Jak stworzyć pokój telewizyjny w domu?

Jeżeli buduje się dom o większym metrażu, to można postawić w nim na dodatkowe pomieszczenia, których nie ma w standardowych domostwach. Zamiast organizować kącik rozrywki w salonie, można zdecydować się na urządzenie pokoju telewizyjnego czy sali kinowej w domu. Oczywiście potrzebny tu będzie odpowiedni budżet, ale i pomysły aranżacyjne. Jak stworzyć pokój telewizyjny w domu?

Pokój telewizyjny lub sala kinowa w domu – pamiętaj o wyciszeniu ścian i podłóg

Zanim przejdziemy do doboru wyposażenia, zajmiemy się bardzo ważną kwestią, a mianowicie wyciszeniem pokoju telewizyjnego czy sali kinowej w domu. Doskonale do tego celu sprawdzą się elementy, które stosowane są w studiach nagraniowych, a więc panele z pianki akustycznej. Może się ona prezentować całkiem elegancko. Nie trzeba wykańczać w ten sposób wszystkich ścian. Można też pokusić się o inne rozwiązanie, a mianowicie zastosować panele korkowe, które są ekologiczne i także dobrze wyciszają pomieszczenie. Maty lub płyty korkowe są jednym z najlepszych izolatorów pod wszelkiego rodzaju płytki. Wyciszają zarówno dźwięki transmisyjne o 17-25 dB, jak i odbite o 6-25%. Wydaje się to niewiele, jednak może mieć duże znaczenie.

Dobór odpowiednich głośników jest kluczowy – co masz do wyboru?

Skoro ważną kwestie mamy już rozwiązaną, to warto przejść do tej niemniej ważnej, a mianowicie doboru głośników, a właściwie całego systemu kina domowego. Do takiego pomieszczenia, gdy ma większą powierzchnię użytkową, warto wybrać głośniki 5.1 i 7.1. Zapewnią wysoką jakość dźwięku i składają się z określonej liczby małych głośników, które należy rozmieścić w rogach pomieszczenia oraz głośnika basowego. Ważna jest odpowiednia moc głośników, aby odczuwalne było lepsze brzmienie. Głośniki mogą być nawet zabudowane przy suficie oraz z boków i z tyłu pomieszczenia. W ten sposób można uzyskać przestrzenny dźwięk. Jeżeli szukacie wysokiej jakości głośników do pokoju telewizyjnego, to doskonałą ofertę znajdziecie na stronie: https://www.tophifi.pl/glosniki.html. Ważne będzie podłączenie głośników do odpowiedniego wzmacniacza o takiej samej impedancji nominalnej wyrażonej w jednostce Ohm. Kolumny mogą mieć też większą impedancję niż wzmacniacz. Warto stosować podstawki głośnikowe i uchwyty do głośników, by rozmieścić je najbardziej optymalnie.

Postaw na odpowiedni sprzęt RTV i wygodne miejsca siedzące

Na pewno głośniki powinny podbijać dźwięk z telewizora, ale ważna jest również odpowiednia rozdzielczość obrazu. Oczywiście najlepiej wypada 4K i 8K, ale oczywiście dotyczy to telewizorów o przekątnej ekranu większej niż 50 cali czy przynajmniej 50 cali. Na pewno do pokoju telewizyjnego należy wybrać telewizor o jak największej przekątnej ekranu. Można też postawić na projektor i ekran projekcyjny. Te ostatnie zyskują na popularności. Na pewno oglądając filmy, trzeba zapewnić sobie właściwy poziom wygody. Tutaj szczególnie polecane do pokoju telewizyjnego będą fotele z możliwością regulacji wysokości zagłówka, a także całego oparcia i podnóżka. Mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Dzięki temu nawet dwugodzinny czy trzygodzinny seans będzie przyjemny. Warto dobrać też małe stoliczki, na których będzie można położyć choćby popcorn zrobiony w stojącym w rogu pomieszczenia urządzeniu. Nie można zapomnieć też o roślinach we wnętrzu, bo będą one pochłaniać szkodliwe jony dodatnie produkowane przez urządzenia elektroniczne.

Informacja prawna