Czego użyć do wiercenia w betonie?

wiercenie w betonie

Beton to jeden z najtwardszych, a jednocześnie najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Wyróżnia się wszechstronnym zastosowaniem i uniwersalnością, dzięki czemu używa się go do budowania różnorodnych konstrukcji. Czego użyć do wiercenia w betonie? Jakie narzędzia są najbardziej efektywne?

Wiercenie w betonie – podstawowe informacje

Przed rozpoczęciem prac związanych z wierceniem, przede wszystkim należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Obowiązkowo trzeba założyć okulary ochronne, maskę i strój roboczy. Kolejnym krokiem jest precyzyjne zaznaczenie miejsca, w którym będzie dokonywany otwór. Prawidłowe wiercenie w betonie wymaga wprawy i doświadczenia, dlatego szczególnie w przypadku otworów o dużej średnicy, warto skorzystać z usług profesjonalistów.

  • Wiercenie w betonie przy użyciu korony diamentowej jest zdecydowanie wydajniejsze niż w przypadku korony udarowej, bez względu na wielkość otworu.
  • Pył diamentowy, którym jest pokryta korona, cechuje się niezwykłą twardością, dzięki czemu jakość wierconych otworów jest na najwyższym poziomie.
  • Ta metoda ogranicza zapylenie do absolutnego minimum, czego nie można powiedzieć o otwornicach udarowych. Ponadto proces wiercenia przebiega zdecydowanie szybciej i mniej obciąża wiertnicę.

Korona diamentowa świetnie sprawdza się zarówno w przypadku płytkich, jak i głębokich otworów oraz podczas wiercenia na mokro.

Co jeszcze warto wiedzieć o wierceniu w betonie?

Wykonując dużą liczbę otworów przy wykorzystaniu korony udarowej, trzeba liczyć się z przerwami, w trakcie których należy opróżnić koronę. Z kolei metoda diamentowa umożliwia wiercenie w betonie w sposób ciągły, bez konieczności przerywania pracy.

  • W sytuacji, gdy zachodzi potrzeba wykonania otworu w żelbetonie, wówczas wykorzystanie korony udarowej praktycznie mija się z celem.
  • Wykorzystanie młotów udarowo – obrotowych niesie ze sobą ryzyko powstania pęknięć w ścianach. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku starszych budynków, w których wykorzystuje się młoty charakteryzujące się dużą mocą. Wiertnice są zdecydowanie bardziej odpowiednie, ponieważ ich zasada działania jest jest oparta o udar.

Profesjonalne firmy oferujące m.in. wiercenie w betonie używają wyłącznie wiertnic, których działanie jest nie tylko bezpieczne, ale również szybkie, precyzyjne i przede wszystkim efektywne. Dodatkowo, należy nadmienić, że zarówno w przypadku wiertnic, jak i koron, warto postawić na sprawdzone modele renomowanych producentów, gwarantujących najwyższą jakość i wytrzymałość swoich produktów.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Przedsiębiorstwo Specjalistyczne EVERTON – wiertnice HILTI Szczecin.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]

Podobne posty:

  • Czy warto stosować siatkę ogrodzeniową?Czy warto stosować siatkę ogrodzeniową? Siatka ogrodzeniowa z roku na rok zyskuje na popularności. Wykorzystana może być, na przykład, do ogrodzenia posesji, działki, ogródka działkowego czy placu budowy, z tego rozwiązania […]
  • Kiedy warto zamontować pompę ciepła?Kiedy warto zamontować pompę ciepła? Do niedawna uznawano pompy ciepła za urządzenia uzupełniające, pełniące rolę pomocniczą względem centralnego ogrzewania. Rzeczywiście tak jest, jednak od pewnego czasu pompy ciepła zaczęły […]
  • Jak obliczyć metry kwadratowe, przeliczanie m2 na metry bieżąceJak obliczyć metry kwadratowe, przeliczanie m2 na metry bieżące Prawidłowe obliczanie kwadratowych metrów to bardzo cenna umiejętność i wcale nie przedstawia się ona tak bardzo prosto, jakby to się mogło wydawać. warto zatem dokładnie wiedzieć, jak […]
  • Kominek do zadań specjalnychKominek do zadań specjalnych Czas pandemii pokazał, że warto być zabezpieczonym przed pogorszeniem się sytuacji gospodarczej i politycznej na świecie. Mowa tu o wszystkich aspektach życia, w tym również o podstawowych […]
  • W jaki sposób można wykorzystać szalunki do wykopów?W jaki sposób można wykorzystać szalunki do wykopów? Szalunki, które często nazywamy deskowaniami, to konstrukcje tymczasowe wykorzystywane w budownictwie. Szalunki mogą pełnić różne funkcje, służą przede wszystkim jako formy do […]