Najdroższe i najtańsze dzielnice Wrocławia

Wrocław to jedno z największych polskich miast, dlatego ceny nieruchomości nie należą tu do najniższych. Jednak w każdym większym mieście o cenie nieruchomości decyduje nie tylko powierzchnia i stan domu czy mieszkania, ale też lokalizacja. Sprawdzamy, w jakich dzielnicach Wrocławia nieruchomości są najtańsze, a gdzie za metr kwadratowy przyjdzie nam zapłacić najwięcej.

Wrocław – 640 000 mieszkańców, powierzchnia ok. 300 kilometrów kwadratowych

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2019 rok, Wrocław to czwarte pod względem wielkości miasto w Polsce, plasujące się w tym zestawieniu za Warszawą, Krakowem i Łodzią. Stolicę Dolnego Śląska zamieszkuje ok. 650 tys. mieszkańców, a sam Wrocław ma powierzchnię blisko 300 kilometrów kwadratowych, z podziałem na 48 osiedli tworzących zespół pięciu dzielnic (Stare Miasto, Śródmieście, Fabryczna, Krzyki, Psie Pole).

Nie ulega wątpliwości, że sam Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Każdego roku o przeprowadzce do stolicy Dolnego Śląska myśli tysiące osób. Zwłaszcza że wrocławski rynek mieszkaniowy jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w całym kraju. Inwestycje deweloperskie to tutaj nie tylko mieszkania, ponieważ również nowe domy we Wrocławiu pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Stąd lokalny rynek nieruchomości powinien zaspokoić nawet najbardziej wybrednego inwestora. Postanowiliśmy sprawdzić, jak ceny mieszkań wyglądają w rozbiciu na poszczególne dzielnice.

Ceny nieruchomości we Wrocławiu

Rozeznanie w mniejszych osiedlach jest dość trudne. Najłatwiej jest ceny mieszkań porównywać względem dzielnic, choć tych jest stosunkowo niewiele, jak na tak rozległe miasto. Pamiętajmy też, że wiele zależy od powierzchni i stanu, na przykład inwestycji deweloperskiej i oferowanego standardu wykończenia czy infrastruktury. Obecnie w nowych mieszkaniach, również we Wrocławiu znajdziemy już nie tylko windy czy podziemne parkingi. To także cała infrastruktura wokół budynku, w tym tereny zielone, monitoring czy place zabaw dla dzieci. Zdarza się, że mieszkania mają nowoczesne rozwiązania technologiczne typu panele fotowoltaiczne czy system smart home.

Jeśli szukamy tańszego mieszkania we Wrocławiu, swój wzrok powinniśmy skierować w stronę dwóch dzielnic – Psie Pole oraz Fabryczna (np. osiedla Osobowice, Nowy Dwór, Świniary, Widawa). Tutaj właścicielem mieszkania możemy zostać już za niespełna 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Do najdroższych wrocławskich osiedli należą m.in. Tarnogaj, Stare Miasto, Biskupin, Jerzmanowo, Strachowice i Osiniec, Szczepin, Nadodrze, Wojszyce, Zacisze, Grabiszyn, Przedmieście Świdnickie, Plac Grunwaldzki, Krzyki. Przekładając to na podział administracyjny według dzielnic, widzimy wyraźnie, że najdroższe nieruchomości są przede wszystkim na Starym Mieście oraz w Śródmieściu, gdzie za mkw. musimy zapłacić przynajmniej 8-9 tys. zł. Podobne ceny utrzymują się na pojedynczych osiedlach innych dzielnic (np. osiedle Tarnogaj w dzielnicy Krzyki). Średnie ceny ofertowe mieszkań deweloperskich dla całego Wrocławia w marcu 2021 r. wynosiły odpowiednio 8236 zł/mkw. (60-90 mkw.), 8711 zł/mkw. (60-90 mkw.) i 9569 zł/mkw. (0-38 mkw.)

Informacja prawna