Umywalka na jakiej wysokości?

Przyzwyczailiśmy się, że wyposażenie kuchni i łazienki znajduje się tam, gdzie się znajduje, ponieważ fachowiec tak sobie wymyślił. Dopiero codzienna eksploatacja weryfikuje ten pogląd, a staje się on naprawdę istotny, kiedy samodzielnie chcemy założyć umywalkę. Zastanówmy się wspólnie, na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka? Jaka jest zalecana wysokość montażu umywalek nablatowych, wpuszczanych w blat i wiszących? Czy obowiązują w tej kwestii jakieś normy?

Wysokość umywalki, optymalna czy obowiązkowa?

Lokatorzy wkraczający do mieszkania wykonanego i wykończonego na podstawie projektu muszą się spodziewać umywalek zamontowanych na wysokości 85- 90 centymetrów. Skąd ten wymiar?

Wynika on z badań dotyczących średniego wzrostu ogółu populacji. Dla przykładu norma pochodząca z 1974 roku wynosiła 75- 80 cm. Łatwo się domyślić, że w przeciągu bez mała 50 lat staliśmy się wyżsi o około 10 do 14 cm.

Powstaje pytanie, dla kogo te dane są istotne? Otóż chodzi o to, by wprowadzić pewien porządek architektoniczny i budowlany. Trudno wymagać, by projektant lub monter rozważał kwestię wzrostu przyszłych użytkowników za każdym razem, kiedy należy zająć się łazienką lub kuchnią.

Normy to jedno, lecz życie jak zwykle rządzi się swoimi prawami. Dlatego jest i dobra informacja dla wszystkich, którzy z jakiegoś powodu nie chcą się dopasować do europejskich standardów.

W powszechnym obiegu funkcjonuje przelicznik wzrostu do wysokości umywalki.

Przedstawia się on następująco:

  • Wzrost 160 cm- wysokość umywalki 80 cm;
  • Wzrost 175 cm- wysokość umywalki 85 cm;
  • Wzrost 180 cm- wysokość umywalki 90 cm;
  • Wzrost 190 cm- wysokość umywalki 95 cm.

Jak z tego wynika, normatywna wysokość montażu umywalki nie musi być bezwzględnie przestrzegana. Zlecając instalację wyspecjalizowanej firmie, oferującej pakiety wykończeniowe, można przedstawić swoje preferencje, które panowie monterzy z przyjemnością wezmą pod uwagę.

Dla porządku przypomnijmy stosowne parametry wykorzystywane w instytucjach zajmujących się małymi dziećmi.

  • Wzrost 90 cm- wysokość umywalki 50 cm;
  • Wzrost 120 cm- wysokość umywalki 55-65 cm;
  • Wzrost 150 cm- wysokość umywalki 65-75 cm;
  • Wzrost 170 cm- wysokość umywalki 75-85 cm.

Wskaźniki dotyczą dzieci w wieku od 3 lat, do 15 lat, obowiązują w przedszkolach i szkołach.

Wysokość umywalki, na co zwrócić uwagę?

Z całą pewnością nie należy tej kwestii lekceważyć. Chodzi o to, że niepoprawny montaż będzie w przyszłości skutkował wieloma niedogodnościami. Umywalka umieszczona zbyt nisko sprawi, iż użytkownik nader często ochlapie się podczas codziennej toalety. Ponadto na podłodze w obrębie urządzenia stale będzie znajdować się woda, co wkrótce zaowocuje powstawaniem ognisk grzyba.

Podobne efekty przyniesie wysoki montaż miski, z tą różnicą, że małe dzieci w ogóle przestaną przestrzegać zasad higieny.

Jest jeszcze sprawa podłączenia ciepłej i zimnej wody oraz otworu kanalizacyjnego. Przy założeniu, że umywalka zostanie zamontowane na wysokości 85 cm, odpływ powinien znaleźć się ok. 55 cm nad posadzką. Przyłącza wody z zaworami należy umieścić nieco wyżej – na wysokości ok. 55-65 cm.

Wszelkie zmiany konfiguracji mogą utrudnić późniejsze podpięcie wężyków baterii do zaworów oraz połączenie odpływu umywalki z otworem kanalizacyjnym za pomocą syfonu. Pamiętajmy, że syfon jest urządzeniem dość obszernym, biorąc pod uwagę dostępną przestrzeń pod miską. Kupując szafkę pod umywalkę, także trzeba wziąć to pod uwagę.

Zatem, aby uniknąć błędu przed ostatecznym montażem, warto sobie zadać pytanie, kto będzie z omawianego udogodnienia korzystał? Nie mówimy tu szczegółowych pomiarach, wystarczy orientacyjna ocena kupującego, lub konsultacja z zatrudnionym profesjonalistą. Życzymy udanych zakupów.

Informacja prawna