Urządzenie niewielkiej łazienki tak, by była funkcjonalna, a zarazem sprawiała wrażenie przestronnej, nie jest łatwym zadaniem. Boryka się z nim większość osób aranżujących wnętrza w blokach mieszkalnych. Dzięki kilku trikom i praktycznym rozwiązaniom mała łazienka stanie się komfortowym, pełnym uroku pomieszczeniem.
Wanna czy prysznic?
Właściciele małych łazienek najczęściej decydują się na kabinę prysznicową zamiast wanny. Aby pomieszczenie było wizualnie większe, najlepiej wybrać oszklony, przezroczysty model bez brodzika (z kratką odpływową w podłodze). Jeśli preferuje się wannę, warto kupić narożną, o asymetrycznym kształcie. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo przestrzeni.
Zasada „wolnej podłogi”
Urządzając małą łazienkę, dobrze jest zachować tzw. wolną podłogę”, czyli zainstalować podwieszane wyposażenie (sedes, szafki). Dzięki temu pomieszczenie łatwiej utrzymać w czystości, a ponadto wydaje się ono przestronniejsze.
Jak najmniej przedmiotów
W łazience przydaje się wiele przedmiotów – kosmetyki, suszarka do włosów, maszynka do golenia, zapas papieru toaletowego, pojemnik na proszek do prania… Aby pomieszczenie wydawało się większe, należy wyposażyć je w meble, w których ukryje się wszystkie, powodujące wrażenie chaosu sprzęty. Najlepiej zagospodarować w tym celu przestrzeń pod umywalką albo – zgodnie z zasadą „wolnej podłogi” – zawiesić szafkę nad pralką.
Odpowiednie kolory i faktury
W małej łazience należy zdecydowanie unikać ciemnych kolorów. Przestrzeń optycznie powiększą biel, jasne beże, błękity, szarości. Znaczenie ma także rozmiar i kształt płytek. Pożądany efekt zapewnią te o dużym formacie. Poziomy układ prostokątnych kafli wizualnie poszerzy łazienkę, przy pionowym – pomieszczenie wyda się wyższe. Warto przy tym wybierać gładką glazurę z połyskiem – będzie odbijać światło, pogłębiając wrażenie przestronności wnętrza.
Niezastąpione lustra
Nic nie daje silniejszego wrażenia głębi niż duże lustro – oprócz dwóch luster zawieszonych na przeciwległych ścianach. Dzięki temu prostemu zabiegowi mała łazienka wydaje się o wiele większa niż w rzeczywistości. Odpowiednie oświetlone lustra są też bardzo praktycznym elementem wyposażenia.
Halogeny łazienkowe, kinkiety
W niewielkiej łazience nie może zabraknąć światła. Centralne oświetlenie nie zapewni efektu głębi, nie wspominając już o tym, że jest niedostateczne do takich precyzyjnych czynności, jak golenie się czy wykonywanie makijażu. W każdej łazience powinno znajdować się kilka źródeł światła. Małe pomieszczenia doświetlą i optycznie powiększą zlokalizowane w kilku miejscach halogeny łazienkowe. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na temperaturę światła. Zbyt ciepłe sprawi, że wnętrze wyda się mniejsze, zbyt zimne uczyni je nieprzytulnym. Odpowiednim oświetleniem luster są kinkiety, które ułatwią przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, dzięki ściennemu źródłu światła łazienka optycznie zyska nieco przestrzeni.
Zobacz również: