Styl industrialny – poznaj jego podstawy!

industrialne meble do salonu

Surowe i minimalistyczne wnętrza wcale nie muszą być nudne. Aranżacje inspirowane poprzemysłowymi przestrzeniami stale zyskują popularność – nie bez przyczyny! Styl industrialny jest oryginalny i funkcjonalny, nadaje się zarówno do otwartych przestrzeni jak i mniejszych pomieszczeń. Na czym polega styl loftowy? Jakimi zasadami warto się kierować? Podpowiadamy w artykule!

Czym jest styl industrialny?

Genezy aranżacji loftowych doszukiwać się można w latach 1950-1980 w Nowym Jorku. Po kryzysie gospodarczym opustoszałe fabryki, magazyny i innego rodzaju przestrzenie użytkowe przekształcane były na pracownie i mieszkania, które stały się wyjątkowo popularne wśród amerykańskiej bohemy. To właśnie przez swoją uniwersalność wystrój industrialny nie wychodzi z mody – co więcej, jego podstawy wykorzystuje się także w małych pomieszczeniach, na przykład w niewielkich mieszkaniach blokowych.

Aranżacja loftowa – podstawy

Idealną bazą dla stylu industrialnego jest mieszkanie w kamienicy. Dlaczego? Przestronne pomieszczenia, wysokie sufity i duże okna znacznie ułatwią osiągnięcie nowojorskiego efektu. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju udogodnienia nie są konieczne. Podstawą loftów jest surowy, minimalistyczny efekt. Jego osiągnięcie będzie znacznie ułatwione dzięki materiałom takim jak beton, cegła i drewno – stosować je można na ścianach lub zamiast tradycyjnej podłogi. Warto również postarać się o zachowanie neutralności barw – biel, czerń i odcienie szarości powinny odgrywać kluczową rolę, jednak wyraziste kolory takie jak czerwień, żółć i granat doskonale ożywią pomieszczenie nadając mu indywidualnego charakteru.

meble loftowe do salonu

Aby mieszkanie było funkcjonalne sięgnijmy po surowe meble vintage (na przykład masywny, drewniany stół) lub industrialne meble LOFT Decora takie jak designerskie regały i hokery. Dodatkowo – już na etapie projektowania warto pamiętać, żeby zadbać o różne źródła światła. Oprócz światła naturalnego, które wpada z okien zainwestujmy w loftowe reflektory, fabryczne lampy halogenowe czy też minimalistyczne lampy stojące. Nie bójmy się również pozostawić kabli, rur czy instalacji elektrycznych na widoku – to dzięki nim zyskujemy niebanalne urozmaicenie przestrzeni.

Co z dodatkami?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy – nadrzędną zasadą, która pozwoli na osiągnięcie industrialnego efektu jest minimalizm. Dotyczy to także mebli, dodatków i dekoracji. Wybierając przedmioty do mieszkania powinniśmy kierować się ich funkcjonalnością, a także pamiętać o spójności formy i koloru. Dobre dobrane ozdoby takie jak wyraziste poduszki czy obrazy na ścianach mogą sprawić, że pokój nabierze przytulnego klimatu. Duży wybór praktycznych dodatków dedykowanych do pomieszczeń industrialnych (takich jak wieszaki, półki czy stopery do książek) znajdziemy między innymi w sklepie LOFT Decora.

meble loftowe do przedpokoju - stolik

Styl industrialny – podsumowanie

Projektując wnętrze, które daje wiele możliwości i wyróżnia się funkcjonalnością warto przemyśleć właśnie aranżację w stylu loft. Co więcej – sprawdzi się ona zarówno w mieszkaniu, jak i w biurze czy restauracji. Przestrzenie industrialne są uniwersalne i ponadczasowe, dzięki czemu nie będziemy narażeni na całkowity remont spowodowany dekoracjami, które dawno wyszły z mody. Stosując się do podstawowych zasad możemy stworzyć wyjątkową i nowoczesną aranżację, która posłuży nam przez długie lata.

Informacja prawna