Instalacja kotłów grzewczych a kryteria bezpieczeństwa

Instalacja kotłów grzewczych w kotłowniach przydomowych bez względu na ich rodzaj wymaga spełnienia wielu warunków technicznych. Jednym z nich są kwestie bezpieczeństwa. Obejmują one kilka obszarów, począwszy od właściwie zaprojektowanego komina i systemu wentylacji, a na użyciu odpowiednich materiałów instalacyjnych kończąc. Sprawdźmy zatem najważniejsze kryteria bezpieczeństwa, jakimi należy się kierować przy montażu i eksploatacji kotłów.

Jak dokonać bezpiecznej instalacji kotła grzewczego?

Za prawidłowe działanie kotła centralnego ogrzewania odpowiada wiele czynników. Część z nich dotyczy samej eksploatacji pieca i obejmuje zastosowanie paliwa odpowiedniej jakości, czy regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych i konserwację urządzenia. Jednak jest pewna grupa czynników, na które należy zwrócić uwagę jeszcze na etapie wyboru modelu kotła oraz jego instalacji. Aby sam montaż urządzenia został przeprowadzony fachowo, należy sprawdzić parametry techniczne systemów kominowych i wentylacyjnych. Zagadnienia z tym związane przybliża ekspert firmy specjalizującej się w dystrybucji i montażu kotłów centralnego ogrzewania:

„Prawidłowy dobór wysokości i przekroju przewodu kominowego ma kluczowe znaczenie dla procesu spalania. Urządzenia grzewcze na paliwo stałe wymagają większego przekroju komina niż kotły gazowe. Projekty nowo budowanych domów zawierają wytyczne odnośnie parametrów technicznych ciągów kominowych. Warto jednak zweryfikować te dane z tymi, jakie znajdują się w dokumentacji technicznej planowanego urządzenia. W przypadku starszych budynków należy sprawdzić stan istniejących przewodów spalinowych i wentylacyjnych pod względem ich drożności czy uszkodzeń mechanicznych. W razie stwierdzenia wad konstrukcyjnych czy braku szczelności trzeba dokonać wymiany tych systemów. Kwestii tych nie wolno lekceważyć, ponieważ mają wpływ nie tylko na późniejsze problemy z prawidłową pracą kotła, ale również mogą stanowić źródło ulatniania się tlenku węgla do wnętrza budynku”.

Jak bezpiecznie eksploatować piec centralnego ogrzewania?

Właściwie przeprowadzona instalacja kotła grzewczego, powinna być dokonana przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia w tym zakresie. Podobnie jak sprawdzenie systemów kominowych, które należy zlecić kominiarzowi. Jednak nawet prawidłowy montaż kotła nie gwarantuje, pełnego bezpieczeństwa podczas jego eksploatacji. W tej kwestii bardzo wiele zależy od samego użytkownika. Niezwykle istotną sprawą w użytkowaniu pieców na paliwo stałe np. kotłów na ekogroszek lub pellet jest stosowanie opału odpowiedniej jakości. Najlepiej, gdy jego parametry m.in. wartość opałowa, spiekalność, zawartość popiołu, siarki czy wilgotność są porównywalne z tymi, jakie sugeruje producent urządzenia. Niezastosowanie się do tych wytycznych może spowodować przedwczesną korozję niektórych elementów kotła lub usterki mechaniczne np. uszkodzenie ślimaka.

Informacja prawna