Wykopy pod fundamenty – podstawowe informacje

Przygotowanie wykopów pod fundamenty to jedna z pierwszych czynności jakie wykonuje się podczas budowania różnego rodzaju obiektów. Roboty ziemne tego typu są realizowane na drugim etapie, po zakończeniu części przygotowawczej. To w jaki sposób będą one prowadzone zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju gruntu z jakim mamy do czynienia, rodzajem fundamentu oraz głębokością przemarzania. Co warto wiedzieć na ten temat?

Najważniejsze informacje na temat wykopów

Przed podjęciem się jakichkolwiek prac, konieczne jest dokładne zaplanowanie głębokości wykopów oraz tego jakie kroki zostaną podjęte w razie pojawienia się wody w dziurze. Całość można przeprowadzić za pomocą różnych metod. Doświadczone firmy budowlane wiedzą w jaki sposób dopasować konkretną z nich, tak aby wszystkie czynności przebiegały stosunkowo szybko, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów oraz nakładów pracy. Pod uwagę bierze się też sam charakter inwestycji oraz jej lokalizację. Warto wiedzieć o tym, że głębokość przemarzania gruntu różni się w zależności od rejonu Polski, mieszcząc się w przedziale od 80 cm do około 140 cm.

Obecnie roboty ziemne tego typu wykonuje się za pomocą maszyn. Ręczne wykopy przeprowadza się bardzo rzadko, z uwagi na ich czasochłonny charakter i nieefektywność. Może się jednak okazać, że będą częściowo niezbędne, jeśli prace odbywają się na wyjątkowo trudnym terenie.

Co jeszcze warto wiedzieć o robotach ziemnych?

Wykopy fundamentowe prowadzone w związku z budową domu jednorodzinnego zazwyczaj są przeprowadzane za pomocą minikoparki, wyposażonej w łyżkę o szerokości około jednego metra. W tym przypadku całość prac można wykonać w ciągu jednego dnia. Koszt wynajmu maszyny z operatorem nie jest wygórowany. Przeprowadzając roboty tego typu, należy pamiętać o tym, że dno musi być węższe w porównaniu do szerokości w okolicach gruntu. Niezbędne jest też dopasowanie kąta nachylenia.

Dowiedz się więcej: roboty ziemne Bydgoszcz

Informacja prawna