Czego użyć do wiercenia w betonie?

Beton to jeden z najtwardszych, a jednocześnie najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Wyróżnia się wszechstronnym zastosowaniem i uniwersalnością, dzięki czemu używa się go do budowania różnorodnych konstrukcji. Czego użyć do wiercenia w betonie? Jakie narzędzia są najbardziej efektywne?

Wiercenie w betonie – podstawowe informacje

Przed rozpoczęciem prac związanych z wierceniem, przede wszystkim należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Obowiązkowo trzeba założyć okulary ochronne, maskę i strój roboczy. Kolejnym krokiem jest precyzyjne zaznaczenie miejsca, w którym będzie dokonywany otwór. Prawidłowe wiercenie w betonie wymaga wprawy i doświadczenia, dlatego szczególnie w przypadku otworów o dużej średnicy, warto skorzystać z usług profesjonalistów.

  • Wiercenie w betonie przy użyciu korony diamentowej jest zdecydowanie wydajniejsze niż w przypadku korony udarowej, bez względu na wielkość otworu.
  • Pył diamentowy, którym jest pokryta korona, cechuje się niezwykłą twardością, dzięki czemu jakość wierconych otworów jest na najwyższym poziomie.
  • Ta metoda ogranicza zapylenie do absolutnego minimum, czego nie można powiedzieć o otwornicach udarowych. Ponadto proces wiercenia przebiega zdecydowanie szybciej i mniej obciąża wiertnicę.

Korona diamentowa świetnie sprawdza się zarówno w przypadku płytkich, jak i głębokich otworów oraz podczas wiercenia na mokro.

Co jeszcze warto wiedzieć o wierceniu w betonie?

Wykonując dużą liczbę otworów przy wykorzystaniu korony udarowej, trzeba liczyć się z przerwami, w trakcie których należy opróżnić koronę. Z kolei metoda diamentowa umożliwia wiercenie w betonie w sposób ciągły, bez konieczności przerywania pracy.

  • W sytuacji, gdy zachodzi potrzeba wykonania otworu w żelbetonie, wówczas wykorzystanie korony udarowej praktycznie mija się z celem.
  • Wykorzystanie młotów udarowo – obrotowych niesie ze sobą ryzyko powstania pęknięć w ścianach. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku starszych budynków, w których wykorzystuje się młoty charakteryzujące się dużą mocą. Wiertnice są zdecydowanie bardziej odpowiednie, ponieważ ich zasada działania jest jest oparta o udar.

Profesjonalne firmy oferujące m.in. wiercenie w betonie używają wyłącznie wiertnic, których działanie jest nie tylko bezpieczne, ale również szybkie, precyzyjne i przede wszystkim efektywne. Dodatkowo, należy nadmienić, że zarówno w przypadku wiertnic, jak i koron, warto postawić na sprawdzone modele renomowanych producentów, gwarantujących najwyższą jakość i wytrzymałość swoich produktów.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Przedsiębiorstwo Specjalistyczne EVERTON – wiertnice HILTI Szczecin.

Informacja prawna