Dzisiejsze przestrzenie magazynowe od ich dawnych odpowiedników różnią się między innymi zastosowaniem dużo lepszych jakościowo materiałów. Nowoczesne przestrzenie to nie tylko nowe zagospodarowanie przestrzenne. Ważna rolę odgrywają materiały budowlane, w tym różnego rodzaju płyty warstwowe, które podnoszą jakość oraz komfort użytkowania hal produkcyjnych. Warto postawić na innowacyjne produkty, pozwolą one na uzyskanie lepszych warunków pracy, co zdecydowanie przełoży się na wydajność pracowników.
Zalety konstrukcji z płyt warstwowych
Jednym z najwyżej ocenianych, a przez to najpopularniejszych materiałów do zbudowania przestrzeni magazynowej są płyty warstwowe. To wysokiej jakości materiały, które oferowane są w kilku rodzajach: dachowe, ścienne oraz chłodnicze. Płyty warstwowe to prefabrykowany materiał, który składa się z dwóch (wewnętrznej i zewnętrznej) okładzin z blachy stalowej oraz rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego. Producenci płyt warstwowych gwarantują łatwy i szybki montaż, co pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze, dlatego materiał ten posiada wysoka wartość ekonomiczną.
Przy budowie nowoczesnych przestrzeni magazynowych często stosuje się płyty warstwowe dachowe, które idealnie sprawdzą się przy dachach o małym oraz średnim kącie nachylenia. Najczęściej wśród ich zalet wymienia się doskonałą termoizolację, a także wytrzymałość i podwyższone parametry ogniowe. Warto pamiętać, że płyty dachowe wyróżniają się izolacją cieplną oraz akustyczną.
Często wybierane są również płyty warstwowe ścienne. Stosuje się je przy budowaniu obiektów przemysłowych, handlowych, biurowych, rolniczych czy sportowych. Na tle innych produktów wyróżniają się uniwersalnym zastosowaniem. Mówi się o dwóch podstawowych rodzajach płyt warstwowych ściennych: płyty elewacyjne oraz stosowane wewnątrz budynku. Są one wielofunkcyjne, dlatego mogą być używane na zewnątrz, a także jako ścianki działowe, przegrody czy w ramach płyt stropowych i sufitowych.
Płyty warstwowe PUR posiadają rdzeń wykonany ze sztywnej pianki poliuretanowej, która wykazuje bardzo dobrą wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Ich głównymi zaletami są ciągłość rdzenia oraz niska gęstość.
Inne materiały
Do zbudowania nowoczesnych przestrzeni magazynowych stosuje się materiały, które dzięki swoim właściwością zapewniają najlepsze warunki dla przechowywanych produktów. W przypadku chłodni czy mroźni niezbędne będzie użycie chłodniczych płyt. Mają one bardzo niski współczynnik przekazywania ciepła, który pozwala na utrzymanie niskiej temperatury w magazynie. Wykonane są one z okładzin, które spełniają wymogi sanitarno-higieniczne. Używa się również płyt narożnych, które umożliwiają stworzenie architektonicznych oraz estetycznych narożników. Przy ich montażu nie potrzeba używać obróbek blacharskich. Pozwalają one na szybki i łatwy proces montażu, który będzie zarówno efektowny jak i estetyczny. Do budowania hal magazynowych przydadzą się również odpowiednie akcesoria, które zapewnią prosty i kompleksowy montaż.