Ochroń dom przed Kunami – zobacz, jak to zrobić skutecznie

Choć kuna na pierwszy rzut oka sprawia bardzo dobre wrażenie i wydaje się przyjazna, to może sporo napsocić w otoczeniu domu. Rzadko napotykane w pobliżu człowieka są kuny leśne, częściej można spotkać kunę domową. Dlaczego jej towarzystwo może sprawiać problemy i jak skutecznie ochronić dom przed tymi osobnikami?

Kuna domowa – czym charakteryzuje się ten gatunek?

Kuna to zwierzę ciekawskie i towarzyskie. Kuna domowa jest drapieżnikiem łasicowatym, która od lat znajduje schronienie w domach mieszkalnych. Zwierzęta te doskonale wspinają się po rynnach czy chropowatych ścianach i chętnie zamieszkują ciepłe strychy oraz poddasza. Kuny domowe mają około pół metra długości, więc ze względu na swój rozmiar mogą poczynić szkody, które będą dotkliwe dla mieszkańców.

Jakie szkody czynią kuny?

Poczciwie prezentujące się zwierzątko może przysporzyć wielu kłopotów. Zazwyczaj domownicy orientują się o zamieszkaniu dzikiego lokatora w nocy, gdy kuna domowa przeżywa swoją największą aktywność. Jej donośne przemieszczanie się może wybudzić nawet z twardego snu największego śpiocha. Nietrudno jest odnaleźć ślady buszowania ruchliwych zwierząt. Niespodzianki mogą nie być zbyt przyjemne. Kuny domowe często przebywają w materiale ociepleniowym pod dachem, co wyraźnie niszczy izolację cieplną budynku. Ponadto zwierzęta są znane z przegryzania instalacji i kabli. Niemiłym zaskoczeniem mogą być także pozostawione przez zwierzaki odpadki, owoce, a nawet gryzonie, którymi żywią się kuny domowe. Dokuczliwy bywa także nieprzyjemny zapach.

To, co również może niemiło zaskoczyć w towarzystwie kuny, to szkody w aucie. Przed wszędobylskim zwierzęciem nie uchroni nawet zaparkowanie pojazdu w garażu. Rozgrzany silnik jest zachęcający dla kun domowych. Gdy zwierzę zakradnie się pod maskę, to bez oporów przegryzie elementy gumowe i plastikowe. Dla właścicieli aut może to być ogromna strata i unieruchomienie samochodu.

Kuna zwierzęciem pożytecznym?

Chociaż kuna domowa jawi się jako zło wcielone, to nie jest wyłącznie bezwzględnym szkodnikiem. Niszczy nie tylko kable i elementy wyposażenia budynków mieszkalnych, ale jej głównym pokarmem są zarówno owoce i odpadki, jak i gryzonie. Kuna domowa zjada myszy i szczury, dzięki czemu pozwala pozbyć się nieprzyjemnych gości w Twoim domu.

Jak odstraszyć kuny skutecznie?

Gdy kuna domowa raz przeniesie się do jakiegoś miejsca, to jej odstraszenie nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza że zwierzę chętnie „zaprasza” też inne kuny do miejsca, w którym czuje się dobrze.

Kunę domową można odstraszyć w humanitarny sposób. Specjalizuje się w tym firma Tatarek istniejąca na polskim rynku już od ponad 30 lat. Szeroki wybór odstraszaczy znajdziesz na stronie: https://tatarek.com.pl/odstraszacze.

Wszystkie odstraszacze dostępne w firmie Tatarek wydają ultradźwięki, które nie są tolerowane przez szkodniki takie jak kuny, łasice i inne gryzonie. Odstraszacze spełniają normy bezpieczeństwa i nie wyrządzają krzywdy zwierzętom. Dźwięki wydawane przez urządzenia nie są szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Urządzenie jest zasilane za pomocą prądu 230V lub 240V. Dodatkowo stworzono także rozwiązanie do ochrony pojazdów, samochodów, maszyn budowlanych i rolniczych, które są zasilane prądem 12V. Odstraszacze można wykorzystywać zarówno w pomieszczaniach, jak i na zewnątrz i znajdują zastosowanie w budynkach mieszkalnych, magazynach, a także w rolnictwie, przemyśle czy ogrodnictwie.

Informacja prawna