilka ofert, wysłać zapytania do różnych firm z okolicy, która nas interesuje. Jeśli jest to Wrocław, czy inne duże miasto, musimy spodziewać się wyższych cen. Ponieważ jednak województwo dolnośląskie to nie tylko to jedno miasto, z powodzeniem można znaleźć tańsze, ale wciąż atrakcyjne oferty spoza Wrocławia. Tak samo sprawa ma się jeśli chodzi np. o województwo zachodniopomorskie i Szczecin oraz mniejsze miasta. Wiele firm nie ma nic przeciwko temu, by na miejsce prac dojeżdżać określoną odległość.

Cechy dobrej firmy budowlanej

Można stworzyć pewien etos firmy budowlanej, zbiór jej cech, które świadczą o tym, że warto z daną ekipą współpracować. Należy je potraktować jako wskazówki, jak wybrać firmę budowlaną, by zyskać pewność, że to dobra decyzja.

  • dobra reputacja – warto pytać znajomych, rodziny, współpracowników;
  • wgląd we wcześniejsze realizacje – pomoże nam ocenić, czy podobają nam się efekty pracy danej ekipy budowlanej;
  • swobodny kontakt – czujemy, że wykonawca nas rozumie i wie czego chcemy;
  • szybki kontakt – sprawne odbieranie telefonów i maili, cierpliwe odpowiadanie na nasze pytania;
  • rozsądna cena – nie za niska, nie za wysoka – nie powinniśmy mieć poczucia przepłacania za usługę.

Tych kilka elementów to proste do zapamiętania składowe, które pomogą w dokonaniu właściwego wyboru. Dobrze jest też nie spieszyć się. Wysłać zapytania do kilku ekip, odczekać kilka dni, zebrać wyceny. Następnie na spokojnie je przeanalizować i dopiero wtedy podjąć decyzję. Ostatecznie budowa to bardzo duża inwestycja i nasz czas oraz pieniądze!

Informacja prawna