Czyszczenie dachu – jakie zabrudzenia są niebezpieczne dla jego jakości?

Pokrycie dachowe jest nieustannie narażone na zanieczyszczenia oraz działanie warunków atmosferycznych. Nawet właściwie zaimpregnowany i pielęgnowany dach z czasem traci na swojej ochronie i staje się jeszcze bardziej podatny na szkodliwe czynniki. Jakiego rodzaju zabrudzenia są najbardziej niebezpieczne dla dachu? Jak na pokrycie dachowe działają warunki atmosferyczne i w jaki sposób można zapobiegać utracie właściwości i estetyki?

Zanieczyszczenia w połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

Na dachu osadzają się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia krążące w powietrzu, w tym pyły i zanieczyszczenia emisyjne. Obiekt, którego dach znajduje się w pobliżu drzew owocowych, nie uniknie soków z drzew. Te zaś osiadając na dachu stają się doskonałą pożywką dla mchu i rozwoju grzybów.

Niekorzystnie na dach działają także skrajne temperatury, zarówno wysoka, kiedy to bardzo mocno operują promienie słoneczne, jak i niska, gdy nie sposób uniknąć wilgoci, gromadzącej się wody oraz jej zamarzania. Jeszcze bardziej narażony na wilgoć i porost mchu jest dach lub jego część pozostająca przez większość czasu w cieniu.

Porowata struktura dachówki

Dachówki nie są idealnie gładkie, lecz mają powierzchnię porowatą. Wystarczą takie minimalne nierówności, by w głąb dachówki dostawała się wilgoć i zanieczyszczenia, w tym piach, żwir i soki z drzew. W ten sposób powstaje środowisko sprzyjające rozwojowi mchu i grzybów.

Mech sam w sobie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla poszycia dachowego, lecz zbierająca się w nim wilgoć łatwo przedostaje się do wnętrza. Stąd o krok do osłabienia konstrukcji całego dachu oraz gnicia elementów drewnianych. W zimie zaś wilgoć i zbierająca się woda mogą szybko marznąć. Nagromadzone w szczelinach zwiększają swoją objętość i dosłownie rozsadzają dachówki, powodując ich pękanie lub całkowite zniszczenia.

Gładka blacha

Dach wykonany z gładkiej blachy, a tym bardziej z trapezowej, wcale nie jest mniej narażony na zanieczyszczenia, soki z drzew czy wilgoć. Łatwo się one osadzają na blasze, tworząc lepkie i trudne do usunięcia plamy. Z kolei gromadząca się i zalegająca wilgoć szybko doprowadza do powstania ognisk korozji. Rdza zaś potrafi się rozprzestrzenić na całe poszycie, uszkadzając nie tylko poszczególne struktury dachu, ale i doprowadzając do konieczności jego całkowitej wymiany.

Regularne czyszczenie dachu jako zapobieganie jego uszkodzeniom

Dach spełnia funkcje praktyczne – gwarantuje bezpieczeństwo budynkowi oraz domownikom. Ponadto niesie ze sobą walory estetyczne. Aby uniknąć jego przedwczesnego uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia, należy dbać o regularną pielęgnację, w tym pozbywanie się wszelkiego rodzaju zabrudzeń.

Czyszczenie dachów odbywa się różnymi metodami w zależności od rodzaju dachu. Właściwie przeprowadzona czynność pozwala jednak uporać się z lepkimi i tłustymi plamami, nadmiarem wilgoci czy mchem, grzybami i algami. Wyczyszczony dach, który zostaje dodatkowo zaimpregnowany staje się powierzchnią zabezpieczoną przed szybkim i łatwym osadzaniem się kolejnych zanieczyszczeń. Może zatem posłużyć jeszcze wiele lat, domowników wciąż ciesząc estetycznym wyglądem.

Informacja prawna