Skuteczny sposób na nadanie budynkowi nowego charakteru?

Chcecie sprawić aby wasz dom prezentował się wyjątkowo, nietuzinkowo? Może warto zatem zainteresować się elementami sztukaterii zewnętrznej takimi jak bonie elewacyjne

Bonie elewacyjne to nic innego jak elementy dekoracyjne, które zdobią budynek z zewnątrz. Nadają mu nowego charakteru, podnoszą jego walory estetyczne. Nie są czymś niezbędnym, ale z pewnością zwiększają atrakcyjność domu, dlatego warto zastanowić się nad ich wykonaniem.

Bonie elewacyjne – czy to ma sens?

Dawniej po bonie elewacyjne sięgano w celu uwydatnienia majestatyczności budynku, po czym na jakiś czas zostały zapomniane, ale obecnie ponownie wróciły do łask. Jednym się podobają, inni uznają je za coś zbędnego. Wykorzystywane są do przyozdabiania części narożnych budynku. Nie są jednak tylko dekoracją, ale też dodatkowym elementem ochronnym, zabezpieczającym krawędzie domu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli ktoś chce uchronić się przed kosztowną naprawą zniszczonej elewacji, warto pomyśleć o boniach. Wystarczy wtedy wymienić jedynie zniszczone bonie, co można zrobić samodzielnie i bez ponoszenia większych kosztów. Dostępne są one w wersji prostokątnej i kwadratowej, dzięki czemu można je dobrać do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Bonie elewacyjne idealnie sprawdzają się w roli elementu nadającego budynkowi eleganckiego charakteru. Charakterystyczne jest to, że umieszcza się je w narożnikach domu, co służy urozmaiceniu elewacji. Ich prosta forma przekłada się na uniwersalność, dzięki czemu pasują one do niemalże każdego budynku, niezależnie od zastosowanej architektury. Najlepiej prezentują się w przypadku domów nawiązujących do stylu klasycznego. Bonie elewacyjne są często spotykane w kamieniach pochodzących jeszcze z czasów przedwojennych. Chciał sięga się po nie przede wszystkim w przypadku starszych budynków, nic nie stoi na przeszkodzie, aby udekorować nimi dom postawiony zgodnie z wytycznymi nowoczesnego budownictwa. W przypadku tego typu elementów można mówić o szerokim wachlarzu wyboru, dzięki czemu nie ma najmniejszego problemu z dopasowaniem ich do posiadanej elewacji.

Boniowanie dawniej i dziś

Bonie elewacyjne powstają z różnych materiałów, od czego zależeć będą ich parametry, stopień trudności wykonania. Dawniej sięgano po tynki boniowane, co jednak wiąże się z dużymi kosztami i czasochłonnością. Obecnie popularne jest stosowanie boni w styropianie. Jeśli budynek ocieplony został tym samym materiałem, wykonanie boni staje się bardzo łatwe i relatywnie niedrogie. Można też kupić gotową sztukaterię, którą wystarczy przykleić bezpośrednio do muru/warstwy izolacyjnej.

Informacja prawna