Panele winylowe to stosunkowo nowe produkty na rynku. Gdy tylko pojawiły się w ofercie wielu producentów, od razu zyskały ogromną popularność. Poniżej przedstawiamy 10 zalet paneli winylowych do łazienki, kuchni oraz innych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu.
- Wszechstronność
Panele winylowe można zamontować w różnych pomieszczeniach. Doskonale sprawdzają się w sypialni, salonie, korytarzu, a także w bardziej wymagających wnętrzach. Nadają się również do kuchni, łazienki i na balkon. Co więcej, ich montaż jest bardzo łatwy , dlatego bez większych przeszkód można zastosować je na schodach czy innych powierzchniach.
- Różnorodność wzorów i kolorów
Panele winylowe mogą mieć różnorodne kolory i wzory. Z racji tego są o wiele bardziej interesujące niż płytki. Można zdecydować się na modele gładkie lub z fugą. Dostępne są również ciemne, szare, jasne czy kolorowe warianty. Dużą popularnością cieszą się także imitacje, np. opcje drewnopodobne (sosna, jesion, dąb), marmurkowe czy przypominające naturalny kamień. Osoby, które chcą ożywić swoje wnętrza, mogą wybrać wzór marokański, mozaikę, klasyczną jodełkę czy czarno-białe panele.
- Trwałość i odporność na wiele czynników
Panele winylowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, utratę koloru i powstawanie przebarwień . Co więcej, są one wodoszczelne. Dzięki temu można układać je w łazienkach, czy w kuchni. W efekcie można za ich pomocą tworzyć oryginalne aranżacje.
- Możliwość montażu na różnych podłożach
Panele winylowe mają znakomite opinie również ze względu na możliwość układania ich na różnych podłożach. Może być to beton, wykładzina PVC, linoleum czy drewniana podłoga. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu panele zastosować na płytki czy na ścianę.
- Możliwość montażu na ogrzewaniu podłogowym
Warto wiedzieć, że panele winylowe można położyć na ogrzewanie podłogowe , które pojawia się w coraz większej liczbie nowoczesnych domów i mieszkań. Charakteryzują się one tym, że świetnie przewodzą ciepło. Co więcej część z nich jest już wyposażona w podkład, co przełoży się na oszczędności.
- Samodzielny montaż
Układanie paneli winylowych jest wyjątkowo proste . Dostępne są trzy rodzaje tego typu produktów: samoprzylepne, przystosowane do klejenia lub z systemem zatrzaskowym. Można więc zdecydować się na opcję, która będzie dla nas optymalna. Bardzo łatwe jest także cięcie paneli winylowych. Wystarczy do tego zwykły nóż techniczny.
- Łatwość w utrzymaniu czystości
Podłogi winylowe można bardzo łatwo utrzymać w czystości . Wystarczy w razie potrzeby pozamiatać je lub odkurzyć. Jeśli chodzi o mycie, bardzo dobrze sprawdzą się standardowe detergenty. W przeciwieństwie do posadzki z prawdziwego drewna, nie trzeba stosować specjalnych środków, których koszt nierzadko jest dość wysoki.
- Dobre dla alergików
Osoby, które zmagają się z alergią na kurz i roztocza, z pewnością docenią kolejną zaletę paneli winylowych. Są one antystatyczne, co oznacza, że nie przyciągają kurzu . W efekcie można je bardzo łatwo utrzymać w czystości, dzięki czemu w pomieszczeniach, w których są ułożone, znakomicie będą czuć się nie tylko alergicy, lecz także małe dzieci, które są wrażliwe na wszelkie pyłki i inne zabrudzenia.
- Dobre dla zwierząt
Panele winylowe do salonu czy nawet całego mieszkania bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku posiadaczy zwierząt domowych. Po pierwsze, usuwanie sierści z ich powierzchni jest bardzo łatwe . Po drugie, podłoga winylowa charakteryzuje się dobrą przyczepnością, dzięki czemu łapy psów czy kotów nie ślizgają się na nich, jak np. na panelach drewnianych.
- Ciche i miękkie
Kolejną cechą paneli winylowych jest fakt, że w porównaniu z innymi materiałami, którymi wykańcza się podłogi, są one ciche. Podczas chodzenia po powierzchni winylowej, generuje się o wiele mniej szmerów niż w przypadku laminatu.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem https://eurodom.com.pl/