Zadaszenie tarasu pozwolenie

Taras to niewątpliwie jedno z ulubionych miejsc do wypoczynku właścicieli domów jednorodzinnych. Aby móc korzystać z uroków przydomowej przestrzeni nie tylko podczas słonecznych dni, ale również w czasie niepogody niezbędne będzie zadaszenie tarasu. Zanim jednak zabierzemy się za realizację tej inwestycji warto dowiedzieć się, jak wyglądają kwestie prawne. Dzięki temu będziemy mogli czuć się bezpiecznie, a co za tym idzie unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek. Czy budowa zadaszenia nad tarasem wymaga pozwolenia na budowę? Z jakich materiałów można wykonać zadaszenie tarasów? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Zadaszenie tarasu – przepisy

Zadaszenie tarasu – pozwolenie na budowę

Najczęstszym pytaniem, jakie nurtuje inwestorów, jest to czy w przypadku dobudowy zadaszenia tarasu w istniejącym budynku mieszkalnym wymagane jest pozwolenie? Polskie prawo budowlane nie uwzględnia terminu, tj. budowa zadaszenia tarasu. Warto jednak zapoznać się z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 roku, w której możemy znaleźć ważne zapiski, odnoszące między innymi do realizacji tego typu inwestycji. Ustawa ta mówi nam, że pozwolenia nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków, wiat, garaży, przydomowych ganków i ogrodów zimowych o maksymalnej powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych.

Należy nadmienić, iż łączna powierzchnia wszystkich elementów znajdujących się na działce nie powinna przekraczać 500 metrów kwadratowych. Ponadto wyrok wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 09.03.2011 pozwala interpretować zadaszenie nad tarasem jako obiekt małej architektury, który można stawiać bez pozwolenia na budowę (w odniesieniu do §12 ust. 5 pkt 1).

Budowa zadaszenia tarasów – kiedy wymagane jest zgłoszenie?

W przypadku, gdy budowę tarasu zinterpretujemy jako przebudowę budynku mieszkalnego, konieczne będzie zgłoszenie takiej inwestycji do odpowiednich organów – w tym przypadku będzie to organ administracji architektoniczno-budowlanej. Dzięki temu będziemy mogli legalnie przystąpić do wzniesienia konstrukcji i tym samym uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Zgłaszając chęć budowy zadaszenia tarasu będziemy musieli podać kilka ważnych szczegółów, tj. rodzaj i zakres prac budowlanych oraz sposób wykonywania robót budowlanych. Wymagane jest również dołączenie oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowane.

Istotną kwestią jest termin rozpoczęcia inwestycji. Na zgodę ze strony starosty będziemy musieli poczekać maksymalnie 14 dni. Jeśli w tym czasie nie wpłynie żaden sprzeciw, jest to równoznaczne z udzieleniem tzw. „zgody milczącej”. W sytuacji, gdy ubiegamy się o pozwolenie na budowę, czas ten wydłuża się do 21 dni, co niewątpliwie opóźnia czas realizacji zamierzonego celu. Po upływie wyznaczonego czasu będziemy mogli przystąpić do wykonywania robót budowlanych.

Budowa zadaszenia tarasu – prawo budowlane

Jak zdążyliśmy się dowiedzieć budowa zadaszenia nad tarasem jest jak najbardziej możliwa bez złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Potwierdza to m.in wyrok wydany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, który można interpretować indywidualnie. Należy nadmienić, iż ustanowienie to weszło w życie przed znowelizowaną ustawą. Aby mieć pewność, że inwestycję wykonujemy zgodnie z prawem, możemy skontaktować się z lokalnym Wydziałem Architektury i Budownictwa i tam zasięgnąć porady co do wzniesienia tego typu konstrukcji.

Warto wiedzieć, iż wiele nierzetelnych źródeł definiuje zadaszenie jako wiatę. W istocie są to dwa odmienne pojęcia. Wzniesienie wiaty również nie wymaga pozwolenia na budowę, pod warunkiem, że powierzchnia zabudowy nie przekracza 50 metrów kwadratowych. W przypadku, gdy chcemy zrealizować taką inwestycję konieczne będzie zgłoszenie tego faktu w Starostwie Powiatowym bądź Urzędzie Miasta. Postępowanie jest bardzo podobne, jak zgłoszenie chęci budowy zadaszenia nad tarasem. W zgłoszeniu trzeba zawrzeć informacje, takie jak rodzaj wiaty, zakres prac oraz sposób wykonania poszczególnych robót. Trzeba złożyć też dokument potwierdzający prawo własności względem danej nieruchomości. Najlepiej zrobić to na około miesiąc przed rozpoczęciem inwestycji. W tym przypadku również trzeba odczekać na zgodę.

Warunki budowy zadaszenia nad tarasem

Zanim rozpoczniemy budowę zadaszenia tarasu warto zasięgnąć informacji, jak odnosi się do tego prawo budowlane. Projekt dachu nad tarasem, biorąc pod uwagę przewidywany czas użytkowania, powinien zostać opracowany zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Tak samo jest z wzniesieniem konstrukcji – również wszystko musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Każdy obiekt małej architektury powinien spełniać określone wymagania co do nośności i stateczności konstrukcji. Kluczowe znaczenie ma również zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pożarowego, a także bezpieczeństwa użytkowania, ochrony przed hałasem, oszczędności energii i izolacyjności cieplnej oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w Art. 5 Wymogi wobec obiektu budowlanego.

Inwestując w zadaszenie tarasu nie należy kierować się wyłącznie względami wizualnymi. Konstrukcja być w pełni bezpieczna i solidna. Bezsprzecznie warto przestrzegać zasad zawartych w prawie budowlanym, by móc cieszyć się trwałym zadaszeniem tarasu.

Z jakich materiałów można wykonać dach nad tarasem?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów, z których może być wykonane zadaszenie tarasu. Najsolidniejszym materiałem jest niewątpliwie aluminium. Taka konstrukcja posiada bardzo dobre parametry techniczne. Jest odporna na uszkodzenia, skrajne temperatury oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrze znosi obciążenie śniegiem. Pozostaje stabilna nawet przy silnym i porywistym wietrze.

Kolejną kwestią jest wybór poszycia dachowego. Ostatnimi czasy szczególną popularnością cieszą się dachy z ruchomymi lamelami. Aluminiowe profile obracają się pod kątem 135 stopni, co daje pełną kontrolę nad światłem słonecznym. Gwarantuje to również swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu na tarasie nie panuje zaduch ani wilgoć. Poszukując zadaszenia z ruchomymi lamelami warto zwrócić uwagę na ofertę marki Tarasola, a w szczególności na modele Technic oraz Essential.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również poszycia dachowe tkaninowe. Wysokiej jakości materiał jest odporny na deszcz, nadmierne nagrzewanie oraz promieniowanie UV. Sporym udogodnieniem dla inwestorów jest to, że w dowolnej chwili można zwinąć lub rozwinąć dach – pozwala to regulować dopływ światła wewnątrz. Należy dodać, iż woda opadowa w obydwu konstrukcjach odprowadzana jest w niewidoczny sposób, co niewątpliwie podnosi ich walory wizualne. Przeglądając ofertę sklepu Tarasola warto koniecznie zobaczyć modele, takie jak Elegancy, Flat, Light, Simple, Cubic, Loft oraz Wave. Każda z nich zachwyca niepowtarzalnym wyglądem. Dzięki takiej różnorodności bez trudu dopasujemy zadaszenie do architektury budynku.

Podsumowanie

Budowa zadaszenia nad tarasem to bardzo opłacalna inwestycja. Dzięki niemu będziemy mogli przebywać na świeżym powietrzu nawet w czasie niepogody. Jeśli w najbliższym czasie zamierzamy przystąpić do takiej inwestycji w pierwszej kolejności należy zapoznać się z aktualnym prawem budowlanym. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach sędzia orzekł, że zadaszenie może być interpretowane jako obiekt małej architektury, w związku z czym nie wymaga pozwolenia budowlanego (o ile nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania). Wzniesienie zadaszenia możemy także zinterpretować jako przebudowę budynku mieszkalnego. W takim wypadku konieczne będzie jedynie zgłoszenie tej informacji do odpowiednich organów.

Informacja prawna