Maszyny niezbędne do obróbki metalu

Obróbka metalu to złożony proces związany z przerabianiem materiału pod względem kształtu, wymiaru, a także właściwości fizycznych i chemicznych. Do tego wymagana jest nie tylko odpowiednia wiedza i umiejętności, ale także warsztat wyposażony w wiele specjalistycznych urządzeń.

Wiertarki do metalu

Przy wyborze wiertarki do metalu pamiętajmy, że jej konstrukcja musi być na tyle solidna, aby maszyna miała możliwość sprawnej pracy pod dużym obciążeniem i mogła pracować przez dłuższy czas. Ponadto, musi charakteryzować się odpowiednią mocą, która pozwoli nam na wydajną i komfortową pracę. Pośród wiertarek możemy wymienić przede wszystkim:

  • wiertarki stołowe do metalu: ze względu na swoją stabilną budowę, są przeznaczone do precyzyjnej i wielogodzinnej pracy przy obróbce metalu. Używa się ich przede wszystkim w profesjonalnych zakładach, jednak istnieją również modele o mniejszej mocy, które sprawdzą się w domowym warsztacie. Tego typu wysokiej jakości wiertarki można kupić między innymi w sklepie internetowym JP-tech.pl.
  • wiertarki magnetyczne: służą przede wszystkim do wiercenia większych otworów w konstrukcjach stalowych. Za pomocą magnetycznej stopy wiercenie jest precyzyjne i wygodne nawet w trudniej dostępnych miejscach.
  • wiertarki wielowrzecionowe: tego typu wiertarki mają bardzo dużą moc i są wykorzystywane w przemyśle, ponieważ mogą wykonywać kilka otworów jednocześnie.
  • wiertarki udarowe: mają wysoką moc, dzięki czemu można z jej pomocą wiercić otwory w grubych i twardych materiałach.
  • wiertarko-frezarki: uniwersalne urządzenie służące do wiercenia i frezowania metalu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Zanim kupimy wiertarkę, musimy sprawdzić, czy na pewno będzie dla nas odpowiednia pod względem ceny i parametrów. Podczas zakupów zwróćmy szczególną uwagę na jej moc, prędkość obrotów i moment obrotowy. Moc wiertarki to najważniejszy parametr, na który musimy zwrócić szczególną uwagę. Im większa moc wiertarki, tym lepiej. Im większą prędkość obrotów ma wiertarka, tym szybsze będzie wiercenie. Wysoki moment obrotowy pozwala na efektywne wiercenie dużych otworów. Zazwyczaj w sklepach podawana jest ilość obrotów wiertła na minutę.

Piły taśmowe

Piła taśmowa do metalu to kolejne z najbardziej podstawowych urządzeń w zakładzie obróbki metalu. Piła taśmowa umożliwia łatwe profilowanie metalu dzięki przecinaniu go w odpowiednich miejscach. Piły do metalu zazwyczaj cechują się precyzyjnością i mają odpowiednie zabezpieczenia antywibracyjne, dzięki czemu unikniemy niedokładnego cięcia w materiale. Piły taśmowe są łatwe w obsłudze, dlatego sprawdzą się zarówno w profesjonalnym zakładzie, jak i w przydomowym warsztacie.

Frezarki do metalu

Do nadania odpowiedniego kształtu obrabianego przez nas metalowego materiału, możemy wykorzystać frezarki. Nadają one metalowym powierzchniom odpowiedniego kształtu poprzez skrawanie materiału. Oprócz standardowych modeli frezarek do metalu coraz częściej dziś spotyka się profesjonalne frezarki CNC, które sterowane są numerycznie.

Zaginarki do blachy

Zaginarki nadają właściwy kształt blachy, którego potrzebujemy do dalszego procesu obróbczego. Urządzenia te mogą zarówno być napędzane manualnie, lub za pomocą wbudowanego silnika.

Tokarki do metalu

Toczenie blachy polega na formatowaniu jej powierzchni, poprzez odkrawanie kolejnych warstw obrabianego przez nią materiału. Temu procesowi zazwyczaj poddaje się wnętrzną bądź zewnętrzną część materiału w kształcie bryły obrotowej. Tokarka wykorzystuje do obróbki narzędzia zwane nożami tokarskimi, które zostały stworzone z myślą właśnie o tego rodzaju obróbce wiórowej.

Podobne posty:

  • Układanie paneli podłogowych – co warto wiedzieć?Układanie paneli podłogowych – co warto wiedzieć? Panele podłogowe, stanowią podstawę w wykończeniu większości mieszkań. Nie tylko prezentują się one elegancko i są wytrzymałe, ale w dodatku są tanie, dostępne w różnych kolorach, a także […]
  • Korzyści wynikające z zakupu działki od deweloperaKorzyści wynikające z zakupu działki od dewelopera Własny dom z dala od centrum miasta to marzenie przede wszystkim osób, które uciec chcą od codziennego zgiełku, a własny dom na przyjaznym osiedlu, ale jednak z sensownym dojazdem do […]
  • W jakim celu stosuje się oprawy LED?W jakim celu stosuje się oprawy LED? Oprawy LED cieszą się ogromną popularnością, gdyż mają szerokie możliwości zastosowania. Funkcjonalne, wytrzymałe i energooszczędne LED-y są również niezwykle estetyczne i pasują do […]
  • Segregacja śmieci – jak ułatwić sobie to zadanie?Segregacja śmieci – jak ułatwić sobie to zadanie? Coraz większe zanieczyszczenie środowiska sprawia, że wiele samorządów zachęca mieszkańców do segregowania odpadów w swoich domach oferując niższe ceny wywozu śmieci. Mimo to, wiele osób […]
  • Zadbaj o poprawny i zdrowy senZadbaj o poprawny i zdrowy sen Sen zajmuje znaczącą część naszego życia, wpływa bardzo na nasze codzienne funkcjonowanie, a jego zaburzenia bardzo szybko odbijają się na naszym zdrowiu. Pomimo tej wiedzy nadal bardzo […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]