Tekstylia do sypialni na chłodne noce – co wybrać?

Jesień oraz zima wymagają od nas pewnych zmian zarówno jeśli chodzi o ubiór jak i tekstylia domowe, niestety lekkie komplety pościeli oraz kołdry w momencie gdy za temperatura jest coraz niższa mogą nie zdać egzaminu. Wybór odpowiednich produktów tekstylnych jest bardzo ważny ponieważ mają one duży wpływ na nasz komfort zarówno fizyczny jak i psychiczny, przecież nikt z nas nie chce marznąć podczas snu. Zastanawiasz się jakie produkty warto zakupić na chłodne pory roku? Z artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę kupując nową pościel oraz kołdrę zimową.

Gruba pościel na zimę – jaki rodzaj będzie najlepszy?

Pościel na zimę powinna zapewniać nam odpowiednio wysoki poziom ciepła, wbrew powszechnej opinii nie musi być ona gruba, natomiast powinna wykazywać wysokie właściwości termoregulacyjne, przykładem może być pościel jedwabna, która mimo niskiej gramatury w bardzo dużym stopniu zatrzymuje ciepło podczas snu, jeśli jednak jesteśmy zmarzluchami powinniśmy zdecydować się na grubą pościel z flaneli lub kory. Poniżej znajdziesz krótki opis najbardziej popularnych rodzajów pościeli, które z powodzeniem mogą być użytkowane w okresie jesienno-zimowym.

1. Ciepła pościel flanelowa jest to najczęściej wybierany rodzaj na chłodne pory roku, taki produkt wykonany jest z naturalnej bawełny, dzięki temu mimo wysokiej gramatury nie spowodowuje zbytniego przegrzania ciała. Bawełna doskonale przepuszcza powietrze oraz odprowadza wilgoć z ciała. Flanela jest bardzo przyjemna w dotyku, jej powierzchnia przypomina plusz, nie powoduje podrażnień i może być używana przez alergików. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju pościeli jest łatwość w konserwacji, flanela się prawie nie gniecie dlatego prasowanie tego kompletu jest łatwe i szybkie. Zobacz tutaj https://i-posciel.pl/posciel-flanelowa-flanela

2. Kolejnym rodzajem pościeli, który warto wziąć pod uwagę wymieniając tekstylia na zimę jest pościel z kory, przed zakupem zwróć uwagę na jej gramaturę oraz skład, najlepiej sprawdzi się komplet o gramaturze 140g/m2 oraz wykonany w 100% z bawełny, będzie ona na tyle gruba aby utrzymać odpowiedni poziom ciepła, a dzięki zastosowaniu bawełny doskonale przepuszcza powietrze. Kora posiada jedną fantastyczną cechę, za którą ceni ją wiele osób – nie wymaga prasowania, jej powierzchnia przypomina gofra, jest naturalnie pognieciona.

3. Pościel z bawełny płaskiej, takie komplety zazwyczaj dedykowane są na okres wiosenny, jednak na rynku możesz znaleźć wersje z wyższą gramaturą, taki komplet będzie znacznie lepiej izolował ciepło podczas snu, wybierając komplet z bawełny na zimę szukaj takiego o gramaturze minimum 125 g/m2. Bawełna płaska w odróżnieniu od kory i flaneli posiada gładką powierzchnię i wymaga prasowania, materiał się gniecie.

4. Pościel jedwabna jest to bardzo ekskluzywny produkt, zazwyczaj posiada niską gramaturę jednak wykazuje bardzo duże właściwości termoregulacyjne, może być używany przez cały rok, jeśli jednak potrzebujesz dużo ciepła podczas snu znacznie lepiej sprawdzi się flanela. Jedwab jest jednak tkaniną, która wyróżnia się wysoką ceną oraz wymaga specjalnego traktowania podczas konserwacji.

Ciepła kołdra na zimę – naturalna czy syntetyczna?

Dobór odpowiedniej kołdry na zimę jest również ważny jak wybór pościeli, kołdra powinna być na tyle gruba aby zatrzymać ciepło i powinna w odpowiednim stopniu przepuszczać powietrze, dzięki temu nie narazisz się na przegrzanie ciała i nadmierne pocenie. Kołdry mogą być wykonane z naturalnych materiałów takich jak puch, pierze, bawełna, włókno bambusowe lub jedwab oraz z materiałów syntetycznych czyli włókna poliestrowego. Zarówno naturalne jak i syntetyczne produkty nadają się na zimę.

Kołdry naturalne na zimę, poniżej krótki opis popularnych rodzajów naturalnych wypełnień:

  • Puch – Kołdry z wypełnieniem puchowym doskonale grzeją podczas snu przy jednocześnie niskiej wadze wypełnienia, ponad to wykazują wysokie właściwości przepuszczania powietrza.
  • Pierze to wypełnienie, które jest znacznie cięższe niż puch, wykazuje wysokie właściwości termoregulacyjne, jednak nieco gorzej przepuszczają powietrze.
  • Bawełna to w pełni naturalne wypełnienie, jest lekka i przewiewna, taka kołdra w odpowiednim stopniu zapewnia ciepło oraz przepuszcza powietrze, jest tańsza niż produkty wykonane z puchu.
  • Wypełnienie bambusowe takie rodzaj wypełnienia nadaje się na zimę, podobnie jak bawełna zapewnia ciepło jednak w znacznie wyższym stopniu przepuszcza powietrze oraz doskonale odprowadza nadmiar wilgoci.

Kołdry poliestrowe – lekkie, przewiewne idealne na zimę

Kołdry poliestrowe to kołdry z syntetycznym wypełnieniem, taki rodzaj produktu zazwyczaj jest tańszy niż ich naturalne odpowiedniki, w mniejszym stopniu przepuszczają powietrze jednak dobrze izolują ciepło. Takie produkty idealnie nadają się dla alergików. Warto wspomnieć że kołdry poliestrowe to tak naprawdę bardzo dużo rodzajów produktów, które różnią się detalami.

Przykładem może być wypełnienie fossflakes, które nazywane jest sztucznym puchem, jest to świetna alternatywa dla osób posiadających alergię na puch. Wypełnienie Allerban to kolejny rodzaj idealny dla alergików, Allerban to środek, który działa przeciw roztoczowo, jest on integralną częścią włókien dlatego wykazuje swoje właściwości przez długi okres użytkowania.

Podsumowanie

Odpowiedni dobór kołdry oraz pościeli na zimę jest bardzo ważny, materiał powinien zapewniać nam komfortowy wypoczynek, przecież spędzamy pod nim przynajmniej kilka godzin dziennie dlatego nie możemy sobie pozwolić na zakup produktu, który nas przegrzeje lub wywoła podrażnienia na ciele. W przypadku pościeli zastanów się czy potrzebujesz bardzo grubej pościeli czy wystarczy Ci zwykła pościel bawełniana. Kołdra może być naturalna lub syntetyczna, szeroki wybór produktów pozwoli Ci na dobór produktu w taki sposób aby doskonale trafił w Twoje gusta.

Źródło https://i-posciel.pl

Informacja prawna