Budujesz dom? Sprawdź jakie ogrzewanie wybrać.

Każdy, kto planuje budowę własnego domu, już na wczesnym etapie musi podjąć decyzję, jaki sposób ogrzewania wybrać. Od tej decyzji zależy nie tylko komfort użytkownika, ale także poziom zanieczyszczeń, jakie będą emitowane.

Ogrzewanie gazowe

Jednym z dostępnych rozwiązań jest ogrzewanie gazem. Jest on obecnie uważany za najbardziej ekologiczne paliwo. W zależności od tego, czy posiadamy przyłącze gazu ziemnego czy też nie, możemy wybrać gaz z sieci bądź postawić na posesji własny lub dzierżawiony zbiornik. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość obsługi systemu. Brak obowiązku uzupełniania zasobnika pieca jest bardzo wygodny.

Ogrzewanie olejowe

Innym sposobem ogrzewania, który także jest łatwy w obsłudze, jest ogrzewanie domu olejem opałowym. W tym przypadku niemożliwe jest pozyskiwanie paliwa z sieci, dlatego należy zaopatrzyć się w specjalny zbiornik. Podczas spalania oleju wydziela się tlenek węgla, azot i siarka. Istotne jest więc zaplanowanie specjalnego komina do odprowadzania spalin, najlepiej wykonanego z kwasoodpornej stali.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie domu czy mieszkania energią elektryczną jest bez wątpienia bardzo łatwe w obsłudze, nie wymaga także wydzielenia specjalnego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię, skomplikowanej instalacji czy zakupu samego kotła. Prąd jest jednak bardzo drogim źródłem energii, dlatego tego typu ogrzewanie łączy się zwykle z alternatywnymi źródłami energii (np. energia słoneczna).

Ogrzewanie paliwami stałymi

W dalszym ciągu rozwiązanie to jest najbardziej popularne. Z drugiej jednak strony dużo mówi się o szkodliwości tego typu systemów dla środowiska naturalnego. Ponadto, z omawianych rozwiązań, to wymaga najwięcej nakładu pracy oraz zaplecza w postaci kotłowni i samego kotła. Jest jednak stosunkowo tanie. Obecnie w nowowybudowanych domach instaluje się z reguły najbardziej ekologiczne piece 5 klasy https://kotlyleszka.pl/. Emitują one najmniej zanieczyszczeń do atmosfery (są zgodne z wymogami ECODESIGN) i są bardzo wydajne.

Jakie ogrzewanie wybrać?

Dokonując ostatecznego wyboru systemu grzewczego naszego domu, musimy zdecydować, co jest dla nas najważniejsze: łatwość w obsłudze, koszty paliwa, czy też wpływ na środowisko naturalne. Biorąc pod uwagę coraz bardziej zaostrzane normy dotyczące emitowanych spalin, warto wybrać rozwiązanie jak najbardziej ekologiczne. Może to być pozyskiwanie energii ze źródeł alternatywnych połączone z ogrzewaniem elektrycznym lub ogrzewanie gazowe. Jeżeli zdecydujemy się na system wykorzystujący paliwa stałe, warto postawić na sprzęt najnowszej generacji czyli piece 5 klasy, aby za kilka lat nie powstała konieczność wymiany kotła ze względu na normy ekologiczne.

Informacja prawna