Świetlik dachowy w biurze

Światło naturalne, nie dość, że jest najzdrowsze, to do tego najtańsze. Odpowiednie nasłonecznienie pomieszczenia jest bardzo ważne, a świetliki dachowe bez problemu je zapewniają. Mogą one stanowić zarówno samodzielny element służący do rozświetlenia pomieszczenia, jak i być dodatkiem do zwykłych okien. Wykorzystanie świetlików dachowych pozwala na ciekawe urozmaicenie designu pomieszczenia. Ze względu na to idealnie pasują do współczesnych biur.

Jak działa świetlik dachowy?

We wcześniej wyciętym otworze na powierzchni dachu instaluje się kopułę, która doprowadza światło do pomieszczenia przez cylindryczny tunel. Owe tunele wykonywane są ze specjalnego materiału refleksyjnego, wyróżniającego się zwiększonym współczynnikiem odbicia. Rozpraszacz (pryzmatowy lub matowy), przez który przenoszą się promienie słoneczne, umożliwia jednolite oświetlenie całego pomieszczenia.

Dlaczego oświetlenie biura jest takie ważne?

Dzięki światłu można ukryć wady oraz wyszczególnić zalety wnętrza. Odpowiednie oświetlenie powoduje, że pomieszczenie prezentuje się o wiele lepiej. Jeżeli światło zostanie dostosowane do obowiązujących norm, to może ono pozytywnie wpływać na komfort pracy oraz zdrowie. Dodatkowo, właściwe rozmieszczenie oświetlenia umożliwia wykonywanie przez pracowników wyznaczonych im czynności w sposób bezpieczny.

Podczas podejmowania decyzji odnośnie oświetlenia biura należy obmyślić kilka różnych możliwości. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów żarówek oraz lamp, jednak wiele nowoczesnych budynków biurowych wykorzystuje w głównej mierze światło naturalne jako te rozświetlające pomieszczenia. Świetliki dachowe umożliwiają lepsze doświetlenie wnętrza niż klasyczne okna, więc nadają się idealnie do każdego biura.

Zalety świetlików dachowych

Świetliki dachowe posiadają wiele zalet. Wśród nich można wyróżnić:

  • niewielki ciężar
  • nieduża strata ciepła
  • montaż i eksploatacja w niewielkiej cenie
  • szczelność
  • odporność na wszelakie uszkodzenia i korozje
  • równomierne oświetlenie pomieszczenia

Rodzaje świetlików dachowych

Istnieje dość sporo rodzajów świetlików dachowych. Na szczególną uwagę zasługują:

  • Świetliki poliwęglanowe – najpopularniejsze rozwiązanie, posiadają niezwykłe właściwości ze względu na materiał, z którego są wykonane. Cechuje je między innymi ochrona przed ogniem, dobra termoizolacja oraz duża wytrzymałość mechaniczna.
  • Świetliki łukowe – za sprawą kształtu łuku pozwalają wprowadzić do pomieszczenia sporą ilość promieni słonecznych. Można je spotkać w wypełnieniach szczytowych fragmentów dwuspadowych dachów.
  • Świetliki kopułkowe – pasują do dachów płaskich, dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach. W podstawie przypominają kwadrat lub prostokąt.
  • Świetliki piramidalne – w kształcie przypominają tradycyjny czterospadowy dach. Zwykle umieszczane są na samym szczycie lub skośnych połaciach budynku.

Informacja prawna