Bramy automatyczne – innowacje

Innowacyjność w branży automatyki bram nie jest niczym zadziwiającym. Mało tego, jest to wręcz uznawane za standard. Wiodący producenci cały czas dbają o to, aby bramy były wyposażone w mechanizmy dzięki jakim będą działały jeszcze sprawniej i w jeszcze większym stopniu dobrze wpływały na bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Automatyka bram to dziedzina, która wysoce się rozwija. Wynika to zarówno z rozwoju stosowanych technologii, jak i z preferencji użytkowników.

Na jakie można liczyć innowacje?

Innowacje u wiodących producentów sprawiają, że to właśnie ich napędy i pozostałe akcesoria takie jak piloty, czy anteny chcą kupować osoby zdecydowane na bramę automatyczną. Nowości wynikają bezpośrednio z konstrukcji poszczególnych bram. Wystarczy wspomnieć o tym, że niedawno dużą popularnością cieszą się napędy wyposażone w przekładnię w kąpieli olejowej, co jeszcze do niedawna nie było znane na polskim rynku. Unowocześnione napędy w porównaniu z napędami tradycyjnymi wygrywają zwłaszcza trwałością. Im bardziej nowoczesna technika jest w nich zamontowana, tym większą można mieć gwarancję maksymalnej funkcjonalności. W przypadku wspomnianej kąpieli olejowej napęd mechanizmów stale zanurzony jest w oleju i dzięki temu wolniej się przegrzewa. W efekcie, wykonana jest większa ilość cykli zanim jeszcze zadziała zabezpieczenie termiczne. Smarowanie olejowe przekładni gwarantuje jej długą żywotność. Producenci oferujący akcesoria do bram automatycznych systematycznie prezentują nowości na targach. Zapoznają się z tym monterzy, którzy później wiedzą, co mają polecać swoim klientom. Tym samym, przyszli użytkownicy bramy wiedzą, na co mogą się zdecydować. Przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo poszczególnych urządzeń. I to pod kątem tego parametru wprowadza się najwięcej unowocześnień. Na przykład, montuje się w bramach specjalne, samohamujące silniki. Zatrzymują one pracę bramy wtedy, gdy dochodzi do włamania. Poza tym, do poszczególnych bram można zamontować akumulatory gwarantujące ciągłość pracy w przypadku braku zasilania. Zintegrowane technologie oddziałują również na energooszczędność bramy. Dlatego coraz więcej producentów podkreśla, że to właśnie ich bramy idealnie wpisują się w opis modeli ekonomicznych. Sama inteligencja napędów do bram obejmuje funkcje takie jak: automatyczny proces programowania, optymalna prędkość, automatyczna kalibracja ruchu bramy, a także łagodny rozruch i zatrzymanie. Użytkownicy mogą też zdecydować się na wiele innych udogodnień, wynikających już z tego, gdzie brama ma być zamontowana i jakie są ich preferencje. Warto chociażby zaopatrzyć się w anteny zewnętrzne, zwiększające skuteczność i zasięg działania pilotów do bram. Okazują się one wręcz niezbędne w miejscach, w których występuje problem ze zbyt dużą ilością fal radiowych. Ma to miejsce na przykład w dużych miastach. Anteny od renomowanych producentów kompatybilne są z automatami do bram dwuskrzydłowych i przesuwnych, a także z niektórymi automatami do bram garażowych. Warto zapoznać się z danymi technicznymi poszczególnych anten, by dokonać jak najbardziej trafnego wyboru.

Wszechstronne rozwiązania w automatyce 

Innowacyjne rozwiązania obejmujące anteny do bram oraz pozostałe akcesoria przejawiają się również we wszechstronności zastosowań. Jeszcze parę lat temu wystarczyło zamontować bramę i zakupić do niej pilot. Teraz właściciele bram mogą dobierać inne udogodnienia: fotokomórki, czy zintegrowane systemy dopasowane do trybu pract domu zaprojektowanego inteligentnie. Kupując bramę można równocześnie zakupić: czujnik wilgotności, dodatkową pamięć MEMO albo dodatkowe oświetlenia LED. Bardzo często spotyka się zintegrowanie poszczególnych funkcji bramy bądź też uniwersalne doprowadzenie energii elektrycznej do szyny jezdnej. Poniekąd do standardów innowacyjnych zalicza się również możliwość zamontowania osobnego sterownika na suficie lub na podłodze. Dzięki temu bowiem można optymalnie wykorzystać gniazdko w garażu. Nowa generacja elektroniki uwzględniona w poszczególnych typach bram daje gwarancję tego, że bramę można będzie maksymalnie dopasować do wymagań konkretnego budynku. Nie można też zapominać o designie bramy. Dla właścicieli bram liczy się też nowoczesność pod kątem prezenci. Dlatego producenci oferują sporo rozwiązań odnośnie kolorystyki i faktur bram. Funkcjonalność i design to najważniejsze elementy wpływające na bezpieczeństwo i estetykę bramy automatycznej.  Innowacyjne rozwiązania w napędach do bram przesuwnych, segmentowych, czy skrzydłowych pokazują, że branża ta wyraźnie się rozwija. W związku z tym, można oczekiwać pojawienia się dalszych nowinek technicznych, szczególnie u wiodących producentów. Niezależnie od tego, czy chodzi o akcesoria, wygląd bramy, czy jej działanie, można być pewnym, że brama zawsze przy zamykaniu i otwieraniu będzie działała jak należy. Nie jest więc dziwne, że automatyka bram stała się dziedziną popularną. Producenci bram i akcesoriów, a zwłaszcza napędów prześcigają się w udostępnianiu coraz to nowych opcji.

Dodaj komentarz

Informacja prawna