Jeszcze całkiem niedawno, nakładanie tynków, wiązało się z zastosowaniem metody ręcznej, obecnie, tynki maszynowe Wrocław to innowacyjny i najwydajniejszy sposób, który zastępuje klasyczne techniki. Dlaczego właśnie to rozwiązanie zyskuje na powszechności? Zalety stosowania tynku maszynowego, uwidaczniają się szczególnie przy pracach wykończeniowych dużych powierzchni, podczas których zaoszczędza się nie tylko czas, lecz również pieniądze.
Jakie tynki poleca się kłaść maszynowo?
Mimo, że agregaty tynkarskie nie należą do najtańszych sprzętów budowlanych, warto w nie zainwestować, ponieważ znacząco uproszczają pracę i skracają czas wykonywanego zlecenia, nawet czterokrotnie. Kolejnym bardzo ważnym plusem tego urządzenie jest to, że może zostać wykorzystane nie tylko podczas kładzenia tynków, lecz również wylewki oraz gładzi.
Jakie tynki wykorzystuje się najczęściej? Dlaczego?
- Tynki maszynowe gipsowe to w obecnej chwili najbardziej rozpowszechniony rodzaj tynków, używany podczas prac wykończeniowych na ścianach i sufitach. Jest niezwykle prosty w obróbce i wydajny, bowiem do finalnego wykończenia jednej ściany, starcza zaledwie jedna warstwa. Dodatkowym jego walorem jest niewątpliwie niepodatność na ścieranie, a także szybkie schnięcie. Właściwości mineralne normalizują poziom wilgotności w pomieszczaniu oraz przepuszczalność pary wodnej. Ponadto, dzięki wykorzystaniu tynku gipsowego, możliwe jest osiągnięcie efektu bardzo gładkiej powierzchni bez faktury, w kolorze białym, idealnej podstawy pod właściwe już farby. Ten rodzaj tynku sprawdzi się właściwie na każdym podłożu (beton, różnego typu cegła), w pomieszczeniach o zwyczajnym natężeniu wilgotności oraz zwiększonym (kuchnia, łazienka).
Tynki maszynowe cementowo – wapienne swoje zastosowanie znalazły nie tylko we wnętrzach domów, lecz także na zewnętrznej powierzchni ścian budynków włącznie ze wszystkimi elementami. W porównaniu do tynków gipsowych są mniej podatne na zniszczenia, jeżeli jednak dojdzie do uszkodzenia, proces naprawczy nie należy do najprostszych. Dzięki zastosowaniu cementu, wapna oraz kruszyw mineralnych, tynk ten jest bardzo łatwo obrobić, a następnie nanieść na wybrane podłoże. Niewrażliwy na działanie wilgoci, może być kładziony w pomieszczeniach o różnych skalach wilgotności, nawet w tych, gdzie przekracza się standardowy jej próg. Aby uzyskać gładkość tynku gipsowego, należy nanieść więcej niż jedną warstwę.