Co trzeba wiedzieć przed montażem systemu ogrzewania?

Planujesz montaż systemu ogrzewania w Tarnowie lub okolicach? Do wyboru masz wiele interesujących rozwiązań. Nowoczesne technologie pozwalają dobrać sposób działania instalacji do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jednak aby móc cieszyć się maksymalnym komfortem, a przy tym oszczędzić, warto przede wszystkim rozsądnie wybrać system ogrzewania. Co trzeba wiedzieć przed jego montażem?

System ogrzewania – jak wybrać?

Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przed zleceniem montażu systemu ogrzewania, jest to, jaki typ instalacji sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku. Wybór jest spory. Możesz na przykład pozostać przy tradycyjnym sposobie grzania budynku za pośrednictwem układu centralnego ogrzewania zasilanego kotłem węglowym lub gazowym.

Nie warto jednak ograniczać się tylko do najbardziej popularnej metody. Do wyboru masz przecież także wentylację z rekuperacją, ogrzewanie podłogowe czy system klimatyzacji, który może nie tylko chłodzić, ale także dogrzewać pomieszczenia. Na zewnątrz doskonale sprawdzi się natomiast ogrzewanie przeciwoblodzeniowe.

Podsumowując, zanim zlecisz montaż systemu ogrzewania, zastanów się, który z nich sprawdzi się najlepiej. Do wyboru masz między innymi:

 • centralne ogrzewanie,
 • ogrzewanie podłogowe,
 • wentylację z odzyskiem ciepła (rekuperacją),
 • klimatyzację z funkcją ogrzewania.

Niektóre z wymienionych źródeł ciepła mogą działać samodzielnie, zapewniając wymagany komfort termiczny w pomieszczeniach, inne stanowią wsparcie dla głównego systemu. Co warto wiedzieć na temat poszczególnych rodzajów systemów ogrzewania?

Montaż ogrzewania podłogowego – o czym należy pamiętać?

Montaż systemu ogrzewania podłogowego jest ciekawą opcją, na którą decyduje się spora część osób wykańczających lub remontujących pomieszczenia. Tak duża popularność wynika z wielu zalet, czyli przede wszystkim:

 • uniwersalności (można stosować w każdym pomieszczeniu),
 • energooszczędności,
 • wysokiego komfortu użytkowania,
 • równomiernego nagrzewania.

Jeśli jednak planujesz taki system ogrzewania, pamiętaj o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim jego montaż wymaga zastosowania określonych materiałów wykończeniowych na podłogi. Nie każde pokrycie będzie dobrze współpracowało z instalacją grzewczą. Płytki podłogowe czy odpowiednio dobrane panele sprawdzą się bardzo dobrze, jeśli natomiast marzysz o pięknych dębowych parkietach z litego drewna, możesz napotkać na problem.

Przed montażem systemu ogrzewania podłogowego trzeba także zaplanować układ mebli. Aby instalacja działała prawidłowo, nie powinny na niej stać masywne szafy czy ciąg szafek kuchennych. Nie tylko utrudnia to rozchodzenie się ciepła w pomieszczeniu, ale także szkodzi samym meblom i ich zawartości.

Planując montaż ogrzewania podłogowego w Tarnowie lub okolicach, zawsze warto korzystać z usług godnych zaufania fachowców. Dzięki temu masz pewność profesjonalnego wykonania każdego elementu, ale także możliwość skorzystania z konsultacji i doradztwa. Jest to bardzo ważna kwestia podczas prac wykończeniowych.

A może system ogrzewania na zewnątrz?

Nieco mniej popularny, jednak dający wiele korzyści, jest montaż systemu ogrzewania na zewnątrz. Czemu to służy? Taka instalacja, którą montuje się najczęściej:

 • na schodach zewnętrznych,
 • na podjazdach,
 • na chodnikach,
 • w rynnach,

nie dopuszcza do tego, by w tych miejscach zalegał śnieg i gromadził się lód. Jest to bardzo korzystne przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa i wygody. Mieszkańcy mogą poruszać się po chodniku bez ryzyka poślizgnięcia się na lodzie, a kierowcy nie muszą martwić się codziennym odśnieżaniem podjazdu. Wiele zalet przynosi także montaż systemu ogrzewania w rynnach, ponieważ zapobiega powstawaniu nawisów lodowych i niedrożności rur.

Zanim jednak zdecydujesz się na montaż takiego ogrzewania, dobrze zaplanuj miejsce, w którym zostanie położone. Choć prace montażowe można wykonywać w już użytkowanych obiektach, warto dobrze przemyśleć wszystkie kwestie, by nie narazić się na konieczność poprawek. Wiążą się one bowiem ze zrywaniem powierzchni, pod którą mieści się instalacja.

Przede wszystkim zadbaj o to, by typ okablowania został dobrze dobrany do miejsca, w którym się znajdzie. Na podjazdach i chodnikach dobrze sprawdzi się mata grzewcza. W przypadku schodów niezbędne jest zastosowanie przewodów grzejnych, które zapewniają wyższą wydajność. Jeśli masz wątpliwości dotyczące montażu, skorzystaj ze wsparcia doświadczonych fachowców.

Informacja prawna