Sucha zabudowa z zastosowaniem płyt gipsowo-kartonowych to perfekcyjna alternatywa dla technologii masywnych. System suchej zabudowy to również wszelkiego rodzaju profile stanowiące konstrukcję nośną, akcesoria montażowe czy też narożniki zabezpieczające naroża. Płyty gipsowo-kartonowe mają wiele zalet. Wśród nich możemy niewątpliwie wyróżnić nieszkodliwość dla środowiska naturalnego, odporność ogniową czy też wysoką izolacyjność akustyczną. Ponadto sucha zabudowa cechuje się niewielkim ciężarem powierzchniowym przegród i błyskawicznym montażem.
Lekkość konstrukcji
Konstrukcja ściany z płyt g-k jest niezwykle wytrzymała i możliwe jest poprowadzenie w jej środku przewodów instalacyjnych. Ciężar ściany zbudowanej z płyt gipsowo-kartonowych jest nawet kilkukrotnie mniejszy, aniżeli ścian wykonanych przy użyciu technologii masywnych. Płyty gipsowo-kartonowe muszą zostać zamontowane w odpowiednich warunkach. Składają się na nie między innymi: odpowiednia wilgotność pomieszczenia kształtująca się na poziomie niższym niż 70% oraz temperatura wyższa niż 5 stopni Celsjusza.
Ścianki działowe wykonane w systemie suchej zabudowy są wytrzymałe, toteż mogą być na nich montowane szafki i półki. W przypadku chęci zmiany wystroju wnętrz czy też kształtowaniu nowej powierzchni, możliwe jest szybkie i tanie zdemontowanie ścian wewnętrznych i postawienie ich w innym miejscu. Szerzej ten temat opisuję eksperci na blogu: https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/sucha-zabudowa/sucha-zabudowa-w-budownictwie-wielomieszkaniowym.
Ekologia na pierwszym miejscu
Płyty g-k produkowane są z ekologicznych materiałów – między innymi z gipsu pochodzenia naturalnego i celulozy uzyskiwanej z makulatury, dlatego charakteryzują się niską przewodnością cieplną i wysoką przepuszczalnością pary wodnej. Tym samym gips stwarza w danym pomieszczeniu optymalny mikroklimat. Płyty gipsowo-kartonowe wchłaniają nadmiar wilgoci z powietrza i wyjątkowo szybko ją oddają, kiedy jest to potrzebne.