Konserwacja kostki brukowej – jak wygląda?

Co daje konserwacja kostki brukowej? Jak wygląda ten zabieg w praktyce? Komu można powierzyć to zadanie? Zapraszamy to zapoznania się z poniższym artykułem.

Konserwacja kostki brukowej – co daje?

Na początek warto ustalić, co daje konserwacja kostki brukowej. Co można osiągnąć przez tego typu działania? Kostka brukowa nie jest odporna na wpływ warunków atmosferycznych, więc z czasem pod wpływem deszczu, wiatru, mrozu i innych czynników zaczyna stopniowo niszczeć. Jeśli się będzie o nią dbało, wykonywało regularne czyszczenie kostki brukowej i impregnację nawierzchni, to można wydłużyć czas użytkowania danej nawierzchni nawet o kilka lat.

Konserwacja kostki brukowej sprawia, że staje się bardziej odporna na erozję, nie przepuszcza wilgoci i jej wizualny wygląd jest o wiele atrakcyjniejszy. Co więcej, zabieg ten sprawia, że również jej zachowanie w czystości staje się prostsze, podobnie zresztą jak usuwanie śniegu i lodu w czasie zimy.

Jak wygląda w praktyce konserwacja kostki brukowej?

Renowacja kostki brukowej zaczyna się od dokładnego jej wyczyszczenia, czyli od zamiatania, zmywania wodą, usuwania zabrudzeń oraz zanieczyszczeń. Najlepsze efekty daje oczywiście regularne sprzątanie brudu, ale nie każdy ma odpowiednią ilość czasu na takie zabiegi. Dlatego dobrze jest zdecydować się na okresowe konserwacje nawierzchni i takie zabiegi powtarzać wraz ze zmianą pory roku. Do tego zabiegu wykorzystuje się również odpowiednie środki myjące, które pozwalają zachować kostkę brukową w czystości. Zadowalające efekty z czyszczenia daje myjka wysokociśnieniowa, która gwarantuje gruntowne mycie nawierzchni.

Kolejnym etapem konserwacji kostki brukowej jest sprawdzenie jej stanu. Na tym sprawdza się nie tylko wygląd wizualny kostki, ale również jej jakość, czy spoin fugowych. Jeśli zostaną zauważone ubytki, to należy je uzupełnić piaskiem płukanym lub granofugą.

Na koniec stosuje się impregnację, która ma zapewnić długotrwałą ochronę i zachować walory estetyczne. To zadanie wykonywane jest na suchej i pozbawionej wszelkich zanieczyszczeń nawierzchni. Do impregnacji wykorzystuje się specjalistyczne rozwiązania, co oznacza, że można być pewnym osiągnięcia zadowalających efektów z jej zastosowania.

Konserwacja kostki brukowej – komu zlecić?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby konserwacją kostki brukowej zająć się we własnym zakresie. Jeśli ktoś nie ma na to czasu, to zawsze można zgłosić się do fachowców. Na rynku działa profesjonalna firma, która chętnie się tym zajmie i to właśnie do niej można zgłaszać się po pomoc.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą PODLAK S.C. Małgorzata Podlak, Robert Podlak.

Informacja prawna