Aranżacja przestrzeni w nowoczesnym biurze z wykorzystaniem szkła

Współczesne biura to nie tylko miejsce pracy, ale również wizytówka firmy, dlatego warto zadbać o to by było urządzone nowocześnie i wskazywało na charakter prowadzonej działalności. Obecnie pracodawcy zwracają szczególną uwagę, na czynniki podnoszące wydajność pracowników, chcą zatrudniać kompetentnych specjalistów i jak najefektywniej wykorzystywać ich potencjał. Jednym z podstawowych kroków, aby urzeczywistnić ten cel, jest odpowiednia aranżacja przestrzeni. Ważne jest, aby wystrój biura charakteryzował się wielofunkcyjnością, która pozwoli na wykonanie powierzonych zadań, a jednocześnie zapewni komfort i stanie się inspiracją do pracy. Szklane ścianki to wyjątkowo elegancki element dzisiejszej architektury. Dzięki swojej uniwersalności doskonale pasuje do pomieszczeń w nowoczesnym stylu, jak i tych zaaranżowanych klasycznie, gdzie dostosowuje się do otoczenia, tworząc spójną całość.

ŚCIANKI SZKLANE

W celu stworzenia optymalnych warunków do pracy w biurze, należy uwzględnić kilka głównych czynników, takich jak design, wielkość przestrzeni do dyspozycji, właściwości akustyczne oraz poczucie prywatności. W takiej sytuacji warto postawić na szkło. Mnogość rozwiązań, jakie dają konstrukcje wykonane z tego materiału jest ogromna. Biura bądź inne pomieszczenia o wolnej przestrzeni dobrze współgrają ze ściankami szklanymi oraz systemami przesuwnymi, które z łatwością dopasowują się do różnych wnętrz. Szkło oraz odpowiednio dobrane do niego okucia mają stale udoskonalane parametry użytkowe, które zapewniają maksimum wygody. Brak widocznej przegrody pozwala na wyeksponowanie przestrzeni i stanowi harmonijne połączenie różnych wnętrz. Ścianki działowe wyglądają elegancko i w wielu przypadkach stają się ozdobą w biurowcach bądź innych budynkach użyteczności publicznej. Duży wybór materiałów i metod wykończenia ścianek działowych pozwala na uzyskanie indywidualnych walorów estetycznych dopasowanych do wizerunku danego przedsiębiorstwa. Zalety wizualne to jednak nie jedyne atuty. Szkło to materiał wielkopowierzchniowy, a jego stosowanie pozwala uniknąć nadmiernej ilości fug, styków i innych łączeń. Szklana ścianka pozwala na doświetlenie otoczenia, jednocześnie optycznie go powiększając. W wersjach półmlecznych, piaskowanych zapewniają należytą intymność.

Dużą popularnością cieszą się ścianki całoszklane, które są jednymi z najnowocześniejszych rozwiązań współczesnej architektury. Dzięki taflom niczym niepodzielonego szkła, stały się materiałem ponadczasowym, który wpisuje się w stylowe wnętrza biur i nie tylko. Zastosowanie ścianek szklanych w biurze jest rozwiązaniem funkcjonalnym zapewniającym bezpieczeństwo jego użytkownikom. Wykonane są one ze szkła VSG lub VSG ESG. Szkło laminowane bezpieczne tzw. VSG oznacza dwie szklane tafle połączone ze sobą specjalną folią PVB. Jej zadaniem jest ochrona szkła przed rozsypaniem i zatrzymanie odłamków szklanych na swojej powierzchni. Do laminowania może zostać użyte również szkło hartowane o oznaczeniu ESG. Poddawane jest ono specjalnej obróbce termicznej, gdzie ogrzewa się je do wysokiej temperatury ok. 600 stopni Celsjusza, a potem schładza zimnym powietrzem. Dzięki takiemu zabiegowi wzrasta jego wytrzymałość na uszkodzenia oraz zarysowania. Przykładowe projekty na ścianki szklane i przegrody całoszklane do biur oferuje firma SALGAT.

ŚCIANKI SZKLANE BIUROWE

Na rynku przestrzeni biurowych istnieje wiele trendów do wyboru przez pracodawcę. Bez względu na to czy decyzja padnie na biuro kombinacyjne, otwarte czy kabinowe, pracownicy muszą mieć zapewnioną przestrzeń, w której będą mieli prywatność, a jednocześnie nie odczuwali izolacji od reszty zespołu. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku są szklane ścianki i przegrody. Z łatwością dopasowują się one do wnętrza firmy, wydzielając konieczne pomieszczenia, bez optycznego pomniejszenia przestrzeni.

Wyróżniamy trzy podstawowe sposoby wykorzystania ścian szklanych w biurze:

  • jako zabudowa tzw. show roomów (dla lepszego wyeksponowania i prezentacji głównych produktów firmy)
  • do oddzielania pomieszczeń, w których odbywają się spotkania z klientami (dla zwiększenia efektu marketingowego i poprawienia wydajności pracowników, którzy są widoczni)
  • do projektowania sal konferencyjnych lub innych pomieszczeń oddzielających poszczególne stanowiska pracownicze

Oddzielne strefy sprzyjają skupieniu i twórczemu realizowaniu zadań. Zaletą tego typu rozwiązania jest szybki montaż ścian działowych, dzięki czemu można go przeprowadzić bez dezorganizacji pracy biura. Nowoczesne systemy pozwalają również na łatwy demontaż ścian i przeniesienie całego modułu podczas przeprowadzki w inne miejsce. Obecna technologia daje możliwość produkcji szkła wzmocnionego, które jest odporne na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Jest łatwo dostępne, a obróbka w wysokiej temperaturze pozwala na uzyskanie niemalże każdego kształtu. Ścianki całoszklane zapewniają maksimum światła, dzięki czemu wystrój biura staje się przyjemniejszy.

Zalety szkła

Zaletą szkła jest jego łatwość utrzymania w czystości, a jego pielęgnacja nie różni się niczym od standardowego mycia okien. Niemniej jednak na szklanych powierzchniach najszybciej widać zabrudzenia. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku stosowanym głównie w zewnętrznych fasadach biurowców jest postawienie na szkło samoczyszczące, pokryte specjalną powłoką o właściwościach katalitycznych. Na takiej tafli pod wpływem promieni słonecznych rozkładane są zanieczyszczenia organiczne. Ponadto pod wpływem światła powłoka nabiera dodatkowych właściwości hydrofilowych, dzięki którym woda spływa po powierzchni zmywając nagromadzone zabrudzenia i nie tworzy efektu tzw. wyschniętych kropli.

ŚCIANKI AKUSTYCZNE

W pracy biurowej niezwykle ważną funkcję pełni wprawdzie niewidzialna, ale dająca poczucie spokoju i komfortu akustyka. Nie od dziś wiadomo, że hałas przeszkadza w biurze najbardziej. Niechciane dźwięki utrudniają pracownikom skupienie się na powierzonych zadaniach. Źródłem hałasu, rozpraszającym w największym stopniu są zazwyczaj inne rozmowy telefoniczne czy dyskusje kolegów. Problemy te przekładają się na niską efektywność pracy, co skutkuje stratami finansowymi firmy. Akustyka to również pogłos z sal konferencyjnych, który wpływa na zrozumiałość mowy. Warto więc poświęcić temu tematowi więcej czasu już na etapie projektowania biura. Zachowanie balansu pomiędzy możliwością koncentracji pracowników i wyciszeniem pomieszczenia, a potrzebą komunikacji całej załogi jest zadaniem trudnym, ale możliwym do zrealizowania.

Zarówno wtedy kiedy sami aranżujemy miejsce pracy, jak i w sytuacji, gdy wynajmujemy biuro i nie uczestniczyliśmy w procesie organizacji przestrzeni, warto postawić na szklane ścianki akustyczne. Choć szkło wizualnie wydaje się materiałem lekkim i delikatnym, ma ono dobre właściwości akustyczne, przez co jest tak chętnie wybierane przez projektantów i architektów. Do ścianki całoszklanej wykonywane są różne rodzaje zamknięć, takie jak tradycyjne szklane drzwi bądź nowoczesne, zamykane automatycznie. Konstrukcje montuje się w profilach na różnych wysokościach oraz wykrojach. Wyróżniamy wykonanie ścianek całoszklanych w systemie mocowań punktowych lub w profilach stosowanych przy podłodze lub w suficie. Dostępne na rynku narzędzia pozwalają na uzyskanie optymalnego wyciszenia w pomieszczeniach i podnoszą standard budynków. Biuro, które dba o komfort pracowników umożliwia zatrudnienie odpowiednich specjalistów, którzy będą mogli wykorzystać swój potencjał i zwiążą się z firmą na długie lata.

Szklane ścianki stały się nieodłącznym elementem każdego współczesnego biura. Szkło w połączeniu z innymi materiałami daje doskonałe efekty wizualne i jest materiałem ponadczasowym. Połączenie funkcjonalności z bezpieczeństwem sprawia, że konstrukcje ze szkła są najchętniej wybieraną opcją przy aranżacji przestrzeni w nowoczesnym biurze.

Dodaj komentarz

Informacja prawna