Segregacja śmieci – jak ułatwić sobie to zadanie?

Coraz większe zanieczyszczenie środowiska sprawia, że wiele samorządów zachęca mieszkańców do segregowania odpadów w swoich domach oferując niższe ceny wywozu śmieci. Mimo to, wiele osób niechętnie decyduje się na ten krok. Segregowanie śmieci wydaje nam się uciążliwe i męczące. Czy jednak musi tak być? Jak się okazuje, niekoniecznie.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Obecnie większość produktów spożywczych, które kupujemy posiada papierowe, foliowe lub aluminiowe opakowania. Wszystkie te materiały można wykorzystać ponownie a tym samym znacząco zmniejszyć ilość produkowanych odpadów. Biorąc pod uwagę długi czas rozkładu np, butelek plastikowych (który wynosi nawet kilkaset lat) i rosnących składowisk śmieci ma to ogromne znaczenie. Segregowanie śmieci jest też po prostu opłacalne – w zamian możemy liczyć na niższe opłaty za wywóz śmieci.

Postaw na odpowiednie kosze na śmieci

Decydując się na segregację odpadów w domu najłatwiej jest robić to od razu, kiedy wyrzucamy odpady. Jeden kosz na śmieci jest więc niewystarczający. Korzystając z tradycyjnych koszy o okrągłym kształcie trudno zmieścić niezbędne pojemniki np. w szafce pod zlewem. Dlatego warto wybrać kosze prostokątne, które pozwolą nam w pełni wykorzystać dostępne miejsce. Jeśli dodatkowo wyposażone będą w brytfanki o nieco większym rozmiarze łatwiej będzie nam utrzymać czystość. Pamiętajmy, że niektóre śmieci mogą wydzielać nieprzyjemne zapachy, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą kosze z przykrywkami o stosunkowo niewielkiej pojemności.

Oznacz kosze na śmieci

W wielu gospodarstwach domowych wykorzystuje się dwa lub trzy pojemniki na śmieci, które wyglądają tak samo. Nietrudno wówczas o pomyłkę i wrzucenie odpadów do złego pojemnika. Dlatego też rozpoczynając segregowanie odpadów w domu warto oznaczyć, w którym pojemniku zbieramy plastik, aluminium i metale, w którym szkło, w którym zaś odpadki organiczne. Pomóc mogą nam w tym samoprzylepne etykiety.

Przydatne gadżety

W segregowaniu śmieci mogą pomóc nam również przydatne gadżety, które ułatwią nam to zadanie. Przykładem mogą być zgniatarki do puszek oraz opakowań plastikowych, dzięki którym śmieci zajmują znacznie mniej miejsca.
Warto również zastanowić się nad montażem szafki, w której kosze na śmieci umieszczone są na rolkach. Dzięki temu automatycznie wysuwają się po otworzeniu drzwiczek co ułatwia wyrzucanie odpadów.

Podsumowując, segregacja odpadów nie musi być zadaniem trudnym i czasochłonnym. Obecnie w dobrych sklepach znajdziemy szereg rozwiązań i gadżetów, które nam to ułatwią.

Dodaj komentarz

Informacja prawna