Dotacje i dofinansowania do fotowoltaiki

Z uwagi na rosnące rachunki za energię, fatalny stan powietrza i klimatu, Polacy coraz chętniej decydują się na założenie w swoich gospodarstwach domowych instalacji fotowoltaicznej. Wciąż jednak dla wielu z nich jest to wydatek, którego nie są w stanie spieniężyć. Zazwyczaj w ciągu kilku lat wszystkie koszty się zwracają, jednak istnieją pewne programy finansowania, które mocno wpływają na obniżenie wkładu pieniężnego z własnej kieszeni. Co to za dofinansowania i dotacje oraz jak z nich skorzystać?

Program Mój Prąd

Program wsparcia rozwoju fotowoltaiki Mój Prąd każdego roku wspiera tysiące inwestycji fotowoltaicznych. To program skierowany przede wszystkim do osób fizycznych. Jego budżet podczas ostatniej edycji osiągnął  aż 1 mld złotych, a samo dofinansowanie zostało rozszerzone o zakup ładowarki samochodów elektrycznych, systemów przydomowego zarządzania energią oraz budowę magazynów ciepła i banków energii. Prosumenci mogą uzyskać nawet kilka tysięcy złotych wsparcia na możliwość prywatnego gromadzenia energii z wyprodukowany nadwyżek.

Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze działa już kilka lat. Razem z programem Mój Prąd stanowi w Polsce największe wsparcie dla osób fizycznych chcących zainwestować w ekologiczne źródła energii. Jego celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Dotacje udzielane z programu Czyste Powietrze obejmują koszty demontażu starego źródła ciepła oraz zakupu i montażu nowych, zarówno do ogrzewania budynku, jak i ciepłej wody użytkowej. Budżet programu wynosi ponad 100 mld złotych. Uzyskanie dotacji do fotowoltaiki z programu Czyste Powietrze wymaga złożenia wniosku z załączonymi dokumentami, takimi jak PIT za poprzedni rok rozliczeniowy, numer księgi wieczystej, oświadczenie współwłaścicieli, informacje o budynku, faktury za zakup sprzętu i usług, zaświadczenie o demontażu starego źródła ciepła.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna przeznaczona jest dla osób fizycznych, którzy planują termomodernizować swój dom. Dzięki niej możliwe jest odliczenie od dochodów wydatków poniesionych na termomodernizację domu. W zakres tej ulgi wchodzi również możliwość zakupu i założenia fotowoltaiki. Odliczenie dotyczy całości poniesionych kosztów, w wysokości nie większej niż 53 000 zł. W ramach ulgi można odliczyć zakup materiałów, urządzeń, osprzętu, usług. Jednak w obecnej formie ta dotacja dotyczy jedynie instalacji montowanych w budynkach wykorzystywanych w celach mieszkalnych przynajmniej w 70%, natomiast reszta może być wykorzystywana w celach gospodarczych.

Chcesz założyć instalację fotowoltaiczną oraz uzyskać pomoc w otrzymaniu dotacji? Odwiedź stronę https://www.jkt-solar.pl/.

Informacja prawna