Jak stworzyć plac zabaw dla dzieci w ogrodzie?

Krótki poradnik na temat tego jak stworzyć w ogrodzie plac zabaw dla dzieci i na co zwrócić uwagę podczas dobierania zabawek do ogrodu.

Posiadając nawet niewielki ogród warto znaleźć w nim choć trochę miejsca na stworzenie kącika zabaw dla dzieci. Dzięki temu maluchy będą miały odrobinę miejsca dla siebie a rodzice zyskają chwilę oddechu gdy dzieci będą bawić się w ogrodowym placu zabaw.

Czy posiadając niewielkich rozmiarów ogród warto stworzyć w nim mini plac zabaw? Co powinno znaleźć się na takim placu zabaw? Właśnie na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku. Oferta zabawek do ogrodu jest bardzo bogata i łatwo pogubić się w gąszczu produktów. Trzymając się naszych porad uda się wam jednak odpowiednio dobrać wszystkie elementy i stworzyć wyjątkową przestrzeń do zabawy dla swoich pociech.

Miejsce w którym znajdzie się plac zabaw w ogrodzie – na co zwrócić uwagę

Podczas tworzenia placu zabaw dla dzieci kluczową kwestią powinno być ich bezpieczeństwo. Wszelkie zabawki ruchowe takie jak huśtawki czy zjeżdżalnie powinny być umiejscowione na miękkiej nawierzchni takiej jak trawa czy też specjalna guma. Materiały jak i urządzenia które znajdą się w placu zabaw w ogrodzie muszą być w pełni bezpieczne i posiadać niezbędne atesty bezpieczeństwa. Nie mogą posiadać ostrych krawędzi a w przypadku wysokich zabawek powinny posiadać dodatkowe zabezpieczenia jak balustrady czy dodatkowe uchwyty.

Plac zabaw w ogrodzie musi być dopasowany do wieku dziecka

Już na etapie projektowania placu zabaw w ogrodzie należy również uwzględnić wiek dzieci, które będą się w nim bawić. W zależności od stopnia rozwoju dzieci mają bowiem zupełnie różne potrzeby oraz umiejętności. Błędnie dobrany sprzęt i zabawki może zatem w niektórych przypadkach wręcz zrazić dzieci do zabawy na świeżym powietrzu.

Jakie urządzenia powinny znaleźć się w ogrodowym placu zabaw?

Poniżej zaprezentujemy kilka uniwersalnych zabawek bez których ciężko wyobrazić sobie ogrodowy plac zabaw.
Na samym początku należy wspomnieć o huśtawkach, które przynoszą dzieciom mnóstwo frajdy z zabawy. Huśtawki dostosowane są do wieku i wzrostu dziecka. Znaleźć zatem można modele na których bawić będą mogły się wyłącznie maluchy jak i też takie, które umożliwią bujanie się rodzicom wraz z dziećmi.

Duży domek ogrodowy dla dzieci to praktycznie marzenie każdego malca. Jeżeli tylko ilość miejsca w ogrodzie na to pozwala to sporych rozmiarów domek ogrodowy od razu stanie się najważniejszym punktem zabaw w ogrodzie. Obecnie na rynku spotkać można bardzo szeroką paletę domków ogrodowych wykonanych zarówno z tworzywa jak i też drewna. Dobór odpowiedniego domku ogrodowego zależy zatem w dużym stopniu od zamożności portfela oraz tego czy chcemy na przykład połączyć domek ze zjeżdżalnią lub piaskownicą.

Właśnie – piaskownica. To kolejny element bez którego plac zabaw nie będzie kompletny. Znaleźć można piaskownice z daszkiem, dodatkową ławeczką czy też takie które można połączyć z domkiem ogrodowym. Wszystkie łączy jednak to, że pozwalają rozwinąć się twórczo dziecku i przynoszą ogrom radości z zabawy.

Nie można również zapomnieć o trampolinach. To w ostatnich latach prawdziwy hit wśród najmłodszych. Trampolina będzie idealnym wyborem dla dzieci, które wręcz rozpiera wewnętrzna energia i muszą dać jej upust.

Jako ostatnią propozycję urządzeń, które powinny znaleźć się na placu zabaw zostawiliśmy zjeżdżalnie. Tutaj należy wybrać model dostosowany do wieku dziecka. Te z dłuższym i bardziej stromym ślizgiem sprawdzą się w przypadku starszych pociech, natomiast krótsze będą dobrym wyborem dla maluszków.

Informacja prawna