Szkodniki w ogrodzie – jak pozbyć się kretów, myszy i nornic?
Obecność różnego rodzaju szkodników jest zmorą każdego, kto uprawia własny kawałek ziemi. Gryzonie oraz inne drobne ssaki wyrządzają wiele szkód. Do tego często przenoszą różnego typu choroby. Z tych powodów lepiej jest się ich pozbyć nich pozwolić na to, aby rozgościły się w naszym ogrodzie.
Skuteczne sposoby na krety. Czy domowe sposoby mogą je odstraszyć?
Powszechnym ssakiem, który często zagnieżdża się w pobliżu ludzkich domów jest z pewnością kret. Każdy z nas, choć kilka razy w życiu widział charakterystyczne kopce ziemi usypane przez te zwierzęta. Dopóki widać je na spacerze lub w innych, sporadycznie odwiedzanych miejscach nie jest to dużym problemem. Kłopoty zaczynają się, gdy pojawiać się w ogrodzie lub na działce.
Jak odstraszyć kreta? Najlepiej najpierw zlokalizować ich siedzibę oraz poznać zwyczaje. Taka wiedza pomaga zbliżyć się do osobników i podjąć z nimi skuteczną walkę. Sposób na kreta nie musi polegać na zabiciu nieproszonych gości. Zwierzęta poza tym, że niszczą trawniki i kopią nieestetyczne tunele, to mają też sporo zalet. Ich obecność jest niezbędna, aby pozbyć się wielu innych szkodników, które są pożywieniem żyjących pod ziemią ssaków.
Domowe sposoby na kreta mogą być równie skuteczne, jak specjalistyczne środki. Pierwsza z nich to zamontowanie zapory. Może to być kawałek siatki lub inny element, który będzie utrudniał przedostawanie się szkodników. Jak pozbyć się kreta z ogrodu, jeśli już zadomowił się na jego terenie? Skutecznym może być też emitowanie nieprzyjemnych dla nich dźwięków. Na szczęście mają one częstotliwość, która jest zupełnie nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt domowych. Dźwiękowe pułapki na krety to najczęściej niewielkie urządzenia, które nie psują estetyki przydomowego ogrodu. Wystarczy wbić je w ziemię, aby w krótkim czasie przekonać się, że krety przestaną się zbliżać do chronionego terenu.
Jak wygnać szkodniki z działki?
To, jaki sposób zadziała na nieproszonych gości zależy od wielkości populacji oraz tego, czy są one przyzwyczajone do obecności człowieka. Nie zawsze domowe sposoby są wystarczające, aby z ogrodu zniknęły charakterystyczne kopce i tunele. Jak pozbyć się kreta z działki? Skuteczne będą z pewnością różnego typu środki chemiczne. Emitują one przykry dla zwierząt zapach i zniechęcają je do zbliżania się w miejsca, w których zostały rozprowadzone.
Ostatecznym krokiem w walce z kretami będzie zastosowanie trutek. Nie jest to jednak zalecany sposób. Zawsze warto rozpocząć walkę od bardziej humanitarnych metod. Na szczęście w wielu przypadkach są one wystarczające i pozwalają na skuteczne rozwiązanie problemu.
Inne szkodniki, które mogą pojawić się na działce lub w ogrodzie
Równie często, jak krety w pobliżu siedlisk człowieka pojawią się też inne drobne ssaki i gryzonie. Najczęściej są to nornice i myszy. Przed podjęciem próby walki z nimi, dobrze jest upewnić się z jakim gatunkiem mamy do czynienia. O ile spotkanie z gryzoniami nie pozostawia wątpliwości, o tyle inne zwierzaki nie są już tak dobrze znane.
Jak wygląda nornica? To niewielkiej wielkości gryzoń z dosyć długim ogonem. Zwierzaki mają szaro-brązowe futro. Należą do tej samej grupy, co chomiki domowe. Nornice, podobnie jak krety prowadzą głównie nocny tryb życia. Po zmroku są najbardziej aktywne i wtedy wyruszają w poszukiwaniu pokarmu. Nornice żywią się różnym typem pokarmu. Mogą to być liście, pąki, nasiona, kłącza, ale także owady. Z uwagi na swoje upodobania niszczą rabaty kwiatowe, krzewy oraz inne rośliny.
Jak zwalczyć nornicę? Można sięgnąć po naturalne sposoby. Zwierzęta nie lubią wielu zapachów, więc posadzenie roślin dających przykrą dla nich woń może zniechęcić je do przebywania na danym obszarze. Warto zasadzić czosnek, miętę, rumianek, wilczomlecz, nostrzyk, gorczycę oraz czarną porzeczkę. Dobrze sprawdza się też rozstawienie pułapek. Nornice obserwują zachowania swojego stada, zatem nawet jedno schwytane zwierzę może wpłynąć na zwyczaje pozostałych osobników.