Czy warto inwestować w aparthotel?

Aparthotel, czyli apartament hotelowy, to nowy trend na rynku nieruchomości, jeśli chodzi o inwestycje. Nie jest to jeszcze tak znane rozwiązanie w Polsce, jak na zachodzie, ale z pewnością będzie cieszyć się coraz większym uznaniem. Czym więc są aparthotele i czy warto w nie inwestować?

Co to jest aparthotel?

Aparthotel jest połączeniem dwóch słów apartament i hotel. Można więc z tego wywnioskować, że hotele apartamentowe zrzeszają w sobie mieszkania, które wynajmowane są w systemie hotelowym. Najczęściej wynajmuje się je na doby, choć nie brakuje i takich, które można wynająć na dłuższy okres, na przykład na pobyt wczasowy. Na rynku dostępne są także condohotele, który można wynajmować na godziny, co jest świetnym rozwiązaniem dla biznesmenów, chcących przeprowadzić transakcje, czy podpisać umowę w innym miejscu niż w zatłoczonej restauracji – zauważają specjaliści z https://republikawnetrz.pl/.

Apartamenty, które funkcjonują w ramach aparthotelu, wyróżniają się większą powierzchnią od standardowego pokoju hotelowego. Goście otrzymują do dyspozycji oprócz sypialni także całe mieszkanie, które jest kompleksowo wyposażone, wraz z kuchnią i łazienką. Operatorzy hoteli apartamentowych zapewniają swoim klientom wszystkie udogodnienia znane z hoteli jak sprzątanie, czy recepcja.

Aparthotel – jakim inwestorom są dedykowane?

Inwestowanie w aparthotele to wydatek od dwustu do nawet sześciuset tysięcy złotych. Nie może więc dziwić fakt, że najczęściej na zakup takich nieruchomości decydują się deweloperzy, przedsiębiorcy oraz inni, którzy posiadają odpowiednią ilość kapitału. Należy przy tym zaznaczyć, że zakup apartamentu hotelowego to swego rodzaju zabezpieczenie na przyszłość. Ponadto warto tutaj dodać, że niewątpliwie dużym atutem aparthoteli jest to, że nie ma praktycznie ryzyka utraty zainwestowanych pieniędzy.

Wpływ na rosnące zainteresowanie tymi nieruchomościami ma fakt, że nie potrzeba do ich zakupu specjalistycznej wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i zarządzania. Wspomniane bardzo niskie ryzyko niepowodzenia inwestycji sprawia, że coraz chętniej decydują się na nie deweloperzy, którzy stawiają hotele apartamentowe, a następnie sprzedają inwestorom poszczególne lokale mieszkalne.

Czy warto inwestować w aparthotele?

Zdaniem wielu ekspertów i ekonomistów warto inwestować w apartamenty hotelowe, ponieważ osiągane zyski znacznie przewyższają te, osiągane z lokat bankowych, czy obligacji. Należy także zaznaczyć, że inwestowanie w aparthotele i ich wynajem jest znacznie korzystniejszy niż najem długoterminowy mieszkania. Różnica zauważalna jest już w samych kwotach, które trzeba zapłacić za noc. W przypadku mieszań liczy się stałą opłatę i czynsz z mediami, natomiast w przypadku apartamentów jest to zobowiązanie rzędu nawet kilkuset złotych za dobę hotelową.

Ponadto istotnym elementem jest tutaj bezpieczeństwo samego inwestora. Najem aparthoteli nie jest obarczone żadnymi przepisami prawa o ochronie lokatorów. W związku z tym wynajmując apartament gościom, właściciel nie ma wobec nich takich samych obowiązków, jak to jest w przypadku najmu długoterminowego mieszkań. Hotele apartamentowe mają także dużą zaletę w postaci obsługi. Inwestor nie musi się niczym zajmować, wszystkie obowiązki związane z rejestracją gości, naprawą usterek, czy też sprzątaniem, przenoszone są na operatora hotelowego. Oznacza to, że może on tylko kupić apartament i liczyć płynące z jego funkcjonowania zyski, które w ciągu kilku lat stale rosną, a w razie potrzeby może go sprzedać, za wyższą cenę niż w momencie jego zakupu.

Informacja prawna