Ozonowanie mieszkania – na czym polega i czy jest bezpieczne?

Ozonowanie mieszkania to obecnie jeden z najlepszych sposobów na dezynfekcję i odświeżenie mieszkania. Nie tylko skutecznie zabija bakterie, wirusy i grzyby, ale przy okazji pozwala na pozbycie się uciążliwych zapachów, a dodatkowo skutecznie niszczy grzyb na ścianie czy pleśń. Oczyszczanie mieszkania przy pomocy ozonowania jest znacznie szybsze, wygodniejsze i skuteczniejsze niż przy pomocy innych środków dezynfekujących.

Na czym polega ozonowanie?

Ozon jest odmianą tlenu składającą się z trzech atomów (standardowy tlen posiada dwa atomy). Jest on bardzo niestabilny, a trzeci atom ma tendencję do częstego odłączania się. Po odłączeniu bardzo łatwo reaguje on z cząstkami zanieczyszczeń takimi jak wirusy, bakterie, pleśni czy zapachy. Pozostały ozon po pewnym czasie rozpada się z powrotem do tlenu, dzięki czemu nie jest szkodliwy dla środowiska – podpowiada specjalista marki MultiPranie.pl.

Dezynfekcja mieszkania przy pomocy ozonu jest dużo skuteczniejsza niż w przypadku zastosowania innych środków chemicznych, takich jak np. chlor. Działanie ozonu jest znacznie szybsze i dużo bardziej efektywne. W dodatku ozon jest gazem, w związku z czym dotrze do wszystkich, nawet bardzo trudno dostępnych miejsc, do których sami nie jesteśmy w stanie dotrzeć i ich zdezynfekować. Po zastosowaniu ozonowania mamy pewność, że nigdzie w mieszkaniu nie pozostały żadne bakterie ani wirusy.

Ozonowanie bardzo dobrze sobie radzi również z grzybami i pleśniami, które nie tylko przyczyniają się do występowania charakterystycznego zapachu, ale również są niebezpieczne dla zdrowia. Ozonowanie pozwoli skutecznie pozbyć się tego problemu, co znacząco przyczyni się do poprawy stanu zdrowia mieszkańców.

Ozonowanie pomieszczeń może być również bardzo korzystne w przypadku alergików, gdyż skutecznie zabija roztocza, które są bardzo częstym alergenem.

Jak wygląda proces ozonowania mieszkania?

Przed przystąpieniem do ozonowania mieszkania należy je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy zabrać z niego wszelkie żywe organizmy, takie jak zwierzęta domowe czy kwiaty. W ozonowanych pomieszczeniach nie mogą również przebywać ludzie, gdyż ozon mógłby uszkodzić ich płuca. Osoba, która będzie obsługiwać generator powinna być ubrana w kombinezon ochronny lub powinna uruchamiać generator zdalnie przy pomocy pilota.

Mieszkanie należy również uszczelnić, tak aby ozon nie przedostawał się do innych pomieszczeń. Pomoże to w utrzymaniu stężenia ozonu w dezynfekowanym pomieszczeniu na odpowiednim poziomie. Dobrze jest też pootwierać wszystkie szafki, piekarnik, lodówkę, powyciągać pościel, unieść dywany w pomieszczeniu, tak aby ozon mógł dotrzeć po prostu wszędzie.

Do tak przygotowanego pomieszczenie wstawia się generator. Z uwagi na to, że ozon jest cięższy od tlenu i opada na dół, dobrze jest ustawić generator gdzieś wyżej, a nie na podłodze. Osoba obsługująca generator włącza go i opuszcza pomieszczenie. Dezynfekcja trwa kilka godzin. Po ok. 30 minutach od zakończenia pracy generatora osoby zabezpieczone w kombinezon ochronny mogą wejść do pomieszczenia, aby je wywietrzyć. Na sam koniec dezynfekcji należy sprawdzić poziom ozonu w pomieszczeniu, żeby zweryfikować, czy nie jest on niebezpieczny dla ludzi.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczną metodą dezynfekcji oraz usuwania brzydkiego zapachu, o ile nie przebywamy w pomieszczeniu w trakcie samego procesu i krótko po jego zakończeniu. Po odczekaniu wymaganego czasu oraz porządnym wywietrzeniu pomieszczenia wszelkie zagrożenie znika. Ozon jest również bezpieczny dla przedmiotów w mieszkaniu. Nie niszczy i nie odbarwia tkanin, nie jest szkodliwy dla elektroniki, książek czy obrazów.

Czy ozonowanie jest skuteczne?

Ozonowanie jest niezwykle skuteczną metodą dezynfekcji pomieszczeń oraz usuwania z nich brzydkiego zapachu. Zabija wszystkie wirusy, grzyby i bakterie w pomieszczeniu i dociera do każdego jego zakamarka.Należy jednak pamiętać, że zabieg ten usuwa drobnoustroje, które w mieszkaniu są w danym momencie, nie chroni przed kolejnym ich wtargnięciem, z tego powodu ozonowanie powinno być co jakiś czas powtarzane.

Jeśli natomiast celem ozonowanie jest pozbycie się brzydkiego zapachu, to również może okazać się, że nie zawsze wystarczy jeden zabieg, Jeśli z mieszkania chcemy się pozbyć zapachu papierosów po imprezie czy farb bo malowaniu mieszkania, to prawdopodobnie wystarczy przeprowadzić ozonowanie raz. Jeśli jednak chodzi o pozbycie się brzydkiego zapachu, którego przyczyną jest wilgotność, grzyb czy np. pożar, to jeden zabieg prawdopodobnie nie wystarczy i trzeba go będzie powtarzać kilkukrotnie, aż do osiągnięcia wymaganego skutku.

Mimo wszystko nie da się ukryć, że ozonowanie jest jedną z najbardziej skutecznych obecnie metod dezynfekcji.

Informacja prawna