Fundament budynku stanowi podstawę konstrukcji budynku. Jest to część budynku, która bezpośrednio styka się z gruntem i bezpiecznie przenosi obciążenia budynku na grunt. Wyróżniamy dwa rodzaje fundamentów: bezpośrednie (płytkie), czyli ławy, stopy czy płyty fundamentowe, oraz fundamenty pośrednie (nazywane również głębokimi) ściany szczelinowe, pale żelbetowe oraz studnie fundamentowe.
Rodzaj fundamentu, który zostanie odlany zależy od jakości gleby, typu budynku oraz opinii geotechnicznej. Jednym ze sposobów posadowienia budowli jest wykonania fundamentów poprzez postawienie szalunku. Najczęściej decydujemy się na fundamenty tradycyjne, czyli ławy i ściany. Jednak niektórzy inwestorzy decydują się postawić dom na betonowej płycie fundamentowej. Od opcji, na którą się zdecydujemy zależy rodzaj deskowania.
Jak wykonać i z czego powstają szalunki fundamentowe?
Szalunek, nazywany również deskowaniem, to tymczasowa forma wykonywana w celu uzyskania określonego kształtu mieszanki betonowej. Jest to metoda powszechnie stosowana przy wykonywaniu robót budowlanych, gdzie mamy do czynienia z konstrukcjami monolitycznymi z betonu. Aby prawidłowo przygotować szalunek pod fundamenty należy się do tego odpowiednio przygotować. Warto zrobić to dokładnie, bo od tego zależy późniejsza trwałość budynku.
Szalunek ław fundamentowych i ścian
Najczęściej spotykanym szalunkiem jest tradycyjny szalunek drewniany. Zazwyczaj wykonywany z desek sosnowych o grubości około 2,5 – 3,2 cm. Poszczególne deski należy zbić w tzw. tarcze, a następnie połączyć króciakami. Następnie, w przygotowany wcześniej wykop, należy co kilka metrów wbić kołki zabezpieczające i usztywniające tarczę. Deskowanie ustawia się zazwyczaj na, uprzednio wylanym, tzw. chudym betonie, który wpływa na trwałość przyszłych fundamentów, podnosi ich odporność na mróz oraz zapobiega mieszania się betonu z glebą. Tarcze mocuje się podłużnie do wbitych słupków drewnianych, a jako rozpórek można użyć odpowiednio przyciętych desek i litewek. Słupki stabilizujące przeciwległe ścianki deskowania spina się drutem lub poprzez umieszczenie poprzecznych desek, aby forma wytrzymała napór mieszanki betonowej. Zamiast desek można również użyć płyt szalunkowych lub płyt OSB. Jest to droższe rozwiązanie, ale montaż przebiega znacznie szybciej. Gdy szalunek jest już prawidłowo wypoziomowany, a jego szczelność została sprawdzona, należy go uzbroić. Zbrojenie fundamentu polega na przygotowaniu zbrojenia w postaci belek zbrojeniowych, czyli powiązanych ze sobą prętów zbrojenia konstrukcyjnego – podłużnego i montażowego – strzemion.
Szalunek tradycyjny można zastąpić szalunkiem systemowym, który znacznie przyśpiesza tempo prac. Jest to rozwiązanie droższe, ale i dokładniejsze. Deskowania systemowe mają konstrukcję ramową z aluminium lub ze stali, wypełnioną sklejką szalunkową, pokrytą powłoką antyadhezyjną. Dodatkowo zestaw zawiera narożniki zewnętrzne i wewnętrzne, elementy złączne, ściągi śrubowe oraz podpory pionizujące. Całość spina się klamrami. Zakup szalunku systemowego wydaje się być nieopłacalny, zwłaszcza przy jednorazowej budowie. Wynajem takiego rozwiązania na preferencyjnych warunkach i w sprawdzonej jakości oferuje Boguc Construction. Do wyboru są trzy rodzaje deskowań: przesuwne, przestawne oraz ślizgowe. Nasz pracownik pomoże odpowiednio dobrać zestaw do zapotrzebowania. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://boguc.eu/szalunek-pod-fundament/
Szalunek pod płyty fundamentowe
Szalunek płyty fundamentowej może być wykonany tradycyjnie z desek lub sklejki, które utworzą obramowanie płyty, które później wypełnia się betonem. Najczęściej jednak wykonuje się je z płyt termoizolacyjnych wykonanych ze styropianu o dużej gęstości. Jest to system tracony, który po zakończeniu betonowania, zostaje na swoim miejscu i stanowi ocieplenie krawędzi płyty zapobiegając jej przemarzaniu.
Na podstawie powyższych informacji można stwierdzić, że szalunek przede wszystkim, powinien być wykonany z dobrych jakościowo materiałów i odpowiednio postawiony. Wybór materiałów do szalunku zależy od charakteru konstrukcji, dostępności materiałów i kosztów.