Obróbka metalu to złożony proces związany z przerabianiem materiału pod względem kształtu, wymiaru, a także właściwości fizycznych i chemicznych. Do tego wymagana jest nie tylko odpowiednia wiedza i umiejętności, ale także warsztat wyposażony w wiele specjalistycznych urządzeń.
Wiertarki do metalu
Przy wyborze wiertarki do metalu pamiętajmy, że jej konstrukcja musi być na tyle solidna, aby maszyna miała możliwość sprawnej pracy pod dużym obciążeniem i mogła pracować przez dłuższy czas. Ponadto, musi charakteryzować się odpowiednią mocą, która pozwoli nam na wydajną i komfortową pracę. Pośród wiertarek możemy wymienić przede wszystkim:
- wiertarki stołowe do metalu: ze względu na swoją stabilną budowę, są przeznaczone do precyzyjnej i wielogodzinnej pracy przy obróbce metalu. Używa się ich przede wszystkim w profesjonalnych zakładach, jednak istnieją również modele o mniejszej mocy, które sprawdzą się w domowym warsztacie. Tego typu wysokiej jakości wiertarki można kupić między innymi w sklepie internetowym JP-tech.pl.
- wiertarki magnetyczne: służą przede wszystkim do wiercenia większych otworów w konstrukcjach stalowych. Za pomocą magnetycznej stopy wiercenie jest precyzyjne i wygodne nawet w trudniej dostępnych miejscach.
- wiertarki wielowrzecionowe: tego typu wiertarki mają bardzo dużą moc i są wykorzystywane w przemyśle, ponieważ mogą wykonywać kilka otworów jednocześnie.
- wiertarki udarowe: mają wysoką moc, dzięki czemu można z jej pomocą wiercić otwory w grubych i twardych materiałach.
- wiertarko-frezarki: uniwersalne urządzenie służące do wiercenia i frezowania metalu.
Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Zanim kupimy wiertarkę, musimy sprawdzić, czy na pewno będzie dla nas odpowiednia pod względem ceny i parametrów. Podczas zakupów zwróćmy szczególną uwagę na jej moc, prędkość obrotów i moment obrotowy. Moc wiertarki to najważniejszy parametr, na który musimy zwrócić szczególną uwagę. Im większa moc wiertarki, tym lepiej. Im większą prędkość obrotów ma wiertarka, tym szybsze będzie wiercenie. Wysoki moment obrotowy pozwala na efektywne wiercenie dużych otworów. Zazwyczaj w sklepach podawana jest ilość obrotów wiertła na minutę.
Piły taśmowe
Piła taśmowa do metalu to kolejne z najbardziej podstawowych urządzeń w zakładzie obróbki metalu. Piła taśmowa umożliwia łatwe profilowanie metalu dzięki przecinaniu go w odpowiednich miejscach. Piły do metalu zazwyczaj cechują się precyzyjnością i mają odpowiednie zabezpieczenia antywibracyjne, dzięki czemu unikniemy niedokładnego cięcia w materiale. Piły taśmowe są łatwe w obsłudze, dlatego sprawdzą się zarówno w profesjonalnym zakładzie, jak i w przydomowym warsztacie.
Frezarki do metalu
Do nadania odpowiedniego kształtu obrabianego przez nas metalowego materiału, możemy wykorzystać frezarki. Nadają one metalowym powierzchniom odpowiedniego kształtu poprzez skrawanie materiału. Oprócz standardowych modeli frezarek do metalu coraz częściej dziś spotyka się profesjonalne frezarki CNC, które sterowane są numerycznie.
Zaginarki do blachy
Zaginarki nadają właściwy kształt blachy, którego potrzebujemy do dalszego procesu obróbczego. Urządzenia te mogą zarówno być napędzane manualnie, lub za pomocą wbudowanego silnika.
Tokarki do metalu
Toczenie blachy polega na formatowaniu jej powierzchni, poprzez odkrawanie kolejnych warstw obrabianego przez nią materiału. Temu procesowi zazwyczaj poddaje się wnętrzną bądź zewnętrzną część materiału w kształcie bryły obrotowej. Tokarka wykorzystuje do obróbki narzędzia zwane nożami tokarskimi, które zostały stworzone z myślą właśnie o tego rodzaju obróbce wiórowej.