Ile potrzebujesz pomieszczeń w mieszkaniu? Dobrze się zastanów!

Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego z nas. Zarówno lokalizacja, jak i cena są równie ważne i odgrywają tak samo istotną rolę. W Krakowie można codziennie znaleźć niezliczone ilości terenów gotowych pod projektowanie domów jednorodzinnych. Przed podjęciem decyzji warto jednak zastanowić się nad rozkładem pomieszczeń, ich liczbą oraz metrażem.

Co wpływa na układ mieszkania?

To jeden z najważniejszych aspektów. Architekt, przygotowując nowoczesne projekty, musi posiadać następujące informacje:

  • liczba osób, jaka będzie mieszkała w domu – pozwoli to ustalić dokładny podział na liczbę pokoi w mieszkaniu;
  • potrzeby – niektóre osoby nie potrzebują dużej przestrzeni mieszkalnej, natomiast inne mają potrzebę posiadania ogromnej szafy bądź biurka. To pozwala na odpowiednie zagospodarowanie powierzchni oraz wydzielenie takich pomieszczeń jak kuchnia, łazienka czy przedpokój.
  • współdzielenie pokoju – architekt musi wiedzieć, czy w rodzinie jest np. dwójka bliźniaków. Pozwoli to ustalić, czy wystarczy jeden większy pokój dla kilku osób.

Dzięki powyższym informacjom specjalista będzie miał ułatwione zadanie. Pozwoli to na określenie dokładnej liczby pomieszczeń. Dodatkowo niewykorzystaną przestrzeń można wykorzystać na rozbudowanie kuchni czy też stworzenie spiżarni lub dodatkowego pokoju na np. schowek czy też poszerzenie garażu.

Jakich błędów unikać?

Bardzo często przyszli właściciele danego domu jednorodzinnego czy też mieszkania – i przez to również architekci – źle oceniają potrzebną ilość pokoi. Okazuje się, że po realizacji indywidualnego projektu jest zbyt mało pomieszczeń lub są one zbyt ciasne dla wszystkich domowników. Wobec tego warto unikać poniższych błędów:

  • zmniejszanie metrażu – takie celowe działanie może mieć odwrotne skutki od zamierzonych. Warto wygospodarować dodatkowe kilka metrów kwadratowych dla przestronnego pokoju czy też kuchni, niż na stworzenie dodatkowego pomieszczenia, które nie będzie często używane.
  • niedokładne oszacowanie potrzeb – czasami bywa tak, iż domownicy twierdzą, iż mogą mieszkać w jednym pokoju lub w dwóch osobnych na mniejszej powierzchni. Po stworzeniu projektu domu i wybudowaniu go, okazuje się, że niektórzy mają za mało miejsca. Wobec tego dobrze jest zastanowić się i podjąć decyzję, czy wszyscy potrzebują osobnych pokoi, czy też nie.

Podobne posty:

  • Pająki – nieproszeni mieszkańcy naszych domówPająki – nieproszeni mieszkańcy naszych domów Pająki zdecydowanie nie są mile widzianymi gośćmi w naszych domach. Wbrew pozorom pojawiają się nie tylko w domach na wsi, ale także w miastach. Co ciekawe, wysokość nie jest dla nich […]
  • Pale CFA – sposób na mocne fundamentyPale CFA – sposób na mocne fundamenty Tego rodzaje pale charakteryzuje niezwykła wydajność wykonania i skuteczność, co pozwala na częste zastosowanie ich w branżach budowlanych. Wykorzystując pale CFA konstrukcja jest znacznie […]
  • Jak wybudować dom z bali przy pomocy kredytu hipotecznego?Jak wybudować dom z bali przy pomocy kredytu hipotecznego? Kredyt hipoteczny to określenie, które zawiera w sobie wszystkie rodzaje kredytów, zabezpieczonych hipoteką. Przy jego pomocy można kupić mieszkanie lub dom. Tylko niektóre kredyty dają […]
  • Najpopularniejsze rodzaje kominkówNajpopularniejsze rodzaje kominków Kominki są eleganckim i przyjemnym źródłem ciepła. Przed wyborem warto jednak poznać najpopularniejsze rodzaje kominków. Kominki - podział ze względu na źródło energii W wielu domach […]
  • Płytki ceramiczne z myślą o TobiePłytki ceramiczne z myślą o Tobie Planujesz remont czy zmianę aranżacji wnętrza, a może będzie to świeży projekt w nowej inwestycji? Zastanawiasz się wówczas jakie płytki wybrać, aby było wyjątkowo i funkcjonalnie? Temat […]
Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz