Jak wybrać drzwi wejściowe do domu

Wybierając drzwi zewnętrzne do domu często kierujemy się głównie ich wyglądem i ceną. Owszem jest to ważne, ale należy także zwrócić uwagę na inne parametry. Dzięki temu drzwi zewnętrzne nie tylko będą pasować do elewacji, ale zapewnią także komfort i bezpieczeństwo. Poniżej przedstawimy krótki poradnik, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych do domu. Warto przeczytać go przed udaniem się do salonu lub producenta, by wiedzieć jakie pytania zadawać i świadomie wybrać najlepsze drzwi wejściowe.

Materiały stosowane do produkcji drzwi zewnętrznych

W tym obszarze wybór jest bardzo duży, podobnie jak w przypadku stolarki okiennej. To znacznie ułatwia wybór drzwi zewnętrznych oraz dopasowanie ich do elewacji i pozostałej stolarki.

Drzwi zewnętrzne do domu najczęściej produkowane są z drewna, stali, aluminium, PCV oraz włókna szklanego. Bardzo często stosowane jest także łączenie dwóch lub więcej materiałów, np. drewna ze stalą lub aluminium z PCV.

Drzwi zewnętrzne drewniane

To najczęściej wybierane drzwi wejściowe. Niewątpliwą ich zaletą jest bardzo estetyczny wygląd oraz łatwe dopasowanie do każdego stylu architektonicznego.

Drzwi drewniane dobrze wygłuszają hałasy zewnętrzne, charakteryzują się małą rozszerzalnością cieplną (nie odkształcają się pod wpływem niskich i wysokich temperatur) i dobrymi właściwościami termicznymi.

Najczęściej do produkcji drzwi zewnętrznych wykorzystywane jest drewno sosnowe, świerkowe, dębowe lub mahoniowe. Cena dwóch ostatnich jest znacznie wyższa niż sosnowych czy świerkowych. Drewno musi być wcześniej odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane, dzięki temu będzie bardziej odporne na działanie wilgoci. Co jakiś czas drzwi drewniane będą wymagały konserwacji.

drzwi wejściowe
Zdjęcie pochodzi ze strony https://bakarokna.pl/drzwi-zewnetrzne-wejsciowe/

Drzwi zewnętrzne stalowe i aluminiowe

Drzwi zewnętrzne do domu wykonane ze stali lub aluminium odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu montowane są głównie jako drzwi antywłamaniowe.

Ten rodzaj drzwi charakteryzuje się małą izolacyjnością cieplną i akustyczną. W celu poprawienia tych parametrów stosowane jest wypełnienie wełną mineralną, styropianem lub pianką poliuretanową.

U niektórych osób zastrzeżenia budzi także ich estetyka, ale dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii uległa ona znaczącej poprawie.

Drzwi aluminiowe doskonale pasują do domu jednorodzinnego wybudowanego w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym.

Drzwi zewnętrzne z włókna szklanego

To stosunkowo nowe rozwiązanie w stolarce drzwiowej, co przekłada się na cenę drzwi, która jest najwyższa. Można jednak mieć nadzieję, że w miarę zwiększenia konkurencji na rynku, będzie z czasem spadać.

Do ich najważniejszych zalet należą:

  • estetyczny wygląd,
  • bardzo dobre parametry techniczne,
  • duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Drzwi zewnętrzne z PCV

Zewnętrzne drzwi do domu wykonane z tworzyw sztucznych, popularnością ustępują tylko drzwiom wykonanym z drewna. Ich zaletą jest niska cena oraz dobra termoizolacyjność i ochrona przed hałasem. Łatwo je także utrzymać w czystości i nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwujących.

Ich wadą jest mała sztywność, dlatego najczęściej wzmacniane są elementami aluminiowymi lub stalowymi. Kolejnym mankamentem drzwi wykonanych z PCV jest ich ograniczone wzornictwo, nie zawsze można dobrać je do konkretnej aranżacji elewacji domu.

Parametry, na które należy zwrócić uwagę wybierając drzwi zewnętrzne

Drzwi wejściowe do domu powinny zapewniać ochronę przed utratą ciepła, hałasem dobiegającym z zewnątrz oraz bezpieczeństwo. Stopień ochrony przed tymi czynnikami określają odpowiednie przepisy prawa budowlanego i normy zawarte w rozporządzeniach. Uwzględniają one nie tylko potrzeby użytkowników, ale przede wszystkim ochronę środowiska. Spełnienie tych norm powoduje mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną i mniejsze zanieczyszczenie środowiska dwutlenkiem węgla oraz gazami cieplarnianymi.

Wymiary drzwi zewnętrznych wejściowych

Funkcjonalne drzwi wejściowe powinny mieć wysokość 200 cm oraz minimalną szerokość 90 cm. Taka szerokość zapewnia komfortowe wchodzenie do domu nawet z licznymi siatkami w obu rękach po dokonaniu większych zakupów.

Szerokość 90 cm zapewnia także możliwość swobodnego wnoszenia i wynoszenia mebli w razie ich wymiany. Oczywiście drzwi wejściowe mogą być szersze, a nawet dwuskrzydłowe, ale odpowiednio wcześniej należy przygotować otwór drzwiowy o odpowiednich wymiarach.

Izolacyjność cieplna

Izolacyjność cieplną określa współczynnik przenikania ciepła U, który od 2021 r. wynosi 1,3 W/ m2K, dla budownictwa pasywnego jest to 0,8 W/m2K. Dotyczy on zarówno stolarki okiennej, jak i drzwiowej.

Im jest on mniejszy, tym mniej ciepła ucieka na zewnątrz. Przekłada się to bezpośrednio na wielkość rachunków płaconych za ogrzewanie.

Wybierając drzwi wejściowe trzeba pamiętać, że współczynnik przenikania ciepła dotyczy nie tylko samego skrzydła, ale całych drzwi, razem z ościeżnicą. Spełnienie tych norm producent powinien potwierdzić odpowiednim certyfikatem.

Izolacyjność akustyczna

Tłumienie hałasu dochodzącego z zewnątrz zapewnia komfort mieszkańcom domu jednorodzinnego. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów usytuowanych w pobliżu ruchliwych dróg lub placów zabaw.

Prawo nie określa szczegółowych norm, ale przyjmuje się, że współczynnik akustyczności (Rw) powinien wahać się w przedziale 30-42 dB. Im jest on wyższy, tym drzwi lepiej chronią przed dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz.

Bezpieczeństwo

W przypadku drzwi zewnętrznych do domu to bardzo istotna kwestia. Drzwi zewnętrzne powinny chronić przed włamaniami.

Odporność antywłamaniowa drzwi zewnętrznych do domu określana jest w skali od 0 do 6. 0 oznacza, że drzwi antywłamaniowe zapewniają niewielką ochronę. Drzwi antywłamaniowe oznaczone klasą 6, to najczęściej drzwi pancerne stosowane w bankach, zapewniają pełną ochronę.

Dla przeciętnego Kowalskiego w zupełności wystarczają drzwi antywłamaniowe oznaczone klasą 2 lub 3. Chronią one przed użyciem siły fizycznej i prostych narzędzi służących do włamania.

Właściciele cennego sprzętu elektronicznego, kolekcji obrazów powinni zainwestować nie tylko w drzwi antywłamaniowe oznaczone klasą 4, ale także w monitoring i system alarmowy.

Estetyka drzwi zewnętrznych

drzwi z przeszkleniami

Drzwi zewnętrzne do domu powinny być nie tylko solidne i najwyższej jakości, ale także estetyczne i dopasowane do elewacji. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na przeszklenia, które dodatkowo doświetlają wnętrze domu.

Przeszklenie można zastosować w każdych drzwiach, bez względu na materiał, z którego zostały wykonane. Szyby w drzwiach są dodatkowo wzmacniane i nie ma to wpływu na bezpieczeństwo.

Przeszklenie może być wykonane jako dodatkowy element nad drzwiami wejściowymi, najczęściej ma ono kształt prostokąta lub fragmentu koła. W takim przypadku otwór drzwiowy musi być wyższy niż 200 cm (standardowa wysokość drzwi).

Producenci oferują także drzwi zewnętrzne z przeszkleniem znajdującym się w ich części głównej. Prezentują się bardzo elegancko, a ze względu na bezpieczeństwo szyba zabezpieczana jest dodatkowymi ozdobnymi elementami metalowymi.

Ciekawym rozwiązaniem jest przeszklenie boczne umieszczane w dodatkowych nieruchomych skrzydłach bocznych drzwi. Szerokość otworu drzwiowego musi przekraczać 90 cm (szerokość drzwi standardowych).

Przeszklenie może mieć dowolną barwę, ale warto dopasować ją do koloru i aranżacji elewacji. W tym przypadku należy zachować umiar. Zielone lub niebieskie przeszklenie zdecydowanie nie będzie pasowało do elewacji w odcieniach écru, beżu.

Jak zamontować drzwi zewnętrzne do domu?

Na jakość i funkcjonalność drzwi zewnętrznych ma wpływ nie tylko materiał wykonania i posiadane parametry, ale także sposób montażu. To najczęściej niewłaściwy montaż drzwi jest powodem powstawania mostków termicznych, które powodują utratę cennego ciepła.

Drzwi zewnętrzne najlepiej montować już po zakończeniu prac budowlanych, kiedy otwory drzwiowe posiadają już odpowiednie wymiary i wykończenie.

Montaż ościeżnicy

Montaż drzwi wejściowych należy rozpocząć od zamontowania ościeżnicy. W zależności od struktury ścian montuje się je w połowie ściany jednowarstwowej lub w na granicy ściany nośnej i ocieplenia. Dzięki temu rozkład temperatur będzie optymalny.

Ościeżnica musi być idealnie wypoziomowana w otworze drzwiowym oraz zakotwiczona, co zapewni jej sztywność i stabilność, którą wzmacnia się kołkami rozporowymi.

Wolne przestrzenie między ścianą a ramą muszą zostać dokładnie uzupełnione pianką montażową, która wyeliminuje mostki termiczne. Warto zabezpieczyć ramę taśmą malarską, bo ślady po piance są trudne do usunięcia.

Kolejnym etapem jest zamontowanie zawiasów i ewentualne wywiercenie otworów na bolce zamka antywłamaniowego. Prace te muszą być wykonane bardzo precyzyjnie, w przeciwnym wypadku drzwi zewnętrzne mogą się nie domykać lub otwierać z problemami.

Montaż skrzydła drzwi

Wybór drzwi zewnętrznych to nie tylko ich wygląd i parametry, ale także sposób otwierania. Do wyboru mamy drzwi otwierane:

  • do wewnątrz,
  • na zewnątrz.

Decydując się na drzwi otwierane do wewnątrz musimy uwzględnić fakt, że nie można zagospodarować ściany, na którą otwiera się skrzydło. Jest to szczególnie ważne w przypadku wąskich korytarzy.

Drugim ważnym mankamentem otwierania do wewnątrz jest fakt, że umieszczony przed nimi próg nie chroni całkowicie przed przenikaniem wiatru, deszczu i śniegu.

Niewątpliwą zaletą jest natomiast wygląd drzwi zewnętrznych, zawiasy umieszczone od strony wewnętrznej są niewidoczne i trudniejsze do sforsowania.

Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz cieszą się znacznie większą popularnością przede wszystkim z uwagi na walory użytkowe. Nie blokują dodatkowej powierzchni ścian, są szczelniejsze, ponieważ wiatr dociska je do ościeżnicy i do progu.

Drzwi zewnętrzne mogą być lewe lub prawe. Nie ma to wpływu na ich jakość, wybór uzależniony jest jedynie od indywidualnych upodobań.

Podsumowanie

Wobec bogatej oferty producentów stolarki drzwiowej nie ma większych problemów z wyborem drzwi idealnie spełniających nasze wymagania. Przy ich wyborze należy jednak równocześnie zwrócić uwagę na ich walory estetyczne i parametry techniczne.

Drzwi zewnętrzne do domu to inwestycja na wiele lat, więc nie warto oszczędzać zarówno na jakości jak i profesjonalnym montażu. Warto wybrać model, który spełni wszystkie nasze oczekiwania i potrzeby.

Bez względu na rodzaj wybranych drzwi, najważniejsza jest ich wysoka jakość, która gwarantuje odporność drzwi na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne, równocześnie zapewnia komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru drzwi wejściowych warto sprawdzić certyfikaty posiadane przez producenta. Dzięki temu można uniknąć produktów o niskiej jakości.

Informacja prawna