Jak poprawnie pomalować ściany – podpowiadamy!

Malowanie to jedna z prac remontowych, którą z powodzeniem można wykonać samemu. Odświeżanie warstwy farby na ścianach jest w stanie nadać urody wszystkim wnętrzom. Warto wiedzieć, jak odpowiednio przygotować ściany do malowania oraz czym różni się malowanie pędzlem i wałkiem.

Przygotowanie do malowania ścian

Pierwsza zasada, o jakiej należy bezwzględnie pamiętać zanim przystąpi się do nanoszenia farby na powierzchnię jest to, że musi być ona czysta, wolna od  niedoskonałości czy łuszczącej się warstwy tynku. Drugą kwestią, o której warto wspomnieć jest pleśń i grzyby. Zamalowanie kolonii tych organizmów na nic się nie zda, bowiem szybko wykwitną na świeżej warstwie farby. Należy się ich pozbyć za pomocą środków grzybobójczych, które dostępne są w niemal każdym markecie budowlanym. Trzecim podpunktem na liście rzeczy, które trzeba zrobić przed malowaniem jest gruntowanie i szpachlowanie. Gruntowanie zapobiega spijaniu farby przez ścianę, która bez problemu pochłonie pigment niczym gąbka. Co natomiast daje szpachlowanie? Wypełnia ubytki w strukturze ściany. Niewypełnione komponentem ubytki po pomalowaniu magicznie nie znikną. Wręcz przeciwnie – staną się jeszcze bardziej uwypuklone wizualnie.

Malowanie ścian krok po kroku

Sam proces malowania to kilka ważnych kroków, których warto przestrzegać. Po pierwsze, należy zabezpieczyć meble, podłogę i elementy dekoracyjne pokoju przed chlapaniem na nie farbą. W tym celu można użyć na przykład folii malarskiej. Po drugie, należy wyszlifować i wygładzić ściany, które mają podlegać malowaniu. Kolejnym etapem jest umycie malowanej powierzchni. Dlaczego? Głównie dlatego, że zalegają na nich resztki pożywienia, czy ślady po owadach. Czwartą kwestią jest gruntowanie ściany. Zagruntowana ściana nie będzie spijała farby w głąb siebie. Ostatnią kwestią, która jest równie istotna jak pozostałe, jest dbałość o dokładne rozmieszanie farby. W sklepach budowlanych oferowana jest usługa mieszania farby, niemniej można tę czynność wykonać na własną rękę. Istotnym jest jednak, by przyłożyć się do mieszania, gdyż pigment rozprowadzony byle jak w emulsji zemści się poprzez nieestetyczny wygląd na ścianie.

Malowanie pędzlem

Malowanie pędzlem jest jedną z kwestii, którą należy poruszyć przy pytaniu o to, jak malować ściany. Jak zatem malować pędzlem? Po pierwsze, nabierać małe ilości farby. Po drugie, pędzel należy ustawiać pod kątem 45 stopni w stosunku do ściany. Po trzecie, preparat do malowania warto dokładnie dociskać do podłoża.

Malowanie wałkiem

A co z malowaniem za pomocą wałka malarskiego? Najważniejszą zasadą jest to, aby każdorazowo po nabraniu farby odcisnąć jej nadmiar na kuwecie. Zapobiegnie to powstawaniu zacieków. Technika, jaka jest najbardziej miarodajna w malowaniu przy wykorzystaniu tego narzędzia to nakładanie farby w literę V, a następnie malowaniu w tym samym miejscu pasów pionowych. Należy także przestrzegać zasady, aby każdy z pasów szedł w tym samym kierunku, najlepiej od góry do dołu.

Jak malować ściany przy suficie

Najpopularniejszą metodą jest użycie taśmy malarskiej. Jak to zrobić? Najpierw należy przygotować zakres sufitu i ścian. Następnie używając wspomnianej taśmy trzeba wyznaczyć krawędź i brzegi uprzednio nałożonego koloru.

Informacja prawna