Ile kosztuje serwis maszyn budowlanych i gdzie najlepiej go wykonać?

Chyba każdy z nas potrafi wyobrazić sobie sytuację, kiedy praca na budowie „idzie pełną parą”, aż nagle jedna z najważniejszych maszyn budowlanych ulega awarii. Pomimo tego, że w krótkim czasie uda nam się zdiagnozować, że usterka jest poważna, sama naprawa maszyny może potrwać, a dalsze prace budowlane nie będą możliwe. Szczególnie w przypadku, jeśli konieczna jest fachowa pomoc serwisu maszyn budowlanych. Niestety z oczywistych względów dowiezienie zepsutej maszyny do warsztatu nie jest łatwe i w momencie, gdy urządzenie całkowicie odmówiło posłuszeństwa, jest wręcz niemożliwe. Na szczęście istnieje możliwość naprawy zepsutej maszyny w lokalizacji aktualnie prowadzonych prac budowlanych. Jednak na uwadze należy mieć fakt, że tego typu usługa jest dodatkowo płatna, często wcale nie mało.

Awaria maszyny budowlanej

Maszyny budowlane średniej wielkości to często koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych. Nie jest to więc mały wydatek. Jednak sam zakup jest dopiero początkiem kosztów, jaki będziemy musieli poczynić. Niestety wraz z eksploatacją urządzenia oczywiste jest, że pojawi się jakaś usterka lub awaria. Najczęściej powoduje to automatycznie zaburzenie harmonogramu budowy i opóźnienie oraz utrudnienie prac. Szczególnie że w dzisiejszych czasach maszyny budowlane służą nie tylko do pomocy przy budowach, ale również w rozbudowach, różnego rodzaju montażach, remontach oraz rozbiórkach. Oczywiście różnorodność maszyn budowlanych jest bardzo duża, jednak z powodzeniem można wyróżnić kilka najpopularniejszych, jakimi są maszyny wykorzystywane do tak zwanych robót ziemnych. Są nimi wszelkie koparki, ładowarki łyżkowe oraz spychacze.

Niestety pomimo tego, że mają one całkowicie odmienne funkcje i zadania, łączy je to, że mogą się po prostu zepsuć. A każde opóźnienie oraz niedotrzymanie terminów budowy łączy się nie tylko z ogromnym stresem dla wykonawcy, ale również często z obciążeniem finansowych. Z tego właśnie powodu, nawet jeśli zauważymy niewielką usterkę i lekkie zaburzenie pracy maszyny, powinna ona zostać przez nas od razu zlikwidowana. Pamiętajmy, aby zawsze dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo pracowników, jeśli zauważymy, że nastąpiła awaria, natychmiast wyłączmy maszynę i zabezpieczmy ją przed ponownym uruchomieniem. Dodatkowo nie starajmy się naprawiać niczego na własną rękę, nawet najbardziej, jakby się mogło wydawać banalnych rzeczy. Każda czynność, która związana jest z przeglądem i naprawą maszyny budowlanej, powinna być wykonana przez osobę, która ma stosowne kwalifikacje oraz uprawnienia.

Serwis maszyn budowlanych cena

Duża część usterek i awarii, jakie spotykają maszyny budowlane, jest związania albo z nadmierną eksploatacją, albo z ich niewłaściwym użytkowaniem. Niestety części z nich nie da się uniknąć i wynikają one po prostu z eksploatacji urządzenia. Co ważne koszt naprawy takiej maszyny to nie tylko koszt opłacenia serwisu, ale również kupna części zamiennych oraz często wynajęcie maszyny zastępczej. Dodatkowo, jeśli prace w miejscu budowy ulegną dużemu opóźnieniu, może to powodować nałożeniem kary finansowej za niedotrzymanie terminu prac.

Jaki jest więc koszt naprawy maszyny budowlanej? Jak z każdą usługą tak i w tym przypadku stawki mogą ulec zmianie ze względu na konkretny rodzaj usługi, jaka zostanie wykonana, dnia oraz miejsca jej wykonania, ilości czasu potrzebnego na usunięcie awarii, oraz oczywiście rodzaju i wielkości maszyny budowlanej. W przypadku naprawy koparko-ładowarki niewielkich rozmiarów w miejscu prowadzenia robót budowlanych jest to koszt około 100 zł. Tańsze mogą być naprawy w warsztacie, jednak pamiętajmy, że nie zawsze istnieje możliwość dowiezienia maszyny do miejsca, gdzie znajduje się warsztat.

Pod uwagę należy wziąć fakt, że prawdopodobnie zostaną nam doliczone dodatkowe opłaty poza samą opłatą za naprawę. W zależności od sytuacji może być to na przykład opłata za dojazd w dni wolne od pracy lub poza standardowymi godzinami pracy. Koszt naprawy również ulega zwiększeniu w przypadku specjalistycznej diagnostyki, szczególnie dużych maszyn. Niektóre serwisy liczą sobie również za dojazd na miejsce i powrót (wtedy obowiązuje stawka za przejechany kilometr) oraz za dodatkowy zespół mechaników. Często ostateczna cena zależy również od przepracowanych godzin, podczas naprawy maszyny.

Mimo wszystko korzystniejszą opcją jest dla nas naprawa na miejscu budowy pomimo ceny za dojazd serwisu. Naprawa maszyn budowlanych w warsztacie wiąże się bowiem z przetransportowanej zepsutego urządzenia do warsztatu. Krócej zajmie więc serwisowi dojazd na miejsce budowy, niż nam zorganizowanie transportu maszyny, szczególnie że może być to dość kosztowna operacja. Naprawa małej maszyny jest zazwyczaj około 20% tańsza w warsztacie niż z opcją dojazdu serwisanta na miejsce. Rożnica ta może być większa w zależności od regionu prac i aktualnego zapotrzebowania rynkowego na tego typu usługi. Jednak czy oznacza to, że jest to droższe rozwiązanie? Otóż nie zawsze. Zorganizowanie transportu maszyny do warsztatu może zająć nam dużo czasu i jeśli nie dysponujemy dyspozycyjnym oraz tanim transportem, znacząco podwyższy koszt naprawy.

Profilaktyka

W przypadku tak drogich urządzeń, jakimi są maszyny budowlane, bardzo ważna powinna być profilaktyka. Zawsze lepiej jest zapobiec pewnej dużej awarii, niż później musieć ją likwidować. Z tego właśnie powodu wszelkie usterki, które zostaną przez nas wykryte, powinny być niezwłocznie naprawiane. Jedynie sprzęt, który znajduje się w dobrej kondycji, może zapewnić nam terminowe wykonanie prac budowlanych, a przecież niejednokrotnie nawet niewielkie niedotrzymanie terminu niesie za sobą kary finansowe.

Jakie części zamienne wybrać?

Sama naprawa maszyny budowlanej to nie jedyny koszt, jaki musimy ponieść w przypadku awarii. Bardzo często usterka wiąże się również z koniecznością zakupu części zamiennych. Zakup oryginalnych zamienników daje nam gwarancję oraz bezawaryjną pracę. Te nieoryginalne pomimo tego, że są często stosunkowo dużo tańsze, nie są dość dobre jakościowo i mogą nie być tak trwałe, jak ich oryginalne odpowiedniki.

Informacja prawna