Listwy Creativa – jak wybrać?

Listwy dekoracyjne to rodzaj sztukaterii wewnętrznej kojarzonej przede wszystkim z wystrojem bardzo tradycyjnym. Odpowiednio dobrane elementy wykończeniowe tego typu doskonale sprawdzą się jednak również w aranżacjach bardzo nowoczesnych, nawet tych o nieco surowym charakterze. Jak dobierać listwy Creativa, aby wnętrze prezentowało się spójnie i efektownie?

Jak wybrać listwy przypodłogowe, ścienne i sufitowe?

Dobór listew dekoracyjnych przypodłogowych, ściennych czy sufitowych należy oprzeć na dwóch głównych parametrach – ich szerokości oraz wzornictwie. Aby elementy wykończeniowe tego typu działały na korzyść wystroju wnętrza muszą bowiem zachowywać proporcje i podkreślać jego styl aranżacyjny. Oznacza to, że szerokość listew dobieramy do wielkości pomieszczenia, a ich design do jego wyglądu. W dużym pokoju stawiamy zatem na listwy szerokie, gdyż te zbyt wąskie grożą stworzeniem groteskowego wręcz efektu wizualnego. Z kolei do pomieszczeń mniejszych wybieramy odpowiednio listwy węższe, ponieważ zbyt szerokie dałyby efekt optycznego pomniejszenia wnętrza, co w tym przypadku byłoby wyjątkowo niekorzystne. Wybór listew dekoracyjnych na podstawie ich wzornictwa jest natomiast stosunkowo oczywisty. W mieszkaniach nowoczesnych, minimalistycznych najlepiej sprawdzą się produkty gładkie lub z delikatnym frezowaniem, jednak o klasycznym i nieskomplikowanym designie. Z kolei w pomieszczeniach urządzonych bardziej tradycyjnie, można bez obaw sięgać po listwy mocno dekorowane, które podkreślą charakter takiego typu aranżacji.

Listwy przypodłogowe, ścienne i sufitowe – do jakich pomieszczeń się nadają?

Sztukateria wewnętrzna kojarzona jest przede wszystkim z wykończeniem wnętrz salonów i sypialni. Jej ozdobny charakter najlepiej sprawdza się bowiem zazwyczaj w przestrzeniach bardziej reprezentatywnych i mniej wymagających w kontekście trudnych warunków użytkowych. Listwy dekoracyjne Creativa są jednak elementami wykończeniowymi wykonanymi z odpornych na działanie wilgoci materiałów. Oznacza to, że można z powodzeniem stosować je również do wykańczania łazienek i kuchni. Odporna na wilgoć, a tym samym rozwój bakterii, pleśni i grzybów powierzchnia listew będzie bowiem zachwycająca niezależnie od upływu czasu czy poziomu zawilgocenia powietrza.

Listwy dekoracyjne – jak łączyć je we wnętrzu?

W zależności od osobistych preferencji, każdy właściciel mieszkania może zdecydować się na wyłączny montaż listew przypodłogowych lub ściennych czy sufitowych. Znacznie częściej poleca się jednak ich połączenie, gdyż rozwiązanie tego typu pozwala uniknąć aranżacyjnej wpadki i zadbać o większą spójność dekoracji wnętrza. Naturalnie, oba produkty powinny mieć wtedy identyczny design, a jeżeli jest to niemożliwe najlepiej, aby jedna listwa była całkowicie gładka, a druga wzorzysta. We wnętrzach bardzo tradycyjnych i bogato zdobionych, warto zestawić taką sztukaterię z dodatkowymi ozdobami, na przykład sufitowymi lub ściennymi – wtedy wszystkie dekoracje stworzą spójną, bardzo atrakcyjną wizualnie całość.

Listwy przypodłogowe, ścienne i sufitowe – jak montować?

Listwy dekoracyjne to elementy wykończeniowe kupowane na metry. Oznacza to, że ich montaż wymaga odpowiedniego docięcia i zestawienia poszczególnych elementów w sposób estetyczny i trwały. Dzięki listwom Creativa to zadanie nigdy nie było łatwiejsze, gdyż sztukateria dostępna w ofercie producenta może być w prosty sposób docięta i zespolona poprzez niewidoczne połączenia. Elementy dekoracyjne tego typu są także niezwykle lekkie i wytrzymałe, co przekłada się na dużą wygodę ich montażu. Z przyklejeniem takiej sztukaterii poradzi sobie każdy – bez specjalistycznego sprzętu i doświadczenia. Wystarczy jedynie dobry klej oraz dokładność, aby efekt prezentował się w pełni estetycznie.

Listwy dekoracyjne – dobór kolorów

Tradycyjnie listwy przypodłogowe, ścienne czy sufitowe utrzymane są najczęściej w barwie klasycznej, śnieżnej bieli. Jest to kolor świeży, elegancki i bardzo uniwersalny, pasujący do aranżacji w każdym stylu i kolorystyce. Listwy dekoracyjne Creative można pomalować jednak na dowolny kolor, co będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pragną potraktować ten produkt jako element zapewniający wyłącznie estetyczne połączenie między powierzchnią ściany i sufitu lub ściany i podłogi, nie zaś jako dodatek o charakterze dekoracyjnym. W takim przypadku sztukateria może przybrać kolor identyczny, jak ściana czy sufit – będzie wtedy praktycznie niewidoczna.

Listwy dekoracyjne to niedrogi, prosty i bardzo efektowny sposób na przemianę wnętrza i odświeżenie charakteru każdej aranżacji. Aby sztukateria tego typu prezentowała się doskonale, warto jednak dobrać ją idealnie pod kątem wielkości pomieszczenia, jego stylu oraz efektu, jaki pragniemy osiągnąć z pomocą listew przypodłogowych, ściennych i sufitowych.

Dodaj komentarz

Informacja prawna