Lastryko w łazience – czy to będzie nowy trend?

Lastryko wraca do łask. W okresie PRL ten materiał wykończeniowy parapetów, ścian czy posadzek cieszył się dużą popularnością, lecz wynikała ona przede wszystkim z konieczności. Lata 90′ oznaczały pożegnanie ze smutnym szarym kompozytem. Dziś lastryko pojawia się w łazienkach w zupełnie nowej odsłonie. Czy ma szansę zaistnieć tam na dłużej?

Lastryko, czyli wiele możliwości

Lastryko to materiał kompozytowy stanowiący mieszankę cementu zastępowanego również przez specjalne żywice, barwników oraz kamiennych okruchów. Takie połączenie daje w rzeczywistości nieograniczone możliwości w kwestii kolorów i z niepowtarzalnych wzorów tworzonych przez małe kamyczki. Współczesne propozycje nie mają nic wspólnego z szarymi i topornymi wersjami niskiej jakości znanymi choćby z lat 80′. Jak wykorzystać potencjał lastryko we własnej łazience?

Lastryko w formie płytek

Współczesne lastryko nie musi przybierać formy tradycyjnej wylewki. Materiał kompozytowy jest dostępny w postaci płytek, co zachęca do ułożenia ich w łazience. Szczególną popularnością cieszą się obecnie wielkoformatowe płytki ceramiczne, które coraz częściej pokrywają ściany łazienek. Dostępność wielu wariantów kolorystycznych, od tradycyjnych białych i odcieni szarości poprzez zieleń, czerwień, żółć, pastele, beże i brązy, stanowi prawdziwy raj dla architektów wnętrz. Równie dobrze lastryko prezentuje się na podłodze. Pięknie oszlifowane płytki wykonane z kompozytu mogą tam przeplatać się z tradycyjnymi tworząc bardzo ciekawą, oryginalną aranżację.

Uniwersalne przeznaczenie lastryka

Właściwości lastryko decydują o tym, że materiał może odnaleźć swoje miejsce w łazienkach reprezentujących różne style architektoniczne. Eleganckie płytki ceramiczne bardzo dobrze komponują się między innymi ze złotem, srebrem czy bielą, co sprawdzi się w klasycznych aranżacjach, wnętrzach w stylu retro, jak również w stylu glamour. W większych pomieszczeniach lastryko znajduje kolejne zastosowania – płytki mogą pokrywać między innymi ściany wanny do zabudowy, kamienne siedzisko czy obudowę umywalki wraz z szufladą.

Tak ogromne możliwości sprawiają, że prawdopodobnie lastryko nie okaże się jedynie efemerydą w architekturze łazienek, ale trendem, który utrzyma się przez lata!

Informacja prawna