Wentylacja a klimatyzacja? Czy klimatyzacja zastąpi wentylację?

Zdarza ci się mylić wentylację z klimatyzacją? A może zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego systemu do domu i nie wiesz, w co zainwestować? Wyjaśniamy, czym jest wentylacja oraz czy klimatyzacja może ją zastąpić.

Wentylacja – co to jest?

Głównym zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza w domu, mieszkaniu. Chodzi o to, aby usunąć zanieczyszczone powietrze i zastąpić je świeżym. Najprostszą, najtańszą i jednocześnie najmniej skuteczną instalacją jest wentylacja grawitacyjna, naturalna, wykorzystująca różnicę temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku (latem wymiana jest nieefektywna, natomiast zimą powoduje to wysokie straty ciepła).

Dlatego obecnie coraz częściej wykorzystuje się wentylację mechaniczną, w przypadku której wymiana powietrza jest wymuszona i kontrolowana. Przy czym wyróżnia się kilka typów

systemów:

  • wentylację wywiewną;
  • wentylację nawiewno-wywiewną;
  • wentylację z rekuperacją (odzyskiem ciepła);
  • wentylację hybrydową (stanowi połączenie systemów mechanicznych i naturalnych).

Wentylację dobierz z pomocą specjalistów, którzy zweryfikują twoje potrzeby i podpowiedzą system odpowiedni do warunków panujących w budynku.

Na czym polega klimatyzacja?

Jak już wiesz, wentylacja zapewnia wymianę powietrza, zwiększając tym samym komfort przebywania w pomieszczeniach. Natomiast głównym zadaniem klimatyzacji jest obniżenie temperatury powietrza, a bardziej zaawansowane urządzenia także go oczyszczają, poprawiają wilgotność.

Klimatyzacja coraz częściej montowana jest nie tylko w budynkach biurowych, ale także mieszkalnych, w domkach jednorodzinnych. Odpowiednio dobrana i zainstalowana zwiększa komfort cieplny, a przy pomocy specjalnych filtrów, może także częściowo dbać o oczyszczanie powietrza. A czy zastąpi wentylację? Sprawdzamy.

Wentylacja a klimatyzacja – czy klimatyzacja zastąpi wentylację?

Zacznijmy od tego, że wentylacja naturalna stosowana jest w praktycznie każdym budynku, nawet jeśli ty nie zdajesz sobie z tego sprawy (to m.in. nawiewniki montowane na oknach). Dlatego pisząc o klimatyzacji, będziemy porównywać ją z wentylacją mechaniczną, w której wymiana powietrza następuje w sposób kontrolowany.

Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację? Odpowiedź na to pytanie tak naprawdę nie jest jednoznaczna. Celem klimatyzacji nie jest wymiana powietrza, a to jest najważniejsze dla zdrowia osób przebywających w danym budynku. Są jednak urządzenia, odpowiedzialne jednocześnie za chłodzenie, oczyszczanie, osuszanie, wymianę powietrza, a także za odzysk ciepła i ogrzewanie. W takich przypadkach klimatyzator połączony jest z wentylatorami, spełnia więc obie funkcje. Można też zakupić system klimatyzacji regulujący temperaturę, czyli wykorzystujący technologię odzysku ciepła, znaną z wentylacji z rekuperacją. To jest jednak powiązane z wysokimi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić.

Dlatego naszym zdaniem w pierwszej kolejności należałoby zadbać o odpowiednią wymianę powietrza w domu.

Rekuperacja to alternatywa dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Dzięki urządzeniu jakim jest rekuperator możliwe jest odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego, co służy następnie do ogrzewania powietrza nawiewanego do domu – jak możemy przeczytać na stronie Sanerga.pl w zakładce rekuperacja.

Informacja prawna