Okładziny z drewna dają mnóstwo korzyści. Bardzo łatwo jest nimi wykończyć ściany oraz uniknąć wszelkich mokrych prac, które często wymagają mozolnego przygotowania zapraw, precyzyjnego ich nanoszenia i oczekiwania, aż zwiążą oraz stwardnieją. Boazeria daje możliwość estetycznego wykończenia ścian tylko na wybranych ich fragmencie, aby je zaakcentować. Deski to także ciekawa alternatywa dla płyt kartonowo-gipsowych, do których przywykło wiele osób budujących domy. Co ważne, przy odrobinie wprawy i kreatywności drewniane lub drewnopochodne okładziny zdoła poprawnie ułożyć nawet amator.
Boazeria z desek lub paneli
Tryumf boazerii w czasach PRL-u związany był nie tylko z łatwiejszą dostępnością materiałów, ale także z tym, że przeciętny majsterkowicz mógł samodzielnie zabudować ścianę deskami w domu lub mieszkaniu. Dzisiaj odnotowuje się renesans desek boazeryjnych, które można znaleźć między innymi na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/boazeria-panele-scienne-podbitka/boazeria-drewniana. Sprzyja temu moda na aranżacje nawiązujące do szeroko rozumianego skandynawskiego stylu hygge lub marynistycznego stylu hampton. Boazeria przestaje więc kojarzyć się z kiczem i obciachem. Dziś wyróżnia się między innymi kolorem.
Deski są często malowane, z reguły na jasne i pastelowe kolory. Do dyspozycji są także coraz lepsze jakości desek, z gatunków drewna ciekawszych niż pospolita sosna, czy dąb. Szersze są również możliwości ich zabezpieczenia, dzięki czemu mogą one zachowywać swój nienaganny styl przez wiele lat. Stosunkowo tanim zamiennikiem najdroższych gatunków drewna o najlepszej jakości są panele ścienne lub nawet zwykłe panele podłogowe, które da się wykorzystać jako substytut desek z drewna litego lub klejonego.
Jakiego rodzaju może być jeszcze boazeria?
Deski nie muszą być układane w jednym szeregu. Można je także pociąć na mniejsze kawałki i stworzyć na ścianie trójwymiarowe puzzle. Efekt będzie bardziej wyrazisty, jeśli wykorzysta się do tego celu deski o różnej grubości. Deszczułki można mocować do poziomego rusztu albo do płyty ze sklejki wcześniej do niego przytwierdzonej wkrętami. Z reguły przykleja się je, aby nie były widoczne później łebki wkrętów oraz gwoździ. Do drewnianych ścian można mocować również różnych kształtów oraz grubości klocki, które powstają z desek lub belek ciętych w poprzek.
Aby te cegiełki wyglądały perfekcyjnie, niezbędne jest zaplanowanie ich odpowiedniego rozmieszczenia. Projekt w tym przypadku odgrywa bardzo istotną rolę. Nakleja się je później na płytę podkładową ze sklejki z naszkicowanym układem wszystkich elementów, która jest przymocowana do muru za pomocą cienkich listewek.
Wykończenie drewna na ścianach
Surowe drewno nawet we wnętrzu powinno być odpowiednio wykończone i zabezpieczone. Jest one bowiem podatne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, a także narażone na działanie wilgoci. Dlatego okładziny ścienne po szlifowaniu powinny zostać pokryte lakierem matowym. Jeśli drewno ma zyskać ciekawszą strukturę i bardziej wyrazisty kolor, to można zabejcować deski. Zmiany odcienia dokona również lakierobejca. Po jej naniesieniu dodatkowe lakierowanie nie jest potrzebne.