Nie ma nic przyjemniejszego wiosną i latem niż drewniany taras, na którego przyjemnie nagrzanych słońcem deskach można rano wypić kawę i rozpocząć w ten sposób dzień. Drewniany taras wymaga jednak dbałości i regularnej pielęgnacji, która pozwoli nam cieszyć się dłużej naturalną urodą drzewa. Prace pielęgnacyjne tarasu drewnianego należy wykonywać regularnie co roku. W innym przypadku będzie ono szarzeć i straci wiele ze swojego uroku. Jak odnowić taras drewniany i jak o niego dbać – oto najważniejsze informacje.
Konserwowanie drewnianego tarasu
Czyszczenie i konserwacja drewnianych tarasowych desek powinny być wykonywane co najmniej raz w roku, zwłaszcza jeśli są one wykonane z drewna rodzimego. Nie jest ono bowiem zbyt odporne na działanie warunków atmosferycznych, jak opady czy mrozy. Pod wpływem zmian temperatur, wilgotności i nasłonecznienia potrafi zszarzeć, wypaczyć się i stracić wytrzymałość na większe uszkodzenia. W przypadku tarasów wykonanych z drewna egotycznego, jak bangkirai, drewno tekowe czy cumaru, takie czyszczenie można wykonać raz na 2-3 lata. Jeśli jednak zależy nam na efektownym wyglądzie desek, zapobiegawczo również warto podejmować działania regenerujące i konserwujące drewno co roku, najlepiej wczesną wiosną.
Taras drewniany – czyszczenie
W pierwszym etapie konserwacji tarasu, należy go dokładnie wyczyścić. Można to wykonać wygodnie myjką ciśnieniową, taką jaką stosuje się do mycia samochodów. Konieczny jest również wybór odpowiedniego środka myjącego, który skutecznie oczyści deski z brudu, ale jednocześnie ich nie zniszczy. Rozcieńczamy go z wodą, zgodnie z informacjami z etykiety i równomiernie spryskujemy tą mieszaniną deski, pozostawiając go na kilka minut. Jeśli na deskach pojawiły się szczególnie uporczywe plamy tłuszczu lub rdza, możemy nałożyć środek myjący bez jego rozcieńczania na ścierkę i wetrzeć go w plamę. Potem należy dokładnie spłukać deski tarasowe czystą wodą z myjki lub wyszorować je szczotką o sztywnym włosiu. Środki tego typu można bezpiecznie spłukać na glebę pod tarasem, są one bowiem w 100% biodegradowalne.
Jeżeli jednak mycie tego typu nie wystarcza, np. przy deskach ryflowanych, a w zagłębieniach widoczny jest brud, niezbędne będzie zwrócenie się do firm specjalizujących się w usługach czyszczenia tarasów. Używają one specjalistycznych urządzeń, które pozwalają delikatnie zetrzeć wierzchnią warstwę desek, usuwając brud oraz naturalne przebarwienia powstające na drewnie. Tak wyczyszczony taras może zostać poddany dalszej konserwacji. Profesjonalne firmy mogą również przywrócić blask deskom tarasowym, jeśli przez długi czas były one zaniedbywane i niezbędna jest kompletna wymiana powłok lakierniczych.
Naprawianie tarasu po zimie
Oczyszczenie desek tarasowych, zwłaszcza po zimie, odsłania często powstające na skutek warunków atmosferycznych niedoskonałości. Ponadto drewno, jako materiał naturalny, nieustannie pracuje – kurczy się w warunkach niższej wilgotności i poszerza, gdy jest jej w powietrzu więcej. Zmienne warunki pogodowe powodują więc na przykład poluzowanie desek. Warto więc sprawdzić stabilność tarasu, dokręcić wszelkie poluzowane wkręty oraz łączniki czy zamaskować ewentualne ubytki, stosując specjalną szpachlę do drewna.
Jak odnowić taras – olejowanie
Olejowanie to jedna z najpopularniejszych metod konserwowania desek tarasowych. Wykorzystuje się do tego celu odpowiedni środek konserwacyjny, który znajdziemy w każdym sklepie budowlanym czy ogrodniczym, a także pędzel o wygodnej szerokości podobnej do szerokości desek tarasowych. Do drewna rodzimego, iglastego, warto wybrać oleje z dodatkiem biocydów, które zabezpieczają deski nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale również biologicznymi, jak sinizna, grzyby lub pleśń. Deski wykonane z drewna egzotycznego wystarczy olejować środkami bez biocydów. Środek konserwujący należy nałożyć pędzlem dość grubą warstwą na wszystkie deski i dokładnie rozprowadzić, tak by dotarł on do nawet najgłębszych zakamarków powierzchni tarasu. W przypadku miejsc trudno dostępnych można użyć mniejszego pędzelka. Olej należy pozostawić na ok. 15 minut, po czym usunąć warstwę, która nie wniknęła w strukturę drewna. Kolejną warstwę oleju nakładamy po odczekaniu 12 godzin i odczekujemy ok. 2 doby zanim wejdziemy na taras. Wysuszony taras można jeszcze pokryć warstwą bezbarwnego lakieru, tworzącego dodatkową ochronę. Dzięki temu mamy pewność, że deski zostały należycie zakonserwowane i w dobrym stanie przetrwają cały sezon.
Taras drewniany renowacja
Odnawianie tarasu, który jest stary i dość zniszczony musi rozpocząć się od przeszlifowania powierzchni powłok lakierniczych. Najlepiej wykonać to używając szlifierki z papierem ściernym o ziarnistości min. 40. Kolejnym krokiem pozwalającym na renowację tarasu będzie szlifowanie wygładzające wykonywane papierem o ziarnistości 60-80. Deski należy następnie starannie oczyścić z pyłu, który powstaje przy szlifowaniu i zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem do drewna, który chroni je przed degradacją biologiczną. Na koniec renowacji wykonujemy olejowanie, które pozwoli zachować naturalną urodę drewna, wzmacniając jednocześnie jego kolor i uwidaczniając usłojenie. Oleje dostępne są w różnych barwach, można więc bez trudu dobrać taki, który będzie idealnie pasował do odcienia desek na tarasie, które po ich użyciu zyskują również przyjemną, aksamitną gładkość.
Kiedy wykonać czyszczenie i olejowanie tarasu?
Prace czyszczące i odnawiające taras należy zaplanować na wiosnę, przed rozpoczęciem sezonu. Najlepiej przeznaczyć na to niezbyt ciepły, ale suchy weekend, kiedy spokojnie będziemy mogli odczekać z ponownym olejowaniem po 12 godzinach, a następnie pozostawić taras pusty w kolejne dni, aby warstwa środka konserwującego dokładanie wniknęła w deski tarasowe. Warto też pamiętać, że olejowanie można wykonywać w temperaturze minimum +10 stopni do maksymalnie +25 stopni Celsjusza, na suchych deskach, które nie są nagrzane słońcem.